17h 54m
SIDOBORD, 1800-/1900-tal
SIDOBORD, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
17h 56m
HANDKOLORERADE LITOGRAFIER, 3 st, 1800-tal
Current bid400 SEK
Est1,000 SEK
17h 58m
YTTERFODER, porslin, Italien, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK
18h 00m
VAS, porslin, Japan, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
18h 04m
CITIZEN, armbandsur, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
18h 06m
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, snidat trä, 1900-tal, monogramsignerad HR
Current bid200 SEK
Est400 SEK
18h 08m
CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
18h 10m
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Current bid500 SEK
Est800 SEK
18h 12m
FOLKDRÄKT, 3 del, dam, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
18h 14m
TAKLAMPA, metall och glas, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
18h 16m
TAKAMPEL, glas, 1900-tal
TAKAMPEL, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
18h 18m
GOLVLAMPA, borstad mässing, Mio, samtida
Current bid200 SEK
Est500 SEK
18h 20m
BERTIL VALLIEN, 14 del, servisglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK
18h 22m
DAMARMBANDSUR, gulddoublé, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
18h 24m
SYMASKIN, Singer,1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
18h 26m
OSCAR REUTERSVÄRD, färglitografi, signerad samt numrerad 143/180
Current bid500 SEK
Est800 SEK
18h 28m
MARCEL WANDERS, fåtölj, "V.I.P. Chair", Moooi, formgiven 2000
Current bid400 SEK
Est1,000 SEK
18h 30m
MONICA BACKSTRÖM, skål, glas, "Tonga", Kosta Boda
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
18h 32m
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
18h 34m
SAMLING KLOCKARMBAND, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
18h 38m
PORSLINSTAVLOR, 3 st, tryck efter Carl Larsson, Goebel
Current bid300 SEK
Est400 SEK
18h 40m
VINGLAS, 6 st, "Verna", Kerttu Nurminen, Iittala
Current bid250 SEK
Est1,000 SEK
18h 42m
BOKHYLLA, 1950-/60-tal
BOKHYLLA, 1950-/60-tal
Current bid350 SEK
Est1,000 SEK
18h 44m
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
18h 46m
ORIENTMATTA, signerad, ca 132 x 70 cm
Current bid200 SEK
Est500 SEK
18h 48m
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, etsning, signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
18h 50m
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Current bid900 SEK
Est2,000 SEK
18h 52m
MORTLAR MED STÖT, 2 st, kolmårdsmarmor, bla Georg Malmkvist, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
18h 54m
Current bid350 SEK
Est500 SEK
18h 56m
STOL, sengustaviansk, 1800-talets början
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK
18h 58m
TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
19h 00m
BARSKÅP, art déco, 1920-/30-tal
Current bid400 SEK
Est800 SEK
19h 02m
ELDHUNDAR, 1 par, smide och mässing, sannolikt Frankrike, 1800-/1900-tal
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK
19h 04m
LAGGKÄRL, större modell, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est800 SEK
19h 06m
 SUSAN GILLHÖG (född 1950), serigrafi, signerad och numrerad E.A. X/XVI
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
19h 08m
SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal
SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
19h 10m
VASER, 1 par, opalglas, 1900-talets början
Current bid200 SEK
Est400 SEK
19h 12m
YTTERFODER, porslin, sannolikt 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
19h 14m
JOSEF FRANK, gardinuppsättning, "Tulpan", bomull, Firma Svenskt Tenn
Current bid850 SEK
Est800 SEK
19h 16m
ORIENTMATTA, silkeinslag, ca 92 x 62 cm
Current bid600 SEK
Est1,000 SEK
19h 18m
HANS-AGNE JAKOBSSON, 3 st, vägglampor, mässing, "v 149", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, etikettmärkta
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
19h 20m
DUK, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Current bid300 SEK
Est300 SEK
19h 22m
ELDGALLER, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
19h 24m
SPELBORD, Wilgo, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK
19h 26m
ALFRED OLSSON, skulptur, konstmassa, monogramsignerad AO
Current bid200 SEK
Est500 SEK
19h 28m
TAKLAMPA, hamrad koppar, omkring år 1900
Current bid400 SEK
Est700 SEK
19h 30m
HEE WEELING, 1 par, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
19h 32m
GUSTAV SUNDIN (1888-1964), olja på duk, signerad
Current bid250 SEK
Est1,200 SEK