VATTENKANNA, mässing, ES Sörensen, Köpenhamn, Danmark
Current bid200 SEK
Est300 SEK

HANDSPEGEL / PUDERDOSA, silver, 1900-talets första hälft
Current bid450 SEK
Est800 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

DIOR, väska / clutch, 1900-talets slut
Current bid250 SEK
Est2,000 SEK

BORD, allmoge, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

STEKFAT, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Current bid600 SEK
Est2,500 SEK

BORDSLAMPA, vitmetall, Ståks Armatur, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

LEKSAKSBILAR, 6 st, bla Tekno, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est500 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

KARMSTOL, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

HANS-AGNE JAKOBSSON, 3 st, vägglampor, mässing, "v 149", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, etikettmärkta
Current bid450 SEK
Est1,000 SEK

VÄGGSKÅP, Montana, nutida
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LILLEBROR SÖDERLUND & LISBETH JOBS, skulptur, målat trä, hemslöjden Leksand
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

LIS ZWICK (1942-2020), blandteknik, signerad och daterad 1980
Current bid200 SEK
Est800 SEK

SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est800 SEK

ULF ÅLUND (född 1948), olja på duk, signerad
Current bid350 SEK
Est700 SEK

LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Starting bid200 SEK
Est3,000 SEK

PIERRE SINDRE, karmstol, "Button", Gärsnäs, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

STEFAN DIEZ, matbord, "New order", för HAY, nutida
Starting bid200 SEK
Est4,000 SEK

BRUNO MATHSSON, karmstol, "Mirja", DUX, 2000-tal
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

KARAFFER, 1 par, kristall, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK

BOUILOTTELAMPA, mässing, empirestil, 1800-/1900-tal
Current bid600 SEK
Est1,500 SEK

FIGURINER, 4 st, porslin, Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK

ANDRÉS MARTÍNEZ, väggur, borstad mässing och valnöt, "Micro daro clock", Nomon, formgiven 2022
Current bid500 SEK
Est2,500 SEK

TAKLAMPA, patinerad metall och glas, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

TAKLAMPA, Front Design, "Fog", Zero Interiör, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

HÖGTALARE, 1 par, Play 5, Sonos, samtida
Current bid650 SEK
Est1,500 SEK

PETER BOROTINSKIJ (född 1948), färglitografi, signerad och daterad -97
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

DAGBÄDD, "Nooa", Martela, nutida
Starting bid200 SEK
Est3,000 SEK

LOUIS BASTIN (1912-1979), färglitografi, signerad, onumrerad
Current bid250 SEK
Est300 SEK

CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Current bid200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

Current bid2,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

BORDSLAMPA, glas, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SKOR, 2 par, Jenny by Ara och Arche, stl 6 och 39
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

HÖRNSKÅP, allmoge, med datering 1825
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

Starting bid200 SEK
Est3,000 SEK

SIGVARD BERNADOTTE, kaffepanna, rostfritt stål, 1950/60-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

MYNT, 2 st, koppar, bla 2 kopek Ryssland 1840
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

FIGURINER, 3 st, porslin, Bing & Gröndahl och Lotte Benter, Royal Copenhagen, Danmark
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VAS, stengods, Danmark, 1900-talets mitt, monogramsignerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

COLLIER, sterlingsilver, Liljeblad, 1900-talets andra hälft
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, mestadels 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SKÅP, 2000-tal
Current bid400 SEK
Est600 SEK