LARS JONSSON (född 1952), färglitografi, signerad och numrerad 27/250
Current bid700 SEK
Est1,200 SEK

ERIC LÖFMAN, skål, silver, Mema 1997, vikt ca 150 g
Current bid1,100 SEK
Est1,200 SEK

MAYBRITT WALLINA WALLIN (född 1940), emaljmålning, signerad
Current bid200 SEK
Est600 SEK

MUNSPEL, 2 st, "Blues Harp", Hohner, Tyskland
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ANDRÉ BOURRIÉ (född 1936), färglitografi, signerad och numrerad 131/175
Current bid200 SEK
Est400 SEK

MARGARETA HENNIX (född 1941), 2 st vägglampetter, stengods, Gustavsberg
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SIGVARD BERNADOTTE, kaffepanna, rostfritt stål, 1950/60-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SIDOBORD, "Stick", Peter Boy Design
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SPEGEL, målat trä, art déco, 1930-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

CAFEBORD, Johanson Design, nutida
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

MATTA, Gabbeh, sent 1900-/2000-tal, ca 192 x 164 cm
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SPEGEL, Pehr Gustaf Bylander (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852), förgylld och bronserad
Current bid200 SEK
Est3,000 SEK

LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

BESLAG, 25 st knoppar, mässing, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

HUMMERBESTICK, 20 del, rostfritt stål, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

LOUISE ADELBORG, 17 st mattallrikar, "Swedish Grace", Rörstrand
Current bid850 SEK
Est1,500 SEK

ORIENTMATTA, Nahavand, old, ca 223 x 152 cm
Current bid250 SEK
Est800 SEK

KLAFFBORD, ek, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est600 SEK

SKÅL OCH SKÅLFAT, glas, Orrefors, signerade
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Sommarklädd", Gustavsberg
Current bid600 SEK
Est1,000 SEK

LAPTOPBORD, "Relate", Muuto, nutida
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK

JORDGLOB, med belysning, JRO-Verlag, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SAMLING TEXTILIER, 11 st, bla linne, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

BORDSLAMPSFOT, keramik, Italien, sent 1900-tal
Current bid250 SEK
Est400 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

SÄNGBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Current bid200 SEK
Est600 SEK

ARNE JACOBSEN, 4 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
Current bid250 SEK
Est4,000 SEK

MATSALSMÖBEL, 5 del, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

PIERRE FORSELL, 1 par väglampetter, mässing, "Reflex", Skultuna
Current bid800 SEK
Est1,500 SEK

ETUI TILL ARMBANDSUR, trä, Sjöö Sandström, Stockholm
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Starting bid200 SEK
Est3,000 SEK

PLASTMATTA, rund, enligt uppgift Pappelina
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Starting bid200 SEK
Est1,800 SEK

SOFFA, Martela, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, TESI, Göteborg 1969
Current bid200 SEK
Est1,200 SEK

BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

MATTA, Kelim, ca 200 x 145 cm
Starting bid200 SEK
Est5,000 SEK

ARMBANDSUR, Seiko, gulddoublé, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

VÄSKOR, 6 st, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

UNDERLÄGGSTALLRIKAR, 12 st, metall, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

MARION BELIN (1933-2022), handkolorerad litografi, signerad och daterad -92
Starting bid200 SEK
Est600 SEK