FIGURIN, porslin, Bing & Gröndahl, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

YTTERFODER, keramik, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est300 SEK

FAT SAMT SKÅL PÅ FOT, 2 st, glas, bla Rauk, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

HATTAR, 6 st, bla. Lexington, Marida och Faustmann
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

STIG ROSELL (1928-1980), olja på duk, signerad och daterad -64
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ÅKE WIKSTRÖM (född 1927), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SVEN PALMQVIST, 3 st skålar, glas, "Fuga", Orrefors, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 3,9 g
Current bid200 SEK
Est3,500 SEK

SOFFA, howardmodell, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est3,000 SEK

LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

ULRICA HYDMAN VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

LJUSLYKTA, keramik, Paradisverkstan, Öland, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

INGAN LINDE (född 1945), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MARGARETA HENNIX (född 1941), 2 st vägglampetter, stengods, Gustavsberg
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SAMLING MÄRKEN, 7 st, olika material, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

LIKÖRGLAS, 11 st snarlika, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

TAKLAMPA, Front Design, "Fog", Zero Interiör, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

FICKURSSTÄLL, glas och mässing, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

MARIANNE WESTMAN, bricka och skärbräda, porslin, "Picknick", Rörstrand
Current bid200 SEK
Est800 SEK

SKULPTUR, trä, signerad K-G, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TRÅG, allmoge, större modell, sannolikt 1800-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 0,5 g
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas "Caramba", Kosta Boda
Current bid250 SEK
Est600 SEK

LJUSLYKTA, furu, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SERVISPORSLIN, 27 del, "Ingrid", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BORDSLAMPA, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

KANDELABRAR, 1 par, målat trä, Borås Hemslöjd, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

EUGEN TROST, serveringsfat, flintgods, Gefle, signerat och daterat 1956
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KAFFESKEDAR, 7 st, silver, "Rosen", M&O, 1950-/60-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

CARSTEN JORGENSEN, tekanna, rostfritt stål, "Naoko", Bodum
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LEKSAKSBIL, trä, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Utgår med nytt nummer - ERIK HÖGLUND, pokalglas, Strömbergshyttan 1991, signerad
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

PRYDNADSDOCKOR, 4 st, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

STOLAR, 8 st, Bratt & Kahl Design, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

RING, 18k guld med blå sten
Starting bid200 SEK
Est3,500 SEK

KORGSÄNG, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MATTA, Kelim, ca 202 x 201 cm
Starting bid200 SEK
Est6,000 SEK

BORDS-/VÄGGLAMPA, EWÅ, Värnamo, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

PIEDESTALER, 1 par, marmor, sannolikt sent 1900-tal
Current bid850 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK

LJUSKRONA, smide och mässing, sannolikt Rolf Sinnemark, samtida
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

BOKHYLLA, 1930-/40-tal
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

KOFTA, ull, Giesswein, strl ca 40
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VÅG, mässing, W&T Averyl Markers, Birmingham, England, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

STOLAR, 1 par, gustavianska, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SMYCKEN, ca 20 st, silver, tot vikt ca 108 g
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

FIGURER, 4 st, keramik, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK