Last received

SOFFBORD, Englessons, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

ANNE NILSSON, 2 st, snapsglas, "Clown", glas, Orrefors, signerade
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

VASER OCH SKULPTUR, glas, bla Målerås, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SÅG, smide, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

PALL, Danmark, etikettmärkt Fritz Hansen, Danmark, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

GRÄDDKANNA, silver, Sheffield, 1800-talets första hälft, vikt ca 130 g
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

DUK, linnedamast, sannolikt 1900-talets slut, ca 250 x 137 cm
Current bid200 SEK
Est300 SEK

INGRID ATTERBERG, vas, keramik, modell 704, Upsala-Ekeby
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SÄNGBORD, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

STOL, sengustaviansk, 1800-talets början
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK

SPJÄLSÄNG, Oliver Furniture, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est3,000 SEK

MORTLAR MED STÖT, 2 st, kolmårdsmarmor, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

GOLVLJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 97 del, försilvrad metall, WMF, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

NILS NISBEL, 16 del bestick, rostfritt stål, "Party", formgivna 1957
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BASTUAGGREGAT, eldrivet, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TAKAMPEL, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

FICKUR, IWC, International Watch Co, 18k guld, 1900-talets första hälft
Current bid11,000 SEK
Est16,000 - 18,000 SEK

YTTERFODER, mässing, Skultuna, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GÖRAN HAHNE (född 1943), färglitografi, signerad, EA
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ÅNGSTRYKJÄRN, gjutjärn, Husqvarna, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SKÅP, allmoge, 1700-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

DRAGSPEL, Hagström, Minett, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

KARAFFER, 3 st, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VASER, 2 st, glas, Börne Augustsson, Åseda, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TAKKROK SAMT LÅS, metall, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

STOLAR, 6 st, empirestil, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

1 PAR KARMSTOLAR OCH BANKETT, empirestil, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

SOFFA, empirestil, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, blandteknik, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

TAKAMPEL, glas, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

MATTA, Kelim, ca 235 x 175 cm
Starting bid200 SEK
Est6,000 SEK

HERMÈS, scarf, siden, Paris
Current bid200 SEK
Est2,000 SEK

MATSALSMÖBEL, 6 del, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

ISHINK & VINKYKL, plast, Guzzini, Italien, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KIMONO, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SKRIVBORD, ek, 1900-talets början
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

SERVISGLAS, 39 del, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

KANDELABER, målat trä, allmogestil, "Essungastaken", Essunga hembygds-fornminnes förening
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad 1923
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

MOCKASKEDAR, 11 st, silver, GEWE, 1960, tot vikt ca 80 g
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

GEORG MALMKVIST, bordslampa, kolmårdsmarmor, Kolmården, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

OKÄND KONSTNÄR, 1 par, olja på pannå, England, 1800-tal, varav en otydligt signerad
Current bid200 SEK
Est2,000 SEK

TISSOT, armbandsur, 14K guld, quartz, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est5,000 SEK