VÄGGBONAD, textil, monogramsignerad SH samt daterad 1907
Current bid200 SEK
Est400 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est300 SEK

GUNNAR MUSKOS, ljuslykta, glas och mässing, "Hjortron", Trollheden Design, 1900-talets andra hälft
Current bid1,300 SEK
Est2,000 SEK

SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1800-tal
Current bid900 SEK
Est2,000 SEK

SUPSKED SAMT KAFFESKEDAR, 10 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 155 g
Current bid2,800 SEK
Est1,500 SEK

EHLÉN JOHANSSON, kandelaber, IKEA PS 2012
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

FÅTÖLJ, rokokostil, 1800-talets slut
Current bid1,900 SEK
Est2,000 SEK

TAKLAMPA, art déco, 1930-tal
Current bid500 SEK
Est1,500 SEK

SVEA, armbandsur, rostfritt stål
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SAMLING BESLAG, bla mässing och metall, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

MATTA, Kelim, ca 202 x 145 cm
Current bid2,000 SEK
Est5,000 SEK

LIKÖRGLAS, 12 st, remmare, glas, Gullaskruf, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est400 SEK

FICKUR, 18k guld, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 37,5 g
Current bid5,400 SEK
Est4,000 SEK

DESSERTSKÅLAR, 12 st, glas, AMP Glas, Kosta, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

MATTA, Kelim, klassisk design, ca 249 x 206 cm
Current bid2,200 SEK
Est8,000 SEK

TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Current bid250 SEK
Est1,000 SEK

SAMLING PINS, ca 230 st, metall, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

VASER, 1 par, glas, möjligen Murano, Italien, 1900-tal
Current bid250 SEK
Est500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, målat trä och gips, barockstil, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

MOCKASKEDAR, 11 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 92 g
Current bid1,600 SEK
Est800 SEK

BESTICK, 16 del, rostfritt stål, "Sessan", Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GLASSERVIS, 18 del, "Antik", Reijmyre glasbruk
Current bid200 SEK
Est500 SEK

GENERALSTABEN MAPP, "Karl XII på slagfältet", kartverk, 1919
Current bid700 SEK
Est2,000 SEK

TAKLAMPA, metall och träspån, Lucifer, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BESTICK, 6 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 160 g
Current bid2,600 SEK
Est1,500 SEK

STRÖARE, 3 st, silver, England, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 70 g
Current bid1,000 SEK
Est1,000 SEK

SMOKING, Style, herr, strlk ca 50
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

GARDIN, yllejava, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GOLVLAMPA, mässing, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 42 del, rostfritt stål, 2000-tal
Current bid250 SEK
Est600 SEK

BURKAR, 2 st, porslin, Deco Hälsingborg samt "Kyllans kondis" JIE Grantofta, 1950-tal
Current bid250 SEK
Est400 SEK

GUSTAF ADOLF FAHLE (1906-1989), olja på pannå, signerad
Current bid600 SEK
Est500 SEK

SKEPPSLJUSTAKE, mässing, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

OKÄND KONSTNÄR, akvarell, sannolikt England 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SOFFBORD, Englessons, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

ANNE NILSSON, 2 st, snapsglas, "Clown", glas, Orrefors, signerade
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

VASER OCH SKULPTUR, glas, bla Målerås, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SÅG, smide, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

PALL, Danmark, etikettmärkt Fritz Hansen, Danmark, 1900-talets mitt
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

GRÄDDKANNA, silver, Sheffield, 1800-talets första hälft, vikt ca 130 g
Current bid2,400 SEK
Est1,500 SEK

DUK, linnedamast, sannolikt 1900-talets slut, ca 250 x 137 cm
Current bid250 SEK
Est300 SEK

INGRID ATTERBERG, vas, keramik, modell 704, Upsala-Ekeby
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SÄNGBORD, 1900-talets första hälft
Current bid300 SEK
Est800 SEK

STOL, sengustaviansk, 1800-talets början
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK

SPJÄLSÄNG, Oliver Furniture, 2000-tal
Current bid500 SEK
Est3,000 SEK