LITOGRAFISKA FÄRGTRYCK, 63 st, "Nordens fåglar", Stockholm 1898
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

MATTA, Ogeborg, Vorwerk, nutida
Starting bid200 SEK
Est3,000 SEK

RING, 18k vitguld, med diamant ca 0.16 ct, GFAB, 1984, vikt ca 2 g
Starting bid200 SEK
Est3,000 SEK

SKRIVBORDSLAMPA, "Lyxy", Rotaliana, Italien, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

BORDSFOTOGENLAMPA, glas och mässing, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

SKULPTURER, 4 st, skuret trä, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VINKARAFF, glas WMF, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MODEPLANSCHER, 4 st, kolorerade grafiska blad, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

JOSEF SIMON, väggrelief, stengods, Søholm, Danmark
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

FÅTÖLJ, 1930-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

Utgår nytt nr. ERIK HÖGLUND, 2 st, pokalglas, Strömbergshyttan 1991, signerade
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

VAS, porslin, Kanton, Kina, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SAMLING KAFFESKEDAR, 26 st, silver, olika modeller, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est5,000 SEK

KAFFESKEDAR, 5 st, silver, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

HINK, koppar och mässing, England, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

HÄNGE, RING SAMT FIL, silver, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

VAS, glas, Reijmyre glasbruk, signerad och daterad 1999
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

LEKSAKER, 2 st, bla Steiff, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

MARTTI RYTKÖNEN, skål, glas, Orrefors, signerad och daterad 2001
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK

PALL, furu, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

FIGURINER, 2 st, porslin, Tyskland, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, malm, "Monsas", Bersbo, 1974
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SVEN JONSSON, spegel, keramik, "Lagun", Gustavsberg
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ALTARLJUSSTAKAR, 1 par, trä, 1700-/1800-tal
Current bid500 SEK
Est2,000 SEK

FIGURIN, porslin, "Feeding time", Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

MARIANNE WESTMAN, 5 del, porslin, "Picknick", Rörstrand
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BORD, allmoge, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 2 del, miniatyrer, glas, Kosta Boda, Artist Collection, signerade
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), färglitografi, signerad
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

JARDINJÄR, majolika, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

PHILIPH ARVO LUIK (född 1949), akvatinetsning, signerad och daterad 1981
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

VÄGGLYSTRAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SAMLING KNOPPAR OCH SKÅPSHANDTAG, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

CERTINA, armbandsur, stål, quartz
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est800 SEK

GUNNAR NYLUND, skålfat, "Zenit", keramik, Rörstrand
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, otydligt signerad Silvio Bonalli, daterad 1972
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

HERTHA BENGTSSON, 6 st, kaffekoppar med fat, "Koka Blå", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est1,400 SEK

KONSTLITTERATUR, 9 st, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SKULPTUR, malm, Bersbo 1985
Current bid200 SEK
Est400 SEK

KANDELABER, mässing, Metallslöjden Gusum, signerad och daterad BK 1975
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

ROLAND SVENSSON (1910-2003), färglitografi, signerad och numrerad 345/360
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

LILLEMOR MANNERHEIM, 4 st, stolar, "Nesto A10", Nässjö stolfabrik, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

RUNE WAHLSTRÖM (1916-1968), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK