Börjar: 24 apr 2024 14:25Avslutas: 12 maj 2024 17:00

Vårens utvalda

LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, 1800-talets första hälft _33631a_8dc64321cf1ec80_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, 1800-talets första hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, djupa tallrikar, "Musselmalet", modell 1170, helblond_33518a_8dc638bb0d8f43f_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, djupa tallrikar, "Musselmalet", modell 1170, helblond
Slutpris7 600 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, mattallrikar, "Musselmalet", modell 1084, helblond_33516a_8dc638ba7b929c2_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, mattallrikar, "Musselmalet", modell 1084, helblond
Slutpris7 800 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, smörgåstallrikar, "Musselmalet", modell 1086, helblond_33517a_8dc638bbc0917ed_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, smörgåstallrikar, "Musselmalet", modell 1086, helblond
Slutpris6 200 SEK
Värdering4 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, karott med lock, "Musselmalet", modell 622-1129, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft _33521a_8dc638bf20143cf_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, såsskål, porslin, "Musselmalet", modell 1105, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft _33526a_8dc63688fc40c11_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 1 par ljusstakar, "Musselmalet", modell 15, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft _33525a_8dc638b9d0a8115_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, fat, porslin, "Musselmalet", modellnr 1115, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft _33530a_8dc6368af24ada4_lg.jpeg
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 3 st uppläggningsfat, porslin, "Musselmalet", modell 1146, 1147 samt 1148, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft _33528a_8dc6368a4b50447_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, fat "Musselmalet", modell 1041, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft _33523a_8dc638b76d42e42_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 4 st crèmekoppar med fat, "Musselmalet", modell 1228_33520a_8dc638be6ac0a63_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 4 st crèmekoppar med fat, "Musselmalet", modell 1228
Slutpris6 800 SEK
Värdering2 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 kaffekoppar med fat, porslin, "Musselmalet", modellnr 1035, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft _33533a_8dc638bfc8da399_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, assietter, "Musselmalet", modell 1087, helblond_33519a_8dc638bdcb8177d_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, assietter, "Musselmalet", modell 1087, helblond
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, fat, porslin, "Musselmalet", modell 1195, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft _33527a_8dc636898e2a78c_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, skål på fot, "Musselmalet", modell 1022, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft _33524a_8dc638b6d22476a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 14 del, servisporslin, "Musselmalet", Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft _33529a_8dc638cab27e2ed_lg.jpeg
Slutpris5 800 SEK
Värdering1 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, skål på fot, porslin, "Musselmalet", modellnr 1023, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft _33532a_8dc638b8f7ac233_lg.jpeg
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, sockerskål och gräddknna, porslin, "Musselmalet", modellnr 1032 samt 1112, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft _33531a_8dc638b83ac265a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal_33503a_8dc6368c9cc31e8_lg.jpeg
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-tal_33510a_8dc638c1bdaaa6d_lg.jpeg
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-tal_33505a_8dc6368c04e01a9_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
ABRAHAM SUNDSTRÖM (verksam 1790-1798), Västerås 1795, vikt ca 374 g_33287a_8dc5f940b058550_lg.jpeg
ABRAHAM SUNDSTRÖM (verksam 1790-1798), Västerås 1795, vikt ca 374 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, skålfat, porslin, "Flora Danica", 1900-tal, II sortering_33296a_8dc636826c730fb_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brännförgylld brons och marmor, 1800-tal_33636a_8dc6431ea33dedf_lg.jpeg
Slutpris5 200 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, sannolikt 1800-talets första hälft _33630a_8dc6431d9b59dae_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal_31902a_8dc4d7485269717_lg.jpeg
KANDELABRAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
FAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal_33504a_8dc6368d260e22e_lg.jpeg
FAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
GUSUMS BRUK, 1 par kandelabrar, mässing, tidigt 1900-tal_32735a_8dc643131a7f6be_lg.jpeg
GUSUMS BRUK, 1 par kandelabrar, mässing, tidigt 1900-tal
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Tage Göthlin, Tesi, 1962_33550a_8dc6368349a5d8d_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Tage Göthlin, Tesi, 1962
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, 1800-talets första hälft _33297a_8dc64612191cdb1_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 76 del, silver, CH Hallberg, Stockholm 1954, tot vikt inkl knivar ca ca 2 867 g_33552a_8dc64326828088a_lg.jpeg
Slutpris12 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal_33508a_8dc638cbde168c7_lg.jpeg
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal_33502a_8dc6368dc0baf41_lg.jpeg
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brännförgylld brons, 1800-talets första hälft, _33637a_8dc6432432c13c0_lg.jpeg
Slutpris13 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK