PLÄD, Scotsdoom, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

SERVISPORSLIN, 18 del, porslin, Pillivuyt, Frankrike, 2000-tal
Current bid450 SEK
Est500 SEK

LUR OCH LJUSHÅLLARE, vitmetall, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

FAT, 2 st, Just Andersen Danmark samt A Hamilton Product USA, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TURE BERGLUND, skulptur, glas, Stockholms glasbruk
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VICKE LINDSTRAND, vas, glas, "Zebra", Kosta
Current bid250 SEK
Est1,500 SEK

DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Current bid200 SEK
Est300 SEK

TESERVIS, 15 del, porslin, Lomonosov, Ryssland, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

TAKKRONA, mässing och glas, barockstil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, porslinsmålning, 1900-/2000-tal, otydligt signerad
Current bid450 SEK
Est400 SEK

BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad
Current bid200 SEK
Est500 SEK

MODULSOFFA, 3 del, "Mags", HAY, samtida
Current bid800 SEK
Est4,000 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, mässing och glas, art dèco-stil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SEBASTIAN HERKNER, fåtölj, La Cividina, samtida
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

GRÄDDKANNA, silver, otydliga stämplar, Sverige, 1800-tal, vikt ca 100 g
Current bid1,100 SEK
Est1,200 SEK

RINGAR, 2 st, silver och stål, med vita stenar, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad och daterad 1965
Current bid200 SEK
Est800 SEK

KVARN, gjutjärn, "Tor", sannolikt 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

RING, 18k guld, svenska stämplar, tot vikt ca 5,9 g
Current bid5,400 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK

SÄNGBORD, 1900-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est800 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Current bid800 SEK
Est1,500 SEK

MATBORD, Johansson Design, "Discus", samtida
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

TABURETT, smide, samtida
Current bid450 SEK
Est800 SEK

GOLVURNA, orientalisk, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

STEFAN DIEZ, matbord, "New order", för HAY, nutida
Starting bid200 SEK
Est2,500 SEK

BIRGER MÖRK (1919-2010), olja på pannå, signerad och daterad -59
Current bid550 SEK
Est1,000 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est1,200 SEK

KOLONN, 1900-talets första hälft
Current bid1,100 SEK
Est1,000 SEK

HERMAN LINDQVIST (1868-1923), etsning, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

BERTIL FRIDHAGEN, bokhylla, teak, Bodafors, 1950-/60-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK

Current bid200 SEK
Est800 SEK

SKOLPLANSCHER, 6 st, efter Nils Tirén, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est500 SEK

ORIENTMATTA, galleri, old, ca 544 x 89 cm
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

BORDSUR, onyx, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SAMLING ARMBANDSUR, 6 st, metall, bla Polo Jack, Citizen, Tajms, Moretime, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

RAYMOND LOEWY, 25 del, kaffeservis, porslin, "Form 2000", Rosenthal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LJUSSTAKE, bouilottemodell, empirestil, 1900-talets första hälft
Current bid450 SEK
Est800 SEK

DALAHÄST, bemålat trä, större modell, Nils Olsson, 1900-tal
Current bid900 SEK
Est800 SEK

GLASÖGONBÅGAR, 14 st, mestadels 1900-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est400 SEK

MATSALSMÖBEL, 5 del, 1950-/60-tal
Current bid250 SEK
Est3,000 SEK

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 2,3 g
Current bid2,000 SEK
Est2,000 SEK

LAGGKÄRL, större modell, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est800 SEK

ANDERS WALLIN (född 1953), färglitografi, signerad och daterad -86, EA
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

YTTERFODER, majolika, Belgien, tidigt 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

FRACK, Tiklas, herr, strlk 50
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK