Börjar: 24 apr 2024 14:25Avslutas: 12 maj 2024 17:00

Vårens utvalda

RING, 18k vitguld, med safir och diamanter, tot vikt ca 9,5 g_32679a_8dc5935cfe4f6d3_lg.jpeg
RING, 18k vitguld, med safir och diamanter, tot vikt ca 9,5 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
SMYCKESKRIN, trä, 1800-talets andra hälft _33298a_8dc6368811cc4b6_lg.jpeg
SMYCKESKRIN, trä, 1800-talets andra hälft
Slutpris5 200 SEK
Värdering3 000 SEK
OMEGA, De Ville, damarmbandsur, 18k guld, total vikt ca 28 g_32495a_8dc5aef64890eb8_lg.jpeg
OMEGA, De Ville, damarmbandsur, 18k guld, total vikt ca 28 g
Slutpris12 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
ARMBAND, platina, art déco, 1900-talets första hälft, med diamanter ca 7.50 ct, tot vikt ca 28 g _33301a_8dc5f893a4b55ef_lg.jpeg
Slutpris44 000 SEK
Värdering40 000 - 50 000 SEK
RING, 14k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 1.00 ct, sannolikt 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 5 g_33302a_8dc62db2e00134d_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
OSCAR LYCKE (1877-1927), olja på duk, signerad_31426a_8dc4a5f1ce2aac3_lg.jpeg
OSCAR LYCKE (1877-1927), olja på duk, signerad
Slutpris900 SEK
Värdering4 000 SEK
GIUGLIO LACCHETTO, bordslampa, "Magneto", Foscarini, Italien, nutida _33543a_8dc636852751d62_lg.jpeg
GIUGLIO LACCHETTO, bordslampa, "Magneto", Foscarini, Italien, nutida
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
PASCAL MOURGUE, soffa/dagbädd samt fotpall, "Smala" Ligne Roset, 1900-/2000-tal_33499a_8dc64655c7c868b_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
DAN IHREBORN, pall, "Lins pall", Move, 2000-tal_32669a_8dc59fe654cd57a_lg.jpeg
DAN IHREBORN, pall, "Lins pall", Move, 2000-tal
Slutpris5 600 SEK
Värdering4 000 SEK
BREITLING, armbandsur, stål, kronograf, 1900-talets mitt_33255a_8dc62de37495675_lg.jpeg
BREITLING, armbandsur, stål, kronograf, 1900-talets mitt
Slutpris8 200 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
FAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal_33504a_8dc6368d260e22e_lg.jpeg
FAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1940-tal_33624a_8dc64365f47323d_lg.jpeg
BORDSLAMPA, mässing, 1940-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, "Cobra", för Gubi, nutida_33539a_8dc6430adfa2c71_lg.jpeg
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, "Cobra", för Gubi, nutida
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, 1 par, lampor, mässing, modell B221, Markaryd, 1900-talets mitt_33627a_8dc638c6a7545f3_lg.jpeg
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokoko, 1700-tal, Sverige_33549a_8dc6430478e434b_lg.jpeg
KARMSTOLAR, 1 par, rokoko, 1700-tal, Sverige
Slutpris8 200 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
GUSUMS BRUK, 1 par kandelabrar, mässing, tidigt 1900-tal_32735a_8dc643131a7f6be_lg.jpeg
GUSUMS BRUK, 1 par kandelabrar, mässing, tidigt 1900-tal
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Epoch, Stockholm, tot vikt ca 27,5 g_33537a_8dc62de0da06c33_lg.jpeg
ARMBANDSUR, 18k guld, Epoch, Stockholm, tot vikt ca 27,5 g
Slutpris11 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
ARMRING, 14k guld, med diamanter och smaragder, tot vikt ca 16 g_33317a_8dc62d999000683_lg.jpeg
ARMRING, 14k guld, med diamanter och smaragder, tot vikt ca 16 g
Slutpris5 800 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
COLLIER, minst 21,6k guld, vikt ca 33,5 g _33345a_8dc62dbf53b8056_lg.jpeg
COLLIER, minst 21,6k guld, vikt ca 33,5 g
Slutpris19 500 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 12,5 g _33346a_8dc62dbea9e7f6b_lg.jpeg
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 12,5 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
BORDSPENDYL, förgylld brons, möjligen Sevrès, Frankrike, 1800-tal_33512a_8dc638bcaba6651_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Tage Göthlin, Tesi, 1962_33550a_8dc6368349a5d8d_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Tage Göthlin, Tesi, 1962
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
CARMOSÉRING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter och tanzanit, otydliga stämplar Stockholm 1972, tot vikt ca 5 g_33323a_8dc62daf594be92_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, 1800-talets första hälft _33297a_8dc64612191cdb1_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, 1800-talets första hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
NILS JONSSON, sideboard, Troeds Möbelfabrik, 1960-tal_31439a_8dc47658cf22bd7_lg.jpeg
NILS JONSSON, sideboard, Troeds Möbelfabrik, 1960-tal
Slutpris8 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
NILS JONSSON, 7 del, matsalsmöbel, Troeds, Bjärnum, 1960-tal_31441a_8dc47659b68986d_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
INGEGERD SILOW, matta, rölakan, "Dellen", 1900-tal, ca 170 x 230 cm_31971a_8dc5ac1d27d6b2f_lg.jpeg
INGEGERD SILOW, matta, rölakan, "Dellen", 1900-tal, ca 170 x 230 cm
Slutpris7 400 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
MARCUS LARSON (1825-1864), olja på duk, signerad och daterad 1861_31901b_8dc49b53a1a91b0_lg.jpeg
Slutpris250 000 SEK
Värdering60 000 - 80 000 SEK
SPEGEL, swedish modern, 1940-/50-tal_32432a_8dc638c85a80420_lg.jpeg
SPEGEL, swedish modern, 1940-/50-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
VALERIO ADAMI (Italien, född 1935), färglitografi, signerad och otydligt numrerad _32671a_8dc5795c057bb12_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering4 000 SEK
COLLIER, 18k guld, Italien, med briljantslipade diamanter och smaragd, tot vikt ca 13,5 g_33315a_8dc62dbc1e7b19b_lg.jpeg
Slutpris6 600 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
COLLIER, 18k guld och vitguld, vikt ca 37 g_33344a_8dc62dc021d38a1_lg.jpeg
COLLIER, 18k guld och vitguld, vikt ca 37 g
Slutpris18 500 SEK
Värdering16 000 - 20 000 SEK
SEVERIN NILSON (1846-1918), olja på duk, signerad _31423a_8dc44d749d6fc48_lg.jpeg
SEVERIN NILSON (1846-1918), olja på duk, signerad
Slutpris3 200 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
SOFFBORD, marmor, "Plateau", Adea, nutida_33294a_8dc5eea702e72db_lg.jpeg
SOFFBORD, marmor, "Plateau", Adea, nutida
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
COLLIER, 18k guld, svenska stämplar år 2000, vikt ca 38 g_33347a_8dc62d92a20f055_lg.jpeg
COLLIER, 18k guld, svenska stämplar år 2000, vikt ca 38 g
Slutpris18 500 SEK
Värdering16 000 - 20 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar NSE år 2000, vikt ca 16,5 g_33348a_8dc62d91f0c37a5_lg.jpeg
Slutpris8 000 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
ZENITH, smyckesur, 18k vitguld, Zenith, 1900-talets mitt, tot vikt ca 40 g_33322a_8dc62de1c14bc50_lg.jpeg
Slutpris18 500 SEK
Värdering14 000 - 16 000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modellnr 2479, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt_32736a_8dc6431125e00ce_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
LISA LARSON (född 1931), skulptur, brons, "Meditation" signerad och numrerad 382_31900a_8dc4e35cbea37d0_lg.jpeg
LISA LARSON (född 1931), skulptur, brons, "Meditation" signerad och numrerad 382
Slutpris9 400 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, med turkoser, Iran 1970-tal, tot vikt ca 24 g_33308a_8dc62d93ddbcced_lg.jpeg
Slutpris8 200 SEK
Värdering5 000 SEK
EINAR JOLIN (1890-1976), olja på pannå, signerad och daterad 1940_33175a_8dc5eea91a2ef48_lg.jpeg
EINAR JOLIN (1890-1976), olja på pannå, signerad och daterad 1940
Slutpris34 000 SEK
Värdering20 000 - 25 000 SEK
BROSCH, 18k guld, med turkos, Iran 1970-tal, tot vikt ca 5,5 g_33310a_8dc6441a698009f_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
RING, 18k guld, med turkos, Iran 1970-tal, tot vikt ca 3,6 g_33312a_8dc62d95f59f3f9_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 76 del, silver, CH Hallberg, Stockholm 1954, tot vikt inkl knivar ca ca 2 867 g_33552a_8dc64326828088a_lg.jpeg
Slutpris12 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943), olja på duk, signerad_31217a_lg.jpeg
GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943), olja på duk, signerad
Slutpris30 000 SEK
Värdering30 000 - 35 000 SEK
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal_33508a_8dc638cbde168c7_lg.jpeg
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
 ARMBANDSUR, Omega Seamaster, quartz, stål, mid-size_33513a_8dc6431aa248331_lg.jpeg
ARMBANDSUR, Omega Seamaster, quartz, stål, mid-size
Slutpris14 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
ARMBANDSUR, stål, IWC, International Watch Co, Schaffhausen, de Luxe, automatiskt urverk, sannolikt 1950-/60-tal_33515c_8dc62de57df0897_lg.jpeg
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK