SIDOBORD, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

HANDKOLORERADE LITOGRAFIER, 3 st, 1800-tal
Current bid400 SEK
Est1,000 SEK

YTTERFODER, porslin, Italien, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

VAS, porslin, Japan, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

CITIZEN, armbandsur, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, snidat trä, 1900-tal, monogramsignerad HR
Current bid200 SEK
Est400 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Current bid500 SEK
Est800 SEK

FOLKDRÄKT, 3 del, dam, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

TAKLAMPA, metall och glas, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

TAKAMPEL, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

GOLVLAMPA, borstad mässing, Mio, samtida
Current bid200 SEK
Est500 SEK

BERTIL VALLIEN, 14 del, servisglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

DAMARMBANDSUR, gulddoublé, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SYMASKIN, Singer,1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

OSCAR REUTERSVÄRD, färglitografi, signerad samt numrerad 143/180
Current bid500 SEK
Est800 SEK

MARCEL WANDERS, fåtölj, "V.I.P. Chair", Moooi, formgiven 2000
Current bid400 SEK
Est1,000 SEK

MONICA BACKSTRÖM, skål, glas, "Tonga", Kosta Boda
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SAMLING KLOCKARMBAND, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PORSLINSTAVLOR, 3 st, tryck efter Carl Larsson, Goebel
Current bid300 SEK
Est400 SEK

VINGLAS, 6 st, "Verna", Kerttu Nurminen, Iittala
Current bid250 SEK
Est1,000 SEK

BOKHYLLA, 1950-/60-tal
Current bid350 SEK
Est1,000 SEK

Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

ORIENTMATTA, signerad, ca 132 x 70 cm
Current bid200 SEK
Est500 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, etsning, signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Current bid900 SEK
Est2,000 SEK

MORTLAR MED STÖT, 2 st, kolmårdsmarmor, bla Georg Malmkvist, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Current bid350 SEK
Est500 SEK

STOL, sengustaviansk, 1800-talets början
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK

TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

BARSKÅP, art déco, 1920-/30-tal
Current bid400 SEK
Est800 SEK

ELDHUNDAR, 1 par, smide och mässing, sannolikt Frankrike, 1800-/1900-tal
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

LAGGKÄRL, större modell, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est800 SEK

SUSAN GILLHÖG (född 1950), serigrafi, signerad och numrerad E.A. X/XVI
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VASER, 1 par, opalglas, 1900-talets början
Current bid200 SEK
Est400 SEK

YTTERFODER, porslin, sannolikt 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

JOSEF FRANK, gardinuppsättning, "Tulpan", bomull, Firma Svenskt Tenn
Current bid850 SEK
Est800 SEK

ORIENTMATTA, silkeinslag, ca 92 x 62 cm
Current bid600 SEK
Est1,000 SEK

HANS-AGNE JAKOBSSON, 3 st, vägglampor, mässing, "v 149", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, etikettmärkta
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

DUK, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Current bid300 SEK
Est300 SEK

ELDGALLER, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

SPELBORD, Wilgo, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK

ALFRED OLSSON, skulptur, konstmassa, monogramsignerad AO
Current bid200 SEK
Est500 SEK

TAKLAMPA, hamrad koppar, omkring år 1900
Current bid400 SEK
Est700 SEK

HEE WEELING, 1 par, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

GUSTAV SUNDIN (1888-1964), olja på duk, signerad
Current bid250 SEK
Est1,200 SEK