MATBORD, "Cream", HK living, samtida
Starting bid200 SEK
Est1,800 SEK

BORDSSPEGEL, vitmetall, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

LISA LARSON, figur/sparbössa, stengods, Gustavsberg
Current bid300 SEK
Est400 SEK

ARMBAND, RING OCH ÖRHÄNGEN, silver, Wilhelm Hahne Ateljé Guld & Silver, Helsingborg 1955
Current bid550 SEK
Est700 SEK

TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, 1900-tal
Current bid450 SEK
Est1,200 SEK

LENNART ÖDMARK (född 1951), färglitografi, signerad och numrerad 19/200
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

JORDGLOB, 1900-talets fösta hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

COLLIER, 18k vitguld, Joans, Köping
Current bid200 SEK
Est12,000 - 14,000 SEK

FRANCO RUSSO, 1 par stövletter, strlk 40
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

RING, 18k vitguld, med diamanter, vikt ca 2,8 g
Current bid350 SEK
Est3,500 SEK

Current bid200 SEK
Est500 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

Starting bid200 SEK
Est800 SEK

BRÄNNVINSPLUNTA, glas, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ERIK HÖGLUND, 2 st pokalglas, Strömbergshyttan 1991, signerade
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

KONSTLITTERATUR, 5 st, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

Current bid200 SEK
Est300 SEK

KARMSTOL, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre, sannolikt 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MULBERRY, "Bayswater", handväska, präglat skinn
Current bid1,300 SEK
Est3,000 SEK

KANDELABER, porslin, Höganäs, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

BØRGE MOGENSEN, matbord, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1950-/60-tal
Current bid250 SEK
Est4,000 SEK

Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

KRUS SAMT MUGGAR, 9 del, saltglaserad keramik, bla Sven Bohlin, Höganäs.
Current bid250 SEK
Est500 SEK

PRYDNADSDOCKOR, 4 st, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, Norell, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

SKULPTURER, 1 par, bronserad metall, 1900-tal
Current bid500 SEK
Est800 SEK

JORDGLOB, Colombus Jordglob, Ivar Asp A.B Stockholm, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

TAKKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Current bid500 SEK
Est800 SEK

LARS HELLSTEN, skål/vas, glas, Orrefors, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

Starting bid200 SEK
Est800 SEK

GUNNAR CYRÉN, skål, glas, Orrefors, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SKÅL PÅ FOT, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

BY LASSEN, golvhylla, samtida
Current bid350 SEK
Est1,000 SEK

VÄGGPENDYL, Junghans, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

SYBORD, björk, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

FIGUR, brons, sannolikt 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

GOLVLAMPA, mässing, 1900-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est800 SEK

Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

ADVENTSLJUSSTAKE, Markslöjd, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK