OMEGA, armbandsur, 18K guld, quartz
Current bid10,500 SEK
Est8,000 SEK

GRAFISKA BLAD, 3 st, orientaliska, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

PER B SUNDBERG, skulptur, glas, Orrefors
Current bid200 SEK
Est300 SEK

MATTA, Kelim, broderad dekor, ca 239 x 171 cm
Current bid500 SEK
Est12,000 SEK

LJUSTER, smide, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SKRIVBORDSLAMPA, metall, industrimodell, Asea- Skandia, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est800 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad J Barbay
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK

COLLIER 14k guld, Orrosimo, vikt ca 5,4 g
Current bid3,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

SALONGSBORD, Louis XIV-stil, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est800 SEK

BANG & OLUFSEN, stereo, 6 enheter
Current bid1,400 SEK
Est1,500 SEK

MJÖLKKANNA OCH SKÅLAR, 3 del, glas, sk fattigmanssilver, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

YTTERFODER, majolika, jugend, tidigt 1900-tal
Current bid350 SEK
Est600 SEK

ANDERS WALLIN (född 1953), färglitografi, signerad, daterad 1986 samt numrerad H.C. XIV/XX
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Current bid200 SEK
Est500 SEK

VASER, 3 st, glas, sk fattigmanssilver, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

DANIEL FRANZÉN & MATTIAS STÅHLBOM, soffbord, "Chamfer", för Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

PIERRE FORSELL, väglampett, mässing, "Reflex", Skultuna
Current bid400 SEK
Est800 SEK

SIDOBORD/PALL, mangoträ, 1900-talets andra hälft, enligt uppgift NK Nordiska Kompaniet
Current bid450 SEK
Est800 SEK

KORGSÄNG, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BORDSLAMPA, svärtad metall, art déco, "Horax", Erpé, 1930-tal
Current bid550 SEK
Est1,000 SEK

BESTICKUPPSÄTTING, 54 del, nysilver, "Birgitta", 1900-tal
Current bid250 SEK
Est300 SEK

SEKRETÄR, med rullklaff, 1800-tal
Current bid200 SEK
Est2,000 SEK

OLIVER SCHICK, taklampa, "Ronde Pendant", Gubi, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BARPALL, Thonet, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

STRÖARE, 1 par, silver, London, England, 1916, tot vikt ca 50 g
Current bid700 SEK
Est800 SEK

STOLAR, 4 st, 2000-tal
Current bid200 SEK
Est600 SEK

GÖRAN HAHNE (född 1943), färglitografi, signerad, EA
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BONAD, yllejava, tidigt 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

HÄNGEN, 2 st, 18k guld, med turkos och grön sten, tot vikt ca 1,9 g
Current bid200 SEK
Est800 SEK

GOLVURNA, gips, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

THOMAS HELLSTRÖM, krus, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstolar, 4 st, "Physix", Vitra, nutida
Starting bid200 SEK
Est6,000 SEK

SMOKING, Barons fashion, herr, strlk ca 50
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ROYAL COPENHAGEN, bordslampa, glas, 1900-/2000-tal
Current bid500 SEK
Est300 SEK

VINKANNA, koppar och mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

MUNSPEL, "The 64 chromonica", Hohner, Tyskland
Current bid200 SEK
Est400 SEK

MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 180 x 110 cm
Current bid200 SEK
Est5,000 SEK

CHRISTIAN HALLERÖD, pall/sidobord, "Karljohan", Ikea PS, formgiven 2009
Current bid300 SEK
Est1,800 SEK

TERRIN, porslin, Rörstrand, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

DRAPERI SAMT DUKAR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ERIK HÖGLUND, pokalglas, Strömbergshyttan 1991, signerad
Current bid200 SEK
Est800 SEK

BESTICK, 26 del, rostfritt stål, BodaNova, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BARPALL, Thonet, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est700 SEK