FRIEDRICH BINDE, collier, sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ORIENTMATTA, ca 265 x 174 cm
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

Current bid200 SEK
Est800 SEK

SERVISPORSLIN, 10 del, porslin, "Fresh Fruit", Johnson Brothers, England
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VÄGGSKÅP, Sydeuropa, 1800-tal, med emaljinläggningar
Current bid200 SEK
Est4,000 SEK

HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 3 st, 18k guld, tot vikt ca 2 g
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

MANSCHETTKNAPPAR, 2 par, silver, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SKRIVBORDSLAMPA, "Lyxy", Rotaliana, Italien, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

ARMBAND, silver, svenska stämplar VJ 1948, vikt ca 42 g
Current bid300 SEK
Est800 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

ORIENTMATTA, Srinagar-Kashmir, old, ca 192 x 122 cm
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

DALAHÄSTAR, 2 st, bemålat trä, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, 1800-tal, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

OSTKUPA, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KOPPARTUNNA, J Olsson Ödeshög, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

ASKFAT, 1 par, silver, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SMYCKEN, 6 del, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GOLVLAMPA, Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

VAS, porslin, Japan, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ERIK HÖGLUND, 2 st skålar, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BERTIL EKFELDT (1920-2004), olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

VÄGGKLOCKA, malm och trä, "Smålandsklockan, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TAKLAMPA, metall och glas, 1930-/40-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BESTICK, 62 del, nysilver, "Saga", Skandia, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SERVERINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 101/1
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

HANNELORE DREUTLER, bordslampa, glas, Ateljé Lyktan, Studio Åhus, 1990
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SPEGEL, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

GUSTAV ADON (född ?), olja på duk, signerad och daterad -48
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SOFFA, "Johan", Dux, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est6,000 SEK

COLLIER, 18k guld
Starting bid200 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK

SAMLING SMYCKEN, 9 st, silver/sterlingsilver, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,400 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

MINIATYRSKÅL, stengods, otydligt signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

TAKLAMPA, metall, Markslöjd, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

UTSTÄLLNINGSAFFISCH, efter Marc Chagall, Moderna Museet 1982
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

KNUT OSKAR GASTON WILHELM SMIDT (1898 - 1976), etsning, signerad, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

KENT ERIKSSON, bordslampa, stengods, Designhuset, Lidköping
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

VÄGGPENDYL, Junghans, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

SKULPTUR, porslin, "Lovers from Verona", Lladro, Spanien, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SKÅL SAMT LJUSSTAKAR, 1 par, Bo Fajans, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

ROLF BERG, figur, keramik, Torshälla, signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK