Börjar: 21 nov 2025 16:00Avslutas: 7 dec 2025 18:00
Selected items / dec 2025
- RetroRensa filter

ERIK WÖRTZ, sideboard, "Ladoga", IKEA, 1960-/70-tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK

ARNE VODDER, tillskrivet, skrivbord och skrivbordsstol, fanér av riopalisander, 1960-/70-tal
Slutpris15 000 SEK
Värdering22 000 - 25 000 SEK

HERTHA BENGTSON, kopp med fat, porslin, "Fructus", Rörstrand
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 500 SEK

STIG LINDBERG, 4 del, porslin, "Colorado", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering1 500 SEK

VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

SVEND AAGE HOLM SØRENSEN, taklampa, mässing, modell 6395, Danmark, 1960-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK

LOUNGESTOL rotting, "nr 234", Tropikmöbler AB, Ransta, 1950-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK

ERLING VALLDEBY (1899-1973), 1 par vägglampor, stengods, NK Nordiska Kompaniet, sannolikt 1930-/40-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK

SPEGEL, swedish modern, Glas och Trä, 1940-/50-tal
Slutpris7 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK

INGEGERD SILOW, rölakan, monogramsignerad, ca 170 x 230 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK

UNO VALLMAN, stor samling utställningsaffischer, samtliga "Uno Vallman Galerie du Passeur, 90 rue du bac Paris 1-20.4 1965"
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK