MORTLAR MED STÖT, 2 st, kolmårdsmarmor, 1800-/1900-tal
Current bid550 SEK
Est500 SEK

GOLVLJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, 1900-tal
Current bid800 SEK
Est400 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 97 del, försilvrad metall, WMF, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est600 SEK

NILS NISBEL, 16 del bestick, rostfritt stål, "Party", formgivna 1957
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BASTUAGGREGAT, eldrivet, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TAKAMPEL, glas, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

FICKUR, IWC, International Watch Co, 18k guld, 1900-talets första hälft
Current bid25,000 SEK
Est16,000 - 18,000 SEK

YTTERFODER, mässing, Skultuna, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GÖRAN HAHNE (född 1943), färglitografi, signerad, EA
Current bid200 SEK
Est400 SEK

ÅNGSTRYKJÄRN, gjutjärn, Husqvarna, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SKÅP, allmoge, 1700-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

DRAGSPEL, Hagström, Minett, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

KARAFFER, 3 st, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VASER, 2 st, glas, Börne Augustsson, Åseda, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

TAKKROK SAMT LÅS, metall, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

STOLAR, 6 st, empirestil, 1800-/1900-tal
Current bid250 SEK
Est2,000 SEK

1 PAR KARMSTOLAR OCH BANKETT, empirestil, 1800-/1900-tal
Current bid250 SEK
Est1,000 SEK

SOFFA, empirestil, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est600 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, blandteknik, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

TAKAMPEL, glas, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

MATTA, Kelim, ca 235 x 175 cm
Current bid200 SEK
Est6,000 SEK

HERMÈS, scarf, siden, Paris
Current bid1,000 SEK
Est2,000 SEK

MATSALSMÖBEL, 6 del, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Current bid700 SEK
Est1,500 SEK

ISHINK & VINKYKL, plast, Guzzini, Italien, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KIMONO, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SKRIVBORD, ek, 1900-talets början
Current bid200 SEK
Est500 SEK

BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Current bid500 SEK
Est800 SEK

SERVISGLAS, 39 del, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

KANDELABER, målat trä, allmogestil, "Essungastaken", Essunga hembygds-fornminnes förening
Current bid300 SEK
Est800 SEK

GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad 1923
Current bid250 SEK
Est1,000 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est600 SEK

MOCKASKEDAR, 11 st, silver, GEWE, 1960, tot vikt ca 80 g
Current bid500 SEK
Est800 SEK

GEORG MALMKVIST, bordslampa, kolmårdsmarmor, Kolmården, 1900-tal
Current bid400 SEK
Est600 SEK

OKÄND KONSTNÄR, 1 par, olja på pannå, England, 1800-tal, varav en otydligt signerad
Current bid200 SEK
Est2,000 SEK

TISSOT, armbandsur, 14K guld, quartz, 2000-tal
Current bid5,400 SEK
Est5,000 SEK

TAKLAMPA, patinerad metall och glas, 1920-/30-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BURBERRY, trenchcoat, herr, strlk ca L
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

STOLAR, 1 par, snarlika, sengustavianska, 1800-talets fösta hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

SÄNGBORD, 1 par, AB Carlström & Co Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est600 SEK

DIMITAR UGRINOV (född 1954), blandteknik på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

TISSOT, armbandsur, 14k guld
Current bid5,600 SEK
Est5,000 SEK

HARALD ÖSTERGREN, vas med hänklar, keramik, Uppsala Ekeby
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SJALAR, 4 st, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

MATTA, Kelim, modern design, ca 164 x 160 cm
Current bid1,000 SEK
Est5,000 SEK

FRACK, Barons fashion, herr, strlk 52
Current bid200 SEK
Est800 SEK