LEKSAK, plast och plåt, ""Tank Tigre", Clim, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PENTTI SARPANEVA, ring, brons, Finland
Current bid200 SEK
Est300 SEK

Current bid3,000 SEK
Est4,000 SEK

LOUNGESTOLAR, 1 par, "Frankie EC", Johansson Design, nutida
Current bid650 SEK
Est1,000 SEK

CARL FAGERLUND, taklampa, "Neptun", Orrefors
Current bid250 SEK
Est800 SEK

VÄGGPENDYL, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

HEE WEELING, 4 st, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, nutida
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

JAPANSK KATSURA, geishaperuk, Japan, 1960-tal, med tillbehör och etui
Current bid600 SEK
Est2,000 SEK

GARDINLÄNGDER, 1 par, "Nympheus", GP Baker, England
Current bid1,200 SEK
Est500 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, mestadels 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ARMBAND, 2 st, vit metall, tigeröga samt sliver, bla Sam Pettersson AB, 1950
Current bid200 SEK
Est300 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE, sterlingsilver, vikt ca 110 g
Current bid1,300 SEK
Est1,200 SEK

TISSOT, armbandsur, gulddoublé, Seastar, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK

LASSE ÅBERG, 9 st champagneglas, "För muserande drycker", 2000-tal
Current bid250 SEK
Est600 SEK

CHRIS MARTIN, matbord, Massproductions, samtida
Current bid750 SEK
Est1,000 SEK

THOMAS HELLSTRÖM (1924-2006), figur, keramik, Nittsjö
Current bid350 SEK
Est800 SEK

FIGUR, brons, sannolikt 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Current bid350 SEK
Est800 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld och diamanter
Current bid200 SEK
Est4,000 SEK

KAFFESKEDAR, 6 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets andra hälft, tot vikt ca 120 g
Current bid1,500 SEK
Est1,000 SEK

ARMBAND, sterlingsilver, vikt ca 90 g
Current bid950 SEK
Est1,200 SEK

CHRISTIAN TROELS & JACOB PLEJDRUP, matbord, DK3, Danmark, nutida
Current bid250 SEK
Est30,000 - 35,000 SEK

ETAGEFAT, metall, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

MATSKED, silver, G Graumann 1863, vikt ca 70 g
Current bid500 SEK
Est800 SEK

STÖVLAR. 1 par, Vagabond, stl 39
Current bid200 SEK
Est300 SEK

WALTER HICKMAN, 8 st whiskyglas, "Pippi", Kosta Boda
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SLAGBORD, furu, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est800 SEK

SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Current bid250 SEK
Est300 SEK

SKRIVBORDSSTOL, borstad aluminium, Wilkhahn, 302-7, år 2019
Current bid1,100 SEK
Est2,000 SEK

GUNNAR RYDHOLM, olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

PIERRE FORSSELL, 1 par vägglampetter, mässing, "Pendel", Skultuna
Current bid650 SEK
Est600 SEK

BRICKA, koppar, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

EFVA ATTLING, sterlingsilver, armband "Carpe Diem"
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BESTICK, 13 del, silver, tot vikt ca 135 g
Current bid1,200 SEK
Est1,500 SEK

Current bid300 SEK
Est1,500 SEK

SYMASKIN, Husqvarna Automatic, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est500 SEK

ÖVERLAKAN OCH ÖRNGOTT, 2 + 1 set, linne, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Current bid200 SEK
Est600 SEK

LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Current bid250 SEK
Est3,000 SEK

LE CREUSET, stekgryta, gjutjärn, 2000-tal
Current bid400 SEK
Est300 SEK

SPEGELLAMPETT, rokokostil, sent 1800-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

PETER DE WIT, ring, platina, Linköping 2013
Current bid3,200 SEK
Est5,000 SEK

MARCEL WANDERS, matbord, "Container table Bohdi", Moooi, nutida
Current bid5,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE, brons med tigeröga, Kalevala Koru, Finland, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VÄGGSKÅP, Montana, nutida
Current bid350 SEK
Est500 SEK

ERIC CEDERBERG (1897–1984), olja på duk, signerad och daterad 59
Current bid3,400 SEK
Est4,000 SEK

SKÅL PÅ FOT, nysilver och glas, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

JEAN-LOUIS DOMECQ, industrilampa, Jielde, Frankrike, formgivningsår 1950
Current bid200 SEK
Est2,500 SEK