Last received

GALGAR, 12 st, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est300 SEK

FICKUR SAMT SPINDELUR, silver, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

EWA JARENSKOG, 5 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

SKÅL, silver, 1900-tal, vikt ca 100 g
Current bid1,000 SEK
Est1,000 SEK

KOPPARKITTEL, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

RING, 18k guld, snäckskalscamé, tot vikt ca 4 g
Current bid2,400 SEK
Est3,000 SEK

ARMBAND, silver, enligt uppgift Tunisien, vikt ca 135 g
Current bid800 SEK
Est800 SEK

LJUSLYKTA, furu, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BANKETT, 1900-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est400 SEK

EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, signerad
Current bid250 SEK
Est600 SEK

STARKVINSGLAS, 8 st, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ERIK MORNILS, 6 del, fat samt assietter, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

STÄMPELKLOCKA, International company time recording Co, 1900-talets början
Current bid1,100 SEK
Est1,000 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Current bid200 SEK
Est800 SEK

VAS, glas, Reijmyre glasbruk, signerad och daterad 1999
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TIDNING, Sporten idag 1958-59, "Fotbolls-VM 1958", Åhlén & Åkerlunds förlags 1958
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BORDSFOTOGENLAMPA, glas, och mässing, 1900-talets första hälft
Current bid350 SEK
Est600 SEK

MATTA, röllakan, 1900-talets andra hälft, ca 245 x 170 cm
Current bid300 SEK
Est500 SEK

JAROSLAW CHUDY, litografier, 3 st, signerade och numrerade 332/360
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SPEGEL, rokokostil, 1900-talets mitt
Current bid350 SEK
Est500 SEK

JENS QUISTGAARD, 4 st ljusstakar, nysilver, Danmark
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BOCKBORD, furu, 1900-tal
Current bid400 SEK
Est800 SEK

HÄNGE, 18k guld, vikt ca 0,8 g
Current bid500 SEK
Est800 SEK

ASTA STRÖMBERG, 1 par ljusstakar, glas, "Diamant", Strömbergshyttan
Current bid200 SEK
Est400 SEK

VÄGGLYSTRAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LJUSKRONA, smide och mässing, sannolikt Rolf Sinnemark, samtida
Current bid500 SEK
Est2,000 SEK

EUGEN TROST, serveringsfat, flintgods, Gefle, signerat och daterat 1956
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KAFFESKEDAR, 5 st, silver, GAB, 1933, tot vikt ca 86 g
Current bid400 SEK
Est600 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, Orrefors
Current bid200 SEK
Est400 SEK

HÄNGE, 18k guld, med orange sten, tot vikt ca 2,1 g
Current bid1,000 SEK
Est1,500 SEK

TELEFON, "Cobra", LM Ericson, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TISSOT, armbandsur, 18k guld, tot vikt ca 10 g
Current bid3,200 SEK
Est4,000 SEK

BENGT ORUP, 4 st, glas, "Strikt", Johansfors, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est300 SEK

ERIK HÖGLUND, 9 del, glas, Boda, 1900-talets mitt
Current bid250 SEK
Est600 SEK

BORDSLAMPA, koppar och glas, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

SALONGSBORD, nyrokoko, 1800-talets slut
Current bid450 SEK
Est600 SEK

HINKAR, 3 st, emalj, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ULLA PROCOPÉ, 6 st mockakoppar med fat, stengods, "Ruska", Arabia
Current bid200 SEK
Est300 SEK

SKÅL, silver, GAB, 1952, vikt ca 200 g
Current bid1,200 SEK
Est1,500 SEK

HÄNGE MED KEDJA SAMT RING, koppar, Kolmården, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KORGSÄNG, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MOCKASERVIS, 13 del, porslin, "Sanssouci", Rosenthal, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est500 SEK

TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est400 SEK