Last received

FIGURIN, parian, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Current bid350 SEK
Est1,500 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 7,2 g
Current bid5,400 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK

NILS LANDBERG, vas, glas, Orrefors
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SLAGLÅSPISTOL, replika, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 4 st, silver, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad
Current bid200 SEK
Est600 SEK

BORDSPENDYL, marmor, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Current bid800 SEK
Est1,500 SEK

BØRGE MOGENSEN, 4 st stolar, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft
Current bid2,800 SEK
Est4,000 SEK

FÅTÖLJER, 1 par, 1800-/1900-tal
Current bid1,000 SEK
Est2,000 SEK

SKÅL PÅ FOT, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på duk, signerad
Current bid4,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK

Current bid700 SEK
Est2,000 SEK

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, soffbord, "Triva", Nordiska Kompaniet, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad iS 1881
Current bid200 SEK
Est500 SEK

KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på pannå, signerad
Current bid200 SEK
Est400 SEK

FAT, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 100 g
Current bid1,600 SEK
Est800 SEK

YTTERFODER, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

TAKLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

AXEL LIND (1907-2011), olja på duk, signerad
Current bid2,000 SEK
Est3,500 SEK

PRYDNADSDOCKOR, 4 st, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, 8 st, bla brons, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

PRYDNADSDOCKOR, 2 st, Maryse Nicole, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

KONJAKSKUPOR, 11 st, glas, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK

EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Current bid2,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

FIGURIN, porslin, "Feeding time", Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

HÄNGFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

Starting bid200 SEK
Est800 SEK

KOPPAR, 1 par, cloisonné, Japan, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

VAS, keramik, Scheurich, Tyskland, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

VASER, 4 st, glas, bl a Jema Glasbruk och Milan Vobruba, Gusum, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ARVID JOHANSSON (1862-1923) olja på duk, signerad
Current bid1,900 SEK
Est4,000 SEK

SAMLING SILVERBESTICK, 11 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 187 g
Current bid2,200 SEK
Est1,500 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, "Ormbunke", Byarums bruk, 1900-talets andra hälft
Current bid1,100 SEK
Est2,000 SEK

BOK, Lappland, "Det stora svenska framtidslandet", 1908
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SOFFBORD, Englessons, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

HÖRNSKÅP, England, 1900-talets första hälft
Current bid550 SEK
Est400 SEK

DOSA, silver, 1900-talets mitt, vikt ca 100 g
Current bid500 SEK
Est800 SEK

KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Maria", Rosenthal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

KNAPPDRAGSPEL, Oscar Rückoldt, 1900-talets början
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BJÖRN WIINBLAD, tallrik, glas, "Weihnachten", signerad och daterad 1979
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BROSCH, 18k guld, tot vikt ca 4,8 g
Current bid3,800 SEK
Est4,000 SEK

FIGURER, 2 st, plast, troll, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KASTHALL, matta, flossa, sannolikt 2000-tal, 200 x 300 cm
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK