13h 54m
VÄGGBONAD, textil, monogramsignerad SH samt daterad 1907
Current bid200 SEK
Est400 SEK
13h 56m
LJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est300 SEK
13h 58m
GUNNAR MUSKOS, ljuslykta, glas och mässing, "Hjortron", Trollheden Design, 1900-talets andra hälft
Current bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
14h 00m
SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1800-tal
Current bid900 SEK
Est2,000 SEK
14h 02m
SUPSKED SAMT KAFFESKEDAR, 10 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 155 g
Current bid2,800 SEK
Est1,500 SEK
14h 04m
EHLÉN JOHANSSON, kandelaber, IKEA PS 2012
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
14h 06m
FÅTÖLJ, rokokostil, 1800-talets slut
Current bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
14h 08m
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal
Current bid500 SEK
Est1,500 SEK
14h 10m
SVEA, armbandsur, rostfritt stål
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
14h 12m
SAMLING BESLAG, bla mässing och metall, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
14h 14m
MATTA, Kelim, ca 202 x 145 cm
MATTA, Kelim, ca 202 x 145 cm
Current bid2,000 SEK
Est5,000 SEK
14h 16m
LIKÖRGLAS, 12 st, remmare, glas, Gullaskruf, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est400 SEK
1d 12h
FICKUR, 18k guld, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 37,5 g
Current bid5,400 SEK
Est4,000 SEK
1d 12h
DESSERTSKÅLAR, 12 st, glas, AMP Glas, Kosta, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
1d 12h
MATTA, Kelim, klassisk design, ca 249 x 206 cm
Current bid2,200 SEK
Est8,000 SEK
1d 12h
TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 12h
Current bid250 SEK
Est1,000 SEK
1d 12h
SAMLING PINS, ca 230 st, metall, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
1d 12h
VASER, 1 par, glas, möjligen Murano, Italien, 1900-tal
Current bid250 SEK
Est500 SEK
1d 12h
LJUSSTAKAR, 1 par, målat trä och gips, barockstil, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 12h
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
1d 12h
MOCKASKEDAR, 11 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 92 g
Current bid1,600 SEK
Est800 SEK
1d 12h
BESTICK, 16 del, rostfritt stål, "Sessan", Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 12h
GLASSERVIS, 18 del, "Antik", Reijmyre glasbruk
Current bid200 SEK
Est500 SEK
1d 12h
GENERALSTABEN MAPP, "Karl XII på slagfältet", kartverk, 1919
Current bid700 SEK
Est2,000 SEK
1d 12h
TAKLAMPA, metall och träspån, Lucifer, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
1d 12h
BESTICK, 6 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 160 g
Current bid2,600 SEK
Est1,500 SEK
1d 12h
STRÖARE, 3 st, silver, England, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 70 g
Current bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
1d 12h
SMOKING, Style, herr, strlk ca 50
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
1d 12h
GARDIN, yllejava, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 12h
GOLVLAMPA, mässing, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
1d 12h
BESTICKUPPSÄTTNING, 42 del, rostfritt stål, 2000-tal
Current bid250 SEK
Est600 SEK
1d 12h
BURKAR, 2 st, porslin, Deco Hälsingborg samt "Kyllans kondis" JIE Grantofta, 1950-tal
Current bid250 SEK
Est400 SEK
1d 12h
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906-1989), olja på pannå, signerad
Current bid600 SEK
Est500 SEK
1d 12h
SKEPPSLJUSTAKE, mässing, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 13h
OKÄND KONSTNÄR, akvarell, sannolikt England 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
1d 13h
SOFFBORD, Englessons, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
1d 13h
ANNE NILSSON, 2 st, snapsglas, "Clown", glas, Orrefors, signerade
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
1d 13h
VASER OCH SKULPTUR, glas, bla Målerås, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 13h
SÅG, smide, 1700-/1800-tal
SÅG, smide, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
1d 13h
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
1d 13h
PALL, Danmark, etikettmärkt Fritz Hansen, Danmark, 1900-talets mitt
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK
1d 13h
GRÄDDKANNA, silver, Sheffield, 1800-talets första hälft, vikt ca 130 g
Current bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
1d 13h
DUK, linnedamast, sannolikt 1900-talets slut, ca 250 x 137 cm
Current bid250 SEK
Est300 SEK
1d 13h
 INGRID ATTERBERG, vas, keramik, modell 704, Upsala-Ekeby
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 13h
SÄNGBORD, 1900-talets första hälft
Current bid300 SEK
Est800 SEK
1d 13h
STOL, sengustaviansk, 1800-talets början
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK
1d 13h
SPJÄLSÄNG, Oliver Furniture, 2000-tal
Current bid500 SEK
Est3,000 SEK