Last received

ARMBAND, 18k guld, bismarck, vikt ca 8,4 g
Current bid6,800 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK

IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", Stolab, år 1987
Current bid600 SEK
Est4,000 SEK

ASSIETTER, 12 st, keramik, Upsala Ekeby
Current bid200 SEK
Est500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, 1957
Current bid900 SEK
Est1,500 SEK

CHARLES SJÖHOLM (född 1933), olja på pannå, signerad
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

FIGURIN, tomte, keramik, Tyskland, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SKÅLAR SAMT LJUSSTAKAR, 5 del, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BRICKA, silver, GEWE, 1959, vikt ca 150 g
Current bid900 SEK
Est1,200 SEK

DOSOR, 3 st silver, 1900-tal, tot vikt ca 153 g
Current bid1,200 SEK
Est1,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

Current bid1,400 SEK
Est2,000 SEK

ALBERT ENGSTRÖM, 11 st, böcker, Albert Bonniers förlag, 1965
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

GLASFÖREMÅL, 3 del, glas, bla. Reijmyre glasbruk
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

TAKLAMPA, Fagerhults, 1970-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

GRAFISKT BLAD, Japan, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

GÖRAN WÄRFF, 1 par ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

LARS HELLSTEN, skål/vas, glas, Orrefors, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK

GUNNAR CYRÉN, praktskål, kristall, "Sofiero", Orrefors
Current bid250 SEK
Est400 SEK

OSCAR DE LA RENTA, halskedja med hänge, gulmetall, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

MATTA, Kelim, modern design, ca 200 x 154 cm
Starting bid200 SEK
Est5,000 SEK

Current bid300 SEK
Est500 SEK

ERIC HEDLAND (1885-1958), skulptur, gips, signerad
Current bid500 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK

GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL MED TÅNG, silver, GEWE, 1950-tal, tot vikt ca 285 g
Current bid4,400 SEK
Est2,500 SEK

OLLE ALBERIUS, ljuslykta, glas & mässing, Orrefors, 1900-tal, signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MATTA, Kelim, ca 202 x 201 cm
Starting bid200 SEK
Est6,000 SEK

STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Current bid200 SEK
Est800 SEK

GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Current bid250 SEK
Est500 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, 12 del, bla silver, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

COCKTAILGLAS, 6 st, silver, GAB, 1953, tot vikt ca 360 g
Current bid2,000 SEK
Est3,000 SEK

SALONGSBORD, björk, 1900-talets första hälft
Current bid400 SEK
Est800 SEK

VETTE SAMT FIGURER, 2 st, trä, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

BERTIL EKFELDT (1920-2004), olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LYKTA, mässing, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

PETER J LASSEN, skåpsmoduler, Montana, sannolikt 2000-tal
Current bid300 SEK
Est2,000 SEK

BY LASSEN, golvhylla, samtida
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

ARMBANDUR, gulddoublé, Seiko, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GOTTFRID OLSSON (1890-1979), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

MATSERVIS, 105 del, för 20 pers, flintgods, "Svenska Slott", Rörstrand, 1900-talets första hälft
Current bid2,000 SEK
Est4,000 SEK

ORIENTMATTA, ca 265 x 174 cm
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

TAPIO WIRKKALA, vas, glas, Iittala, osignerad
Current bid200 SEK
Est800 SEK

Current bid1,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

CRÈMEKOPPAR, 6 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen
Current bid200 SEK
Est600 SEK

TRÅG, allmoge, större modell, sannolikt 1800-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK