ÖRNEN-LYX, armbandsur, 14k guld, armband 18k guld
Starting bid200 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK

BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BORDSUR, art déco, 1920-/30-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

KARIN MOBRING, soffbord, "Karusell", Ikea, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, blandteknik, signerad och daterad -81
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

INGEGERD GÄRTNER (1916-2006), färglitografi, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, "Louise", Orrefors
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

MATBORD, ek, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

LOCKASK, biskviporslin, Wedgwood, England, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, Norell, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est2,500 SEK

FOHUND, grön sten, orientalisk, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GUNNAR CYRÉN, 2 st vitvinsglas, glas, "Nobel", Orrefors
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), färglitografi, signerad och numrerad 305/310
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

GAFFLAR, 2 st, sterlingsilver, Borgila 1958 samt CG Hallberg 1961
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

ELIS BERGH, vas, glas, Kosta, 1945, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SYBORD, empirestil, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

MAJ HEMBERG (1906-1992), provtryck, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

KANNA SAMT VATTENCISTERN, koppar, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SAMLING SILVERBESTICK, 12 del, silver, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est4,000 SEK

MATTA, Kelim, ca 245 x 197 cm
Starting bid200 SEK
Est8,000 SEK

SKÅL, flintgods, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

FICKUR OCH ARMBANDSUR, 8 st, metall, bla SAAB, Eiger och Inventio, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

RINGAR, 4 st, silver, bla 1961 och 1996, tot vikt ca 15,9 g
Current bid200 SEK
Est300 SEK

CHARLES SJÖHOLM (född 1933), olja på pannå, signerad
Current bid200 SEK
Est600 SEK

EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

VITRINSKÅP, "Anne", Horreds, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KAFFESKEDAR, 8 st, silver, snarlika, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

ELIS BERGH, 42 del, glasservis,"Ekeberga bård", Kosta, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

TRÄDGÅRDSMÖBEL, 3 del, Dacore, 2000-tal
Current bid250 SEK
Est1,000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, TESI, Göteborg 1951
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

ALBERT ENGSTRÖM, 11 st, böcker, Albert Bonniers förlag, 1965
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SÅSSLEV, silver, CJ 1873
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

KRUS, med lock, lergods, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KNIV, Bergans slirkniv, Norge
Current bid200 SEK
Est300 SEK

BORDSPLATEAU, mässing och glas, 1900-tal
Current bid650 SEK
Est600 SEK

ALEXANDRE KAJ LINDSTRÖM (född 1959), färglitografi, signerad och numrerad 116/150
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

HASSE ANDERSSON (1926-2003), färglitografi, signerad och numrerad 165/300
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VÄGGKLOCKA, mässing, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BRUNO KARLSSON (1927-2020), färglitografi, signerad och daterad -93
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

DURSPEL, Tyskland, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

MATSKEDAR, 6 st, silver, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est3,000 SEK

TAMBURMAJOR, pläterad metall, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

VAS, porslin, KIna, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK