JONAS IHREBORN, fåtölj, "Pod Highback", 2000-tal
Current bid550 SEK
Est1,000 SEK

GRÄDDKANNA, silver, 1800-tal, vikt ca 70 g
Current bid650 SEK
Est800 SEK

BORDSDEKORATIONER, 4 st, glas, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ALTARLJUSSTAKAR, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, mässing och glas, "L 95", Markaryd, 1960-tal
Current bid250 SEK
Est400 SEK

TAKLAMPA, mässing och råglas, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

MATTA, Kelim, ca 230 x 180 cm
Current bid200 SEK
Est6,000 SEK

VÄGGPENDYL SAMT LAMPETTER, 1 par, förgyllt trä, rokokostil, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

ALFRED HELBERGER (1871-1946), olja på pannå, monogramsignerad
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

CARL FAGERLUND, taklampa, "Bubblan", Orrefors, 1960-/70-tal
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

SERVERINGSSKED, silver, GEWE, Malmö, 1900-tal, vikt ca 24 g
Current bid300 SEK
Est300 SEK

GÖRAN HAHNE (född 1943), färglitografi, signerad och numrerad 342/360
Current bid200 SEK
Est400 SEK

YTTERFODER/ELDKORG, bemålat smide, 1900-tal
Current bid250 SEK
Est300 SEK

TAKKRONA, tenn, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est500 SEK

PARAPLYSTÄLL, mässing, 1900-talets början
Current bid400 SEK
Est800 SEK

DAG BJÖRN HELLSING ( född 1923), olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SEIKO, armbandsur, gulddoublé
Current bid250 SEK
Est400 SEK

PARAPLYSTÄLL, mässing, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

FRACK, Tiklas, herr, strlk 52
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

VÄSKA OCH SKÄRP, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

KÄPPAR, 2 st, med handtag i silver, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est600 SEK

ÖLGLAS OCH SNAPSGLAS, 9 del, motiv "Tulipa" av Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BAROMETER, Ceko, Tyskland, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, gjutjärn, Ludvigsbergs Werkstad, Stockholm, No 15, 1900-talets första hälft
Current bid1,000 SEK
Est3,000 SEK

FAT OCH VINKYLARE, nysilver, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

GOLVLAMPA, mässing, Nya ÖIA, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK

VÄST OCH BYXOR, till folkdräkt, herr, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

STOLAR, 6 st, empirestil, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est800 SEK

SAARA HOPEA, 2 st skålar, glas, "Näppylä", Nuutajärvi, Finland
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad och daterad -89
Current bid700 SEK
Est500 SEK

BRÄNNARE, "No 703", Primus, AB BA Hjorth & Co, Stockholm
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

HUGO JOSEPHSSON (1877-1967), olja på duk, signerad och daterad 1958
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

STOLAR, 4 st, rokokostil, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

LAMPSKÄRM, textil, "Morfars Trädgårds", Cecilia Hall för Jobs Handtryck
Current bid350 SEK
Est800 SEK

SEVISPORSLIN, 3 del, "Cordoba" samt "Cellini", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

JOSEF EKBERG, vas, flintgods, "Sgraffito", Gustavsberg, 1922, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MATTA, Kelim, modern design, ca 202 x 149 cm
Starting bid200 SEK
Est5,000 SEK

GLASÄPPLE, La Mediterranea, Spanien, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.22 ct, vikt ca 2,5 g
Current bid2,200 SEK
Est3,000 SEK

OKÄND KONSTNÄR, 2 st skulpturer, brons, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

Current bid250 SEK
Est1,000 SEK

SAMLING ARMBANDSUR, 8 st, metall, bla Moretime, Certina, Origo , 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, stengods, otydligt signerad
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

SPEGEL, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

PALL, mahogny, empirestil, 1900-tal
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

GÖRAN HAHNE (född 1943), färglitografi, signerad, EA
Starting bid200 SEK
Est400 SEK