20h 10m
MATTA, Kelim, ca 245 x 197 cm
MATTA, Kelim, ca 245 x 197 cm
Current bid650 SEK
Est8,000 SEK
20h 12m
HERRARMBANDSUR, 18k guld, Omega, Automatic, 1900-talets andra hälft
Current bid10,500 SEK
Est4,000 SEK
20h 14m
KARMSTOL, gustaviansk, 1700-tal
Current bid500 SEK
Est1,200 SEK
20h 16m
ARMBAND, 18k guld, bismarck, med 6 berlocker, tot vikt ca 9,2 g
Current bid7,600 SEK
Est7,000 SEK
20h 18m
ARMBANDSUR, Citizen Automatic, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK
20h 20m
RING, 18k guld, med rosa sten, tot vikt ca 1,4 g
Current bid900 SEK
Est1,500 SEK
20h 22m
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Current bid850 SEK
Est1,200 SEK
20h 24m
 BERTIL VALLIEN, 13 st starkvinsglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
20h 26m
SKOMAKARLAMPA, patinerad mässing och glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
20h 28m
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
Current bid400 SEK
Est800 SEK
20h 30m
LÄNKDELAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 2,6 g
Current bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
20h 32m
MYNT, 5 st, äldre svenska mynt, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
20h 34m
FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
Current bid400 SEK
Est800 SEK
20h 36m
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
20h 38m
VAS, glas, Skansenglas, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
20h 40m
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
20h 42m
KÄPP, med silverkrycka, CG Hallberg, Stockholm 1934
Current bid250 SEK
Est800 SEK
20h 44m
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Current bid350 SEK
Est400 SEK
20h 46m
BESTICKUPPSÄTTNING, 108 del, nysilver, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
20h 48m
EWA JARENSKOG, 6 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Current bid250 SEK
Est500 SEK
20h 50m
GUSTAF JANSON, fat, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 50 g
Current bid650 SEK
Est400 SEK
20h 52m
FLAKONGER, 1 par, silver och kristall, sannolikt England 1900-talets första hälft
Current bid1,200 SEK
Est800 SEK
20h 54m
KURT CARENDI (1905-1971), pastell, signerad
Current bid200 SEK
Est500 SEK
20h 56m
TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Current bid200 SEK
Est300 SEK
20h 58m
TAKLAMPA, mässing och glas, 1960-/70-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
21h 00m
FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Current bid1,100 SEK
Est800 SEK
21h 02m
FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Current bid350 SEK
Est800 SEK
21h 04m
KARAFFER, 2 st, glas, bla Målerås, varav en signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
21h 06m
PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
21h 08m
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, bemålat gips, sannolikt 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK
21h 10m
GARDIN, bomull, ca 204 x 148 cm
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
21h 12m
SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est600 SEK
21h 14m
ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 296 x 201 cm
Current bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
21h 16m
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
21h 18m
HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Current bid350 SEK
Est400 SEK
21h 20m
ERIK HÖGLUND, ljusstake, glas och smide, Boda
Current bid200 SEK
Est400 SEK
21h 22m
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
21h 24m
GUNNAR TORHAMN (1894-1965), olja på pannå, signerad
Current bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
21h 26m
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 st, 1900-tal, tot. vikt ca 35 g
Current bid350 SEK
Est300 SEK
21h 28m
HANDKOLORERAT LITOGRAFI, 1800-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
21h 30m
FIGURINER, 2 st, porslin, Lomonosov, Ryssland.
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
21h 32m
BROSCH / HÄNGE, 18k guld, camé, tot vikt ca 12,3 g
Current bid4,600 SEK
Est3,000 SEK
21h 34m
BJÄLLRA, sk vällingklocka, malm, sannolikt 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
21h 36m
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Current bid500 SEK
Est1,500 SEK
1d 20h
HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,1 g
Current bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
1d 20h
ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Current bid850 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
1d 20h
MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 230 x 180 cm
Current bid1,700 SEK
Est10,000 SEK
1d 20h
HERMAN LINDQVIST, 9 st, böcker, "Historien om Sverige", Norstedts förlag, 1993
Current bid200 SEK
Est500 SEK