18h 37m
MATTA, Kelim, ca 245 x 197 cm
MATTA, Kelim, ca 245 x 197 cm
Current bid650 SEK
Est8,000 SEK
18h 39m
HERRARMBANDSUR, 18k guld, Omega, Automatic, 1900-talets andra hälft
Current bid10,500 SEK
Est4,000 SEK
18h 41m
KARMSTOL, gustaviansk, 1700-tal
Current bid500 SEK
Est1,200 SEK
18h 43m
ARMBAND, 18k guld, bismarck, med 6 berlocker, tot vikt ca 9,2 g
Current bid7,600 SEK
Est7,000 SEK
18h 45m
ARMBANDSUR, Citizen Automatic, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK
18h 47m
RING, 18k guld, med rosa sten, tot vikt ca 1,4 g
Current bid900 SEK
Est1,500 SEK
18h 49m
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Current bid850 SEK
Est1,200 SEK
18h 51m
 BERTIL VALLIEN, 13 st starkvinsglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
18h 53m
SKOMAKARLAMPA, patinerad mässing och glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
18h 55m
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
Current bid400 SEK
Est800 SEK
18h 57m
LÄNKDELAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 2,6 g
Current bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
18h 59m
MYNT, 5 st, äldre svenska mynt, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
19h 01m
FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
Current bid400 SEK
Est800 SEK
19h 03m
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
19h 05m
VAS, glas, Skansenglas, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
19h 07m
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
19h 09m
KÄPP, med silverkrycka, CG Hallberg, Stockholm 1934
Current bid250 SEK
Est800 SEK
19h 11m
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Current bid350 SEK
Est400 SEK
19h 13m
BESTICKUPPSÄTTNING, 108 del, nysilver, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
19h 15m
EWA JARENSKOG, 6 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Current bid250 SEK
Est500 SEK
19h 17m
GUSTAF JANSON, fat, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 50 g
Current bid650 SEK
Est400 SEK
19h 19m
FLAKONGER, 1 par, silver och kristall, sannolikt England 1900-talets första hälft
Current bid1,200 SEK
Est800 SEK
19h 21m
KURT CARENDI (1905-1971), pastell, signerad
Current bid200 SEK
Est500 SEK
19h 23m
TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Current bid200 SEK
Est300 SEK
19h 25m
TAKLAMPA, mässing och glas, 1960-/70-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
19h 27m
FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Current bid1,100 SEK
Est800 SEK
19h 29m
FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Current bid350 SEK
Est800 SEK
19h 31m
KARAFFER, 2 st, glas, bla Målerås, varav en signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
19h 33m
PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
19h 35m
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, bemålat gips, sannolikt 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK
19h 37m
GARDIN, bomull, ca 204 x 148 cm
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
19h 39m
SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est600 SEK
19h 41m
ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 296 x 201 cm
Current bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
19h 43m
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
19h 45m
HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Current bid350 SEK
Est400 SEK
19h 47m
ERIK HÖGLUND, ljusstake, glas och smide, Boda
Current bid200 SEK
Est400 SEK
19h 49m
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
19h 51m
GUNNAR TORHAMN (1894-1965), olja på pannå, signerad
Current bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
19h 53m
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 st, 1900-tal, tot. vikt ca 35 g
Current bid350 SEK
Est300 SEK
19h 55m
HANDKOLORERAT LITOGRAFI, 1800-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
19h 57m
FIGURINER, 2 st, porslin, Lomonosov, Ryssland.
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
19h 59m
BROSCH / HÄNGE, 18k guld, camé, tot vikt ca 12,3 g
Current bid4,600 SEK
Est3,000 SEK
20h 01m
BJÄLLRA, sk vällingklocka, malm, sannolikt 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
20h 03m
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Current bid500 SEK
Est1,500 SEK
1d 18h
HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,1 g
Current bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
1d 18h
ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Current bid850 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
1d 18h
MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 230 x 180 cm
Current bid1,700 SEK
Est10,000 SEK
1d 18h
HERMAN LINDQVIST, 9 st, böcker, "Historien om Sverige", Norstedts förlag, 1993
Current bid200 SEK
Est500 SEK