- MiscellaneousClear filters

KANDELABER, målat trä, allmogestil, "Essungastaken", Essunga hembygds-fornminnes förening
Current bid250 SEK
Est800 SEK

GEORG MALMKVIST, bordslampa, kolmårdsmarmor, Kolmården, 1900-tal
Current bid400 SEK
Est600 SEK

SJALAR, 4 st, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ALTARLJUSSTAKAR, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SERVERINGSSKED, silver, GEWE, Malmö, 1900-tal, vikt ca 24 g
Current bid300 SEK
Est300 SEK

YTTERFODER/ELDKORG, bemålat smide, 1900-tal
Current bid250 SEK
Est300 SEK

PARAPLYSTÄLL, mässing, 1900-talets början
Current bid400 SEK
Est800 SEK

PARAPLYSTÄLL, mässing, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VÄSKA OCH SKÄRP, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

KÄPPAR, 2 st, med handtag i silver, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est600 SEK

BAROMETER, Ceko, Tyskland, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

FAT OCH VINKYLARE, nysilver, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

VÄST OCH BYXOR, till folkdräkt, herr, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

BRÄNNARE, "No 703", Primus, AB BA Hjorth & Co, Stockholm
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SEVISPORSLIN, 3 del, "Cordoba" samt "Cellini", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

JOSEF EKBERG, vas, flintgods, "Sgraffito", Gustavsberg, 1922, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GLASÄPPLE, La Mediterranea, Spanien, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PLÄD, Scotsdoom, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

LUR OCH LJUSHÅLLARE, vitmetall, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

FAT, 2 st, Just Andersen Danmark samt A Hamilton Product USA, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TURE BERGLUND, skulptur, glas, Stockholms glasbruk
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VICKE LINDSTRAND, vas, glas, "Zebra", Kosta
Current bid250 SEK
Est1,500 SEK

DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Current bid200 SEK
Est300 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, porslinsmålning, 1900-/2000-tal, otydligt signerad
Current bid450 SEK
Est400 SEK

KVARN, gjutjärn, "Tor", sannolikt 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SKOLPLANSCHER, 6 st, efter Nils Tirén, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est500 SEK

RAYMOND LOEWY, 25 del, kaffeservis, porslin, "Form 2000", Rosenthal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LJUSSTAKE, bouilottemodell, empirestil, 1900-talets första hälft
Current bid450 SEK
Est800 SEK

DALAHÄST, bemålat trä, större modell, Nils Olsson, 1900-tal
Current bid900 SEK
Est800 SEK

GLASÖGONBÅGAR, 14 st, mestadels 1900-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est400 SEK

YTTERFODER, majolika, Belgien, tidigt 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

LJUSTER, smide, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK

YTTERFODER, majolika, jugend, tidigt 1900-tal
Current bid350 SEK
Est600 SEK

PIERRE FORSELL, väglampett, mässing, "Reflex", Skultuna
Current bid400 SEK
Est800 SEK

KORGSÄNG, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BESTICKUPPSÄTTING, 54 del, nysilver, "Birgitta", 1900-tal
Current bid250 SEK
Est300 SEK

STRÖARE, 1 par, silver, London, England, 1916, tot vikt ca 50 g
Current bid700 SEK
Est800 SEK

BONAD, yllejava, tidigt 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

GOLVURNA, gips, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

THOMAS HELLSTRÖM, krus, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VINKANNA, koppar och mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

MUNSPEL, "The 64 chromonica", Hohner, Tyskland
Current bid200 SEK
Est400 SEK

TERRIN, porslin, Rörstrand, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

DRAPERI SAMT DUKAR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK