3d 11h
PLÄD, Scotsdoom, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 11h
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
3d 11h
SERVISPORSLIN, 18 del, porslin, Pillivuyt, Frankrike, 2000-tal
Current bid450 SEK
Est500 SEK
3d 11h
LUR OCH LJUSHÅLLARE, vitmetall, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 11h
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
3d 11h
FAT, 2 st, Just Andersen Danmark samt A Hamilton Product USA, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 11h
TURE BERGLUND, skulptur, glas, Stockholms glasbruk
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
3d 11h
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, "Zebra", Kosta
Current bid250 SEK
Est1,500 SEK
3d 11h
DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Current bid200 SEK
Est300 SEK
3d 11h
TESERVIS, 15 del, porslin, Lomonosov, Ryssland, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK
3d 11h
TAKKRONA, mässing och glas, barockstil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
3d 11h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, porslinsmålning, 1900-/2000-tal, otydligt signerad
Current bid450 SEK
Est400 SEK
3d 11h
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad
Current bid200 SEK
Est500 SEK
3d 11h
MODULSOFFA, 3 del, "Mags", HAY, samtida
Current bid800 SEK
Est4,000 SEK
3d 11h
HALSKEDJA MED HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, mässing och glas, art dèco-stil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 11h
SEBASTIAN HERKNER, fåtölj, La Cividina, samtida
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
3d 11h
GRÄDDKANNA, silver, otydliga stämplar, Sverige, 1800-tal, vikt ca 100 g
Current bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
3d 11h
RINGAR, 2 st, silver och stål, med vita stenar, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 11h
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad och daterad 1965
Current bid200 SEK
Est800 SEK
3d 11h
KVARN, gjutjärn, "Tor", sannolikt 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 11h
RING, 18k guld, svenska stämplar, tot vikt ca 5,9 g
Current bid5,400 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
3d 11h
SÄNGBORD, 1900-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est800 SEK
3d 11h
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Current bid800 SEK
Est1,500 SEK
3d 11h
MATBORD, Johansson Design, "Discus", samtida
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
3d 11h
TABURETT, smide, samtida
TABURETT, smide, samtida
Current bid450 SEK
Est800 SEK
3d 12h
GOLVURNA, orientalisk, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est700 SEK
3d 12h
STEFAN DIEZ, matbord, "New order", för HAY, nutida
Starting bid200 SEK
Est2,500 SEK
3d 12h
BIRGER MÖRK (1919-2010), olja på pannå, signerad och daterad -59
Current bid550 SEK
Est1,000 SEK
3d 12h
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est1,200 SEK
3d 12h
KOLONN, 1900-talets första hälft
Current bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
3d 12h
HERMAN LINDQVIST (1868-1923), etsning, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
3d 12h
BERTIL FRIDHAGEN, bokhylla, teak, Bodafors, 1950-/60-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK
3d 12h
Current bid200 SEK
Est800 SEK
3d 12h
SKOLPLANSCHER, 6 st, efter Nils Tirén, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est500 SEK
3d 12h
ORIENTMATTA, galleri, old, ca 544 x 89 cm
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK
3d 12h
BORDSUR, onyx, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
3d 12h
SAMLING ARMBANDSUR, 6 st, metall, bla Polo Jack, Citizen, Tajms, Moretime, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
3d 12h
RAYMOND LOEWY, 25 del, kaffeservis, porslin, "Form 2000", Rosenthal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
3d 12h
LJUSSTAKE, bouilottemodell, empirestil, 1900-talets första hälft
Current bid450 SEK
Est800 SEK
3d 12h
DALAHÄST, bemålat trä, större modell, Nils Olsson, 1900-tal
Current bid900 SEK
Est800 SEK
3d 12h
GLASÖGONBÅGAR, 14 st, mestadels 1900-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est400 SEK
3d 12h
MATSALSMÖBEL, 5 del, 1950-/60-tal
Current bid250 SEK
Est3,000 SEK
3d 12h
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 2,3 g
Current bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
3d 12h
LAGGKÄRL, större modell, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est800 SEK
3d 12h
ANDERS WALLIN (född 1953), färglitografi, signerad och daterad -86, EA
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 12h
YTTERFODER, majolika, Belgien, tidigt 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
3d 12h
FRACK, Tiklas, herr, strlk 50
FRACK, Tiklas, herr, strlk 50
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
3d 12h
Starting bid200 SEK
Est300 SEK