1
2d 19h
KANDELABER, målat trä, allmogestil, "Essungastaken", Essunga hembygds-fornminnes förening
Current bid250 SEK
Est800 SEK
2d 20h
GEORG MALMKVIST, bordslampa, kolmårdsmarmor, Kolmården, 1900-tal
Current bid400 SEK
Est600 SEK
2d 20h
SJALAR, 4 st, 1800-/1900-tal
SJALAR, 4 st, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 20h
ALTARLJUSSTAKAR, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 20h
SERVERINGSSKED, silver, GEWE, Malmö, 1900-tal, vikt ca 24 g
Current bid300 SEK
Est300 SEK
2d 21h
YTTERFODER/ELDKORG, bemålat smide, 1900-tal
Current bid250 SEK
Est300 SEK
2d 21h
PARAPLYSTÄLL, mässing, 1900-talets början
Current bid400 SEK
Est800 SEK
2d 21h
PARAPLYSTÄLL, mässing, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 21h
VÄSKA OCH SKÄRP, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 21h
KÄPPAR, 2 st, med handtag i silver, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est600 SEK
2d 21h
BAROMETER, Ceko, Tyskland, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
2d 21h
FAT OCH VINKYLARE, nysilver, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
2d 21h
VÄST OCH BYXOR, till folkdräkt, herr, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
2d 21h
BRÄNNARE, "No 703", Primus, AB BA Hjorth & Co, Stockholm
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 21h
SEVISPORSLIN, 3 del, "Cordoba" samt "Cellini", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 21h
JOSEF EKBERG, vas, flintgods, "Sgraffito", Gustavsberg, 1922, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
2d 21h
TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 19h
 GLASÄPPLE, La Mediterranea, Spanien, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 20h
PLÄD, Scotsdoom, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 20h
LUR OCH LJUSHÅLLARE, vitmetall, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 20h
FAT, 2 st, Just Andersen Danmark samt A Hamilton Product USA, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 20h
TURE BERGLUND, skulptur, glas, Stockholms glasbruk
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
3d 20h
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, "Zebra", Kosta
Current bid250 SEK
Est1,500 SEK
3d 20h
DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Current bid200 SEK
Est300 SEK
3d 20h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, porslinsmålning, 1900-/2000-tal, otydligt signerad
Current bid450 SEK
Est400 SEK
3d 20h
KVARN, gjutjärn, "Tor", sannolikt 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 21h
SKOLPLANSCHER, 6 st, efter Nils Tirén, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est500 SEK
3d 21h
RAYMOND LOEWY, 25 del, kaffeservis, porslin, "Form 2000", Rosenthal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
3d 21h
LJUSSTAKE, bouilottemodell, empirestil, 1900-talets första hälft
Current bid450 SEK
Est800 SEK
3d 21h
DALAHÄST, bemålat trä, större modell, Nils Olsson, 1900-tal
Current bid900 SEK
Est800 SEK
3d 21h
GLASÖGONBÅGAR, 14 st, mestadels 1900-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est400 SEK
3d 21h
YTTERFODER, majolika, Belgien, tidigt 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
4d 19h
LJUSTER, smide, 1800-tal
LJUSTER, smide, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
4d 19h
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK
4d 20h
YTTERFODER, majolika, jugend, tidigt 1900-tal
Current bid350 SEK
Est600 SEK
4d 20h
PIERRE FORSELL, väglampett, mässing, "Reflex", Skultuna
Current bid400 SEK
Est800 SEK
4d 20h
KORGSÄNG, 1800-/1900-tal
KORGSÄNG, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 20h
BESTICKUPPSÄTTING, 54 del, nysilver, "Birgitta", 1900-tal
Current bid250 SEK
Est300 SEK
4d 20h
STRÖARE, 1 par, silver, London, England, 1916, tot vikt ca 50 g
Current bid700 SEK
Est800 SEK
4d 20h
BONAD, yllejava, tidigt 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
4d 20h
GOLVURNA, gips, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 20h
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 20h
THOMAS HELLSTRÖM, krus, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
4d 20h
TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
4d 21h
VINKANNA, koppar och mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 21h
MUNSPEL, "The 64 chromonica", Hohner, Tyskland
Current bid200 SEK
Est400 SEK
4d 21h
TERRIN, porslin, Rörstrand, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
4d 21h
DRAPERI SAMT DUKAR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK