4d 19h
ARMBAND, 18k guld, bismarck, vikt ca 8,4 g
Current bid6,800 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
4d 19h
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
4d 19h
CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", Stolab, år 1987
Current bid600 SEK
Est4,000 SEK
4d 19h
ASSIETTER, 12 st, keramik, Upsala Ekeby
Current bid200 SEK
Est500 SEK
4d 19h
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, 1957
Current bid900 SEK
Est1,500 SEK
4d 19h
CHARLES SJÖHOLM (född 1933), olja på pannå, signerad
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK
4d 19h
EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
4d 19h
KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
4d 19h
FIGURIN, tomte, keramik, Tyskland, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
4d 19h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
4d 19h
SKÅLAR SAMT LJUSSTAKAR, 5 del, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
4d 19h
BRICKA, silver, GEWE, 1959, vikt ca 150 g
Current bid900 SEK
Est1,200 SEK
4d 19h
DOSOR, 3 st silver, 1900-tal, tot vikt ca 153 g
Current bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
4d 19h
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
4d 19h
Current bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
4d 19h
ALBERT ENGSTRÖM, 11 st, böcker, Albert Bonniers förlag, 1965
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 19h
GLASFÖREMÅL, 3 del, glas, bla. Reijmyre glasbruk
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 19h
TAKLAMPA, Fagerhults, 1970-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
4d 19h
GRAFISKT BLAD, Japan, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
4d 19h
GÖRAN WÄRFF, 1 par ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK
4d 19h
LARS HELLSTEN, skål/vas, glas, Orrefors, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
4d 19h
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK
4d 19h
GUNNAR CYRÉN, praktskål, kristall, "Sofiero", Orrefors
Current bid250 SEK
Est400 SEK
4d 19h
OSCAR DE LA RENTA, halskedja med hänge, gulmetall, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
4d 19h
MATTA, Kelim, modern design, ca 200 x 154 cm
Starting bid200 SEK
Est5,000 SEK
4d 19h
Current bid300 SEK
Est500 SEK
4d 19h
ERIC HEDLAND (1885-1958), skulptur, gips, signerad
Current bid500 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
4d 20h
GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL MED TÅNG, silver, GEWE, 1950-tal, tot vikt ca 285 g
Current bid4,400 SEK
Est2,500 SEK
5d 18h
OLLE ALBERIUS, ljuslykta, glas & mässing, Orrefors, 1900-tal, signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
5d 18h
MATTA, Kelim, ca 202 x 201 cm
MATTA, Kelim, ca 202 x 201 cm
Starting bid200 SEK
Est6,000 SEK
5d 18h
STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Current bid200 SEK
Est800 SEK
5d 18h
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Current bid250 SEK
Est500 SEK
5d 18h
 SAMLING BIJOUTERIER, 12 del, bla silver, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
5d 18h
COCKTAILGLAS, 6 st, silver, GAB, 1953, tot vikt ca 360 g
Current bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
5d 18h
SALONGSBORD, björk, 1900-talets första hälft
Current bid400 SEK
Est800 SEK
5d 18h
VETTE SAMT FIGURER, 2 st, trä, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
5d 18h
BERTIL EKFELDT (1920-2004), olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
5d 18h
LYKTA, mässing, 1900-tal
LYKTA, mässing, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
5d 18h
PETER J LASSEN, skåpsmoduler, Montana, sannolikt 2000-tal
Current bid300 SEK
Est2,000 SEK
5d 18h
BY LASSEN, golvhylla, samtida
BY LASSEN, golvhylla, samtida
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
5d 18h
ARMBANDUR, gulddoublé, Seiko, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
5d 19h
GOTTFRID OLSSON (1890-1979), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
5d 19h
MATSERVIS, 105 del, för 20 pers, flintgods, "Svenska Slott", Rörstrand, 1900-talets första hälft
Current bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
5d 19h
ORIENTMATTA, ca 265 x 174 cm
ORIENTMATTA, ca 265 x 174 cm
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
5d 19h
TAPIO WIRKKALA, vas, glas, Iittala, osignerad
Current bid200 SEK
Est800 SEK
5d 19h
Current bid1,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
5d 19h
CRÈMEKOPPAR, 6 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen
Current bid200 SEK
Est600 SEK
5d 19h
TRÅG, allmoge, större modell, sannolikt 1800-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK