SKULPTUR, alabaster, 1900-talets andra hälft, större modell
Current bid200 SEK
Est2,000 SEK

WILHELM KÅGE, skål, stengods, "Argenta", Gustavsberg
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PER SUNDBERG, klocka, glas, "Stingray", Orrefors
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BROSCH / HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,2 g
Current bid2,000 SEK
Est2,500 SEK

BROSCH / HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 7,4 g
Current bid4,800 SEK
Est6,000 SEK

DAMARMBANDSUR, 14k guld, 1900-talets mitt
Current bid1,200 SEK
Est2,000 SEK

Current bid200 SEK
Est600 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

RING, 18k vitguld, med diamant ca 0.16 ct, GFAB, 1984, vikt ca 2 g
Current bid1,500 SEK
Est3,000 SEK

KAFFESKEDAR, 13 st, silver, 1960-tal, tot vikt ca 130 g
Current bid700 SEK
Est1,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est800 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

CHARLES SJÖHOLM (född 1933), färglitografi, signerad och daterad 269/295
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

KANDELABER, smide och glas, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VITRINSKÅP, 1800-talets slut
Current bid200 SEK
Est2,000 SEK

FIGURIN, porslin, Goebel, Tyskland
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

HATTHYLLA, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GUNGHÄST, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

ÅKE WICKSTRÖM (1927-2019), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

MATTA, Kelim, ca 203 x 202 cm
Starting bid200 SEK
Est6,000 SEK

BOKSTÖD, 1 par, sten, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LJUSKRONA, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SERVERINGSFAT, porslin, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

FRANCO RUSSO, 1 par stövletter, strlk 40
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GLASMÅLNINGAR, 2 st, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

VÄGGPENDYL, Junghans, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BORDSUR SAMT KANDELABRAR, 1 par, 1800-tal
Current bid1,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK

PUNCHMUGGAR, 5 st, silver, GAB 1967, tot vikt ca 188 g
Current bid1,100 SEK
Est1,500 SEK

GUNNAR CYRÉN, skål, glas, Orrefors, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

Current bid2,600 SEK
Est3,500 SEK

SKULPTUR, trä, signerad K-G, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 2,3 g
Current bid1,500 SEK
Est2,000 SEK

Current bid200 SEK
Est1,500 SEK

Current bid550 SEK
Est1,000 SEK

TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

RINGAR, 2 st 18k guld, tot vikt ca 1,8 g
Current bid1,200 SEK
Est1,500 SEK

RING, 18k vitguld, med diamanter, vikt ca 2,8 g
Current bid2,200 SEK
Est3,500 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

CAFÉSTOLAR, 3 st, sk Bryggeristolar, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

BORDSLAMPA, porslin och mässing, Frankrike, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE, vas, "California", porslin, Rörstrand
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ELIS BERGH, vas, glas, Kosta, 1945, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Current bid300 SEK
Est500 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

GOLVUR, England, 1800-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

ORIENTMATTA, Kirman, ca 251 x 170 cm
Current bid300 SEK
Est1,000 SEK

HALSKEDJA MED BERLOCK, 18k guld, bla GD & Co, Malmö, tot vikt ca 10 g
Starting bid200 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK