- MiscellaneousClear filters

VIKTER, järn och mässing, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

SÅG, smide, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

ÅNGSTRYKJÄRN, gjutjärn, Husqvarna, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

LAGGKÄRL, allmoge, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

KITTEL, koppar, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

LOKOR, 1 par, allmoge, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SAMLING YXOR, 5 st, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

SAMLING YXOR, 7 st, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SVEPASK, matsäcksskrin, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

UGNSLUCKA, gjutjärn, Näfveqvarn, No 2, 1900-talets början
Current bid250 SEK
Est600 SEK

SÖMNADSTILLBEHÖR, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

FLASKSTÄLL, med flaskor, allmoge, omkring år 1900
Current bid300 SEK
Est400 SEK

DAMEJEANNE, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

KOPPARHINK, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BRÄNNARE, "No 703", Primus, AB BA Hjorth & Co, Stockholm
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VAXSTAPELSTÄLL, smide, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

LAGGKÄRL, 3 st, allmoge, 1800-tal
Current bid250 SEK
Est300 SEK

SERVISGLAS, 39 del, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

DUK, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

ALTARLJUSSTAKAR, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

JOSEF EKBERG, lockurna, porslin, Gustavsberg, art deco, 1920-/30-tal, signerad
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK

ELEKTRISK BRÄNNUGN, Sähköpolttouuni Valmi Staia, Uterm AB Kolmården, 1900-talets andra hälft
Current bid350 SEK
Est1,800 SEK

SPEGELBRICKA, mässing, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

NYSILVERBRICKA MED BORD, nysilver och trä, bla tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

KUDDE, sammet, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

VÄGGKROK, metall, 1900-talets början
Current bid200 SEK
Est400 SEK

BÖCKER, 12 st, bla Emile Zola och Erik Arensen, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BAROMETER, Ceko, Tyskland, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

DRAPERI SAMT DUKAR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

KRUKOR OCH KAFFEKANNA, 3 del, koppar och mässing, bla Skultuna, 1800-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

GARDIN, yllejava, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

FOLKDRÄKT, 3 del, dam, 1800-/1900-tal
Current bid550 SEK
Est1,000 SEK

TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

SJALAR, 4 st, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK

PARAPLYSTÄLL, gjutjärn, Husqvarna, tidigt 1900-tal
Current bid300 SEK
Est1,000 SEK

TRÅG, allmoge, daterat 1832
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

URNA, lergods, 1900-talets början
Current bid200 SEK
Est300 SEK

YTTERFODER, orientaliskt, metall, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SKÅLAR OCH FAT, 5 del, keramik, "Safir", Gefle, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

RADIO, Arena, type FF-T1900H/2, Danmark, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

FIGURINER, 3 st, porslin, "blanc de chine", Bing & Gröndahl, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

HELLA JONGERIUS, golvvas, porslin, "Asia", PS Jonsberg, IKEA
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

VÄSKA OCH SKÄRP, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

NILS FOUGSTEDT, 1 par kandelabrar, tenn, 1930
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

FAT, 5 st, majolika, omkring år 1900
Current bid200 SEK
Est400 SEK