BIRGER STRÅÅT (1914-2008), färglitografi, signerad och daterad -88
Current bid200 SEK
Est500 SEK

BOCKBORD, allmoge, 1700-/1800-tal
Current bid600 SEK
Est1,500 SEK

SKRIVBORDSSTOL, Dynamobler, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Current bid300 SEK
Est500 SEK

LJUSSTAKAR, 2 par, tenn, bla Markströms tenn, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

FÄLLBORD, 1800-talets andra hälft
Current bid300 SEK
Est500 SEK

MATTA, galleri, Kelim, ca 390 x 80 cm
Starting bid200 SEK
Est1,800 SEK

KÄPP, med silverkrycka, KGMGAB, Uppsala, 1928
Current bid450 SEK
Est500 SEK

GYMNASTIKBÄNK, 1900-talets mitt
Current bid250 SEK
Est600 SEK

PETER J LASSEN, sängbord, Montana, obrukat
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad och daterad 1977
Current bid300 SEK
Est800 SEK

FISKBESTICK, 12 del, silver, svenska stämplar KA 1929, tot vikt ca 560 g
Current bid3,200 SEK
Est4,000 SEK

ANDREAS MIKKELSEN, bokstöd/hållare, rostfritt stål, Georg Jensen, Danmark
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SAMLING SMYCKEN OCH BIJOUTERIER, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MATSALSSKÅP, GR Möbler Tibro, Solgården Antikmåleri & Inredning, sannolikt sent 1900-tal
Current bid400 SEK
Est4,000 SEK

GOLVLAMPOR, 1 par, patinerad metall, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK

BESTICK, 36 del, silver, svenska stämplar KA, 1920-tal, tot vikt exkl knivar ca 1 230 g
Current bid8,000 SEK
Est9,000 - 11,000 SEK

BLOMBORD, 1 par, teak och ek, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est2,500 SEK

SMOKINGKAVAJ, Marlane, herr, strlk 52
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

LISA LARSON, figur, "Dora", stengods, Gustavsberg, signerad
Current bid250 SEK
Est2,500 SEK

MÄSSINGSFÖREMÅL, 6 st, bla Scandia Malm, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

PUNCHMUGGAR, 8 st, silver, CESON samt K&EC, 1960-/70-tal
Starting bid200 SEK
Est3,000 SEK

SVEN-ERIK HELLQVIST (1916–1997), etsning, signerad och daterad -80
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

FICKUR, spindelur, silver, Nils Lind, London 1700-tal
Current bid800 SEK
Est1,500 SEK

FÅTÖLJ MED FOTPALL, Mio, 2025
Current bid750 SEK
Est2,000 SEK

LOCKSKÅL, porslin, Japan, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

HJALMAR BERGMAN, olja på duk, signerad och daterad 1937
Current bid1,000 SEK
Est1,000 SEK

ASTA STRÖMBERG, ljusstakar, glas, "P52", Strömbergshyttan, signerade
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

TERMOS, AB Termoverken Jönköping, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TAPIO WIRKKALA, kniv, Hackman, Finland
Current bid700 SEK
Est500 SEK

RAMAR, 4 st, 1900-talets mitt
Current bid550 SEK
Est300 SEK

HYLLSYSTEM, 5 del, "Anne", Horreds, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

HINK OCH FORMAR, 4 st, koppar, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

LJUSSTAKE OCH SPELDOSA, porslin, Goebel, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SAMLING SPIK, smide, allmoge, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

BROSCHER, 2 st, silver, med markasiter, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

KUDDE, sammet, 1800-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, taklampa "Gem", Foscarini, Italien, formgiven 2017
Starting bid200 SEK
Est4,000 SEK

PARAPLYSTÄLL, konstläder, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

DOSA, silver, England, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

PIEDESTAL, 1800-/1900-tal
Current bid350 SEK
Est400 SEK

MATSALSMÖBEL, 9 del, sannolikt sent 1900-tal
Current bid800 SEK
Est6,000 SEK

KARBIDLYKTOR, 2 st, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GÖTE AUGUSTSSON, skål, glas, Ruda
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

LOCKURNA, porslin, Kina, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

STOLAR, 1 par, Karl Johan, 1800-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

MATTA, Kelim, 1900-talets slut, 163 x 109 cm
Starting bid200 SEK
Est500 SEK