2d 13h
JONAS IHREBORN, fåtölj, "Pod Highback", 2000-tal
Current bid550 SEK
Est1,000 SEK
2d 13h
GRÄDDKANNA, silver, 1800-tal, vikt ca 70 g
Current bid650 SEK
Est800 SEK
2d 13h
BORDSDEKORATIONER, 4 st, glas, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 13h
ALTARLJUSSTAKAR, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 13h
HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, mässing och glas, "L 95", Markaryd, 1960-tal
Current bid250 SEK
Est400 SEK
2d 13h
TAKLAMPA, mässing och råglas, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
2d 13h
MATTA, Kelim, ca 230 x 180 cm
MATTA, Kelim, ca 230 x 180 cm
Current bid200 SEK
Est6,000 SEK
2d 13h
VÄGGPENDYL SAMT LAMPETTER, 1 par, förgyllt trä, rokokostil, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
2d 13h
ALFRED HELBERGER (1871-1946), olja på pannå, monogramsignerad
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK
2d 13h
CARL FAGERLUND, taklampa, "Bubblan", Orrefors, 1960-/70-tal
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
2d 13h
SERVERINGSSKED, silver, GEWE, Malmö, 1900-tal, vikt ca 24 g
Current bid300 SEK
Est300 SEK
2d 13h
GÖRAN HAHNE (född 1943), färglitografi, signerad och numrerad 342/360
Current bid200 SEK
Est400 SEK
2d 13h
YTTERFODER/ELDKORG, bemålat smide, 1900-tal
Current bid250 SEK
Est300 SEK
2d 13h
TAKKRONA, tenn, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est500 SEK
2d 13h
PARAPLYSTÄLL, mässing, 1900-talets början
Current bid400 SEK
Est800 SEK
2d 13h
DAG BJÖRN HELLSING ( född 1923), olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 13h
SEIKO, armbandsur, gulddoublé
SEIKO, armbandsur, gulddoublé
Current bid250 SEK
Est400 SEK
2d 13h
PARAPLYSTÄLL, mässing, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 13h
FRACK, Tiklas, herr, strlk 52
FRACK, Tiklas, herr, strlk 52
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
2d 13h
VÄSKA OCH SKÄRP, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 13h
KÄPPAR, 2 st, med handtag i silver, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est600 SEK
2d 13h
ÖLGLAS OCH SNAPSGLAS, 9 del, motiv "Tulipa" av Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 13h
BAROMETER, Ceko, Tyskland, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
2d 13h
TRÄDGÅRDSSOFFA, gjutjärn, Ludvigsbergs Werkstad, Stockholm, No 15, 1900-talets första hälft
Current bid1,000 SEK
Est3,000 SEK
2d 13h
FAT OCH VINKYLARE, nysilver, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
2d 13h
GOLVLAMPA, mässing, Nya ÖIA, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK
2d 13h
VÄST OCH BYXOR, till folkdräkt, herr, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
2d 13h
STOLAR, 6 st, empirestil, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est800 SEK
2d 13h
SAARA HOPEA, 2 st skålar, glas, "Näppylä", Nuutajärvi, Finland
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
2d 14h
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad och daterad -89
Current bid700 SEK
Est500 SEK
2d 14h
BRÄNNARE, "No 703", Primus, AB BA Hjorth & Co, Stockholm
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 14h
HUGO JOSEPHSSON (1877-1967), olja på duk, signerad och daterad 1958
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
2d 14h
STOLAR, 4 st, rokokostil, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
2d 14h
LAMPSKÄRM, textil, "Morfars Trädgårds", Cecilia Hall för Jobs Handtryck
Current bid350 SEK
Est800 SEK
2d 14h
SEVISPORSLIN, 3 del, "Cordoba" samt "Cellini", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 14h
JOSEF EKBERG, vas, flintgods, "Sgraffito", Gustavsberg, 1922, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
2d 14h
TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 14h
MATTA, Kelim, modern design, ca 202 x 149 cm
Starting bid200 SEK
Est5,000 SEK
3d 12h
 GLASÄPPLE, La Mediterranea, Spanien, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 12h
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.22 ct, vikt ca 2,5 g
Current bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
3d 12h
OKÄND KONSTNÄR, 2 st skulpturer, brons, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
3d 12h
Current bid250 SEK
Est1,000 SEK
3d 12h
SAMLING ARMBANDSUR, 8 st, metall, bla Moretime, Certina, Origo , 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
3d 12h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, stengods, otydligt signerad
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
3d 12h
SPEGEL, 1900-tal
SPEGEL, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
3d 12h
PALL, mahogny, empirestil, 1900-tal
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK
3d 12h
BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
3d 12h
GÖRAN HAHNE (född 1943), färglitografi, signerad, EA
Starting bid200 SEK
Est400 SEK