1d 20h
FIGURIN, parian, 1900-tal
FIGURIN, parian, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
1d 20h
MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Current bid350 SEK
Est1,500 SEK
1d 20h
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
1d 20h
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 7,2 g
Current bid5,400 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
1d 20h
NILS LANDBERG, vas, glas, Orrefors
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 20h
SLAGLÅSPISTOL, replika, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
1d 20h
HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 4 st, silver, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
1d 20h
ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad
Current bid200 SEK
Est600 SEK
1d 20h
BORDSPENDYL, marmor, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Current bid800 SEK
Est1,500 SEK
1d 20h
BØRGE MOGENSEN, 4 st stolar, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft
Current bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
1d 20h
FÅTÖLJER, 1 par, 1800-/1900-tal
Current bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
1d 20h
SKÅL PÅ FOT, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 20h
PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
1d 20h
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
1d 21h
TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på duk, signerad
Current bid4,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
1d 21h
Current bid700 SEK
Est2,000 SEK
1d 21h
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, soffbord, "Triva", Nordiska Kompaniet, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK
1d 21h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad iS 1881
Current bid200 SEK
Est500 SEK
1d 21h
KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på pannå, signerad
Current bid200 SEK
Est400 SEK
1d 21h
FAT, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 100 g
Current bid1,600 SEK
Est800 SEK
1d 21h
YTTERFODER, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
1d 21h
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
1d 21h
AXEL LIND (1907-2011), olja på duk, signerad
Current bid2,000 SEK
Est3,500 SEK
1d 21h
PRYDNADSDOCKOR, 4 st, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
1d 21h
SAMLING BIJOUTERIER, 8 st, bla brons, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
1d 21h
PRYDNADSDOCKOR, 2 st, Maryse Nicole, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
1d 21h
KONJAKSKUPOR, 11 st, glas, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK
1d 21h
EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Current bid2,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
1d 21h
FIGURIN, porslin, "Feeding time", Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 21h
HÄNGFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
1d 21h
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
1d 21h
KOPPAR, 1 par, cloisonné, Japan, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
1d 21h
VAS, keramik, Scheurich, Tyskland, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
1d 21h
VASER, 4 st, glas, bl a Jema Glasbruk och Milan Vobruba, Gusum, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 21h
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
1d 21h
ARVID JOHANSSON (1862-1923) olja på duk, signerad
Current bid1,900 SEK
Est4,000 SEK
1d 21h
SAMLING SILVERBESTICK, 11 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 187 g
Current bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
1d 21h
TRÄDGÅRDSSOFFA, "Ormbunke", Byarums bruk, 1900-talets andra hälft
Current bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
1d 21h
BOK, Lappland, "Det stora svenska framtidslandet", 1908
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
1d 21h
SOFFBORD, Englessons, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
2d 20h
HÖRNSKÅP, England, 1900-talets första hälft
Current bid550 SEK
Est400 SEK
2d 20h
DOSA, silver, 1900-talets mitt, vikt ca 100 g
Current bid500 SEK
Est800 SEK
2d 20h
KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Maria", Rosenthal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
2d 20h
KNAPPDRAGSPEL, Oscar Rückoldt, 1900-talets början
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
2d 20h
BJÖRN WIINBLAD, tallrik, glas, "Weihnachten", signerad och daterad 1979
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 20h
BROSCH, 18k guld, tot vikt ca 4,8 g
Current bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
2d 20h
FIGURER, 2 st, plast, troll, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 20h
KASTHALL, matta, flossa, sannolikt 2000-tal, 200 x 300 cm
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK