- MiscellaneousClear filters

YTTERFODER, majolika, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

YTTERFODER, majolika, Rörstrand, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

FAT TILL YTTERFODER, 4 st, majolika, Gustavsberg, omkring år 1900
Current bid200 SEK
Est400 SEK

NÖTFAT, porslin, Gustavsberg, omkring år 1900
Current bid200 SEK
Est300 SEK

Current bid550 SEK
Est600 SEK

YTTERFODER, 2 st, majolika, bla Rörstrand, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ESPRESSOMASKIN, Dalla Corte, DC EVO 2
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

BLOMBORD, smide, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est400 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

JOSEF FRANK, 8 st bordstabletter, "Tulpaner", för Firma Svenskt Tenn
Current bid450 SEK
Est300 SEK

DYNEVAR, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Current bid400 SEK
Est800 SEK

GLASÄPPLE, La Mediterranea, Spanien, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

LEKSAK, plåt, Triang, England, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VAS, brons, Ystad-brons, 1940-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SAMLING MAJBLOMMOR, ca 40 st, olika årtal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BALJA, koppar 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

FISKFAT, trä och metall, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BONAD, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ALBERT ENGSTRÖM, 10 vol, "Gubbar", Albert Bonniers Förlag, 1944
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BONAD, yllejava, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

DAMEJEANNE, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

TAKLAMPA, hamrad koppar, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

LUR OCH LJUSHÅLLARE, vitmetall, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

LAGGKÄRL, 3 st, bla dryckesstånka, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

GENERALSTABEN MAPP, "Karl XII på slagfältet", kartverk, 1919
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

KORGSÄNG, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

TALLRIKAR, 3 st, allmoge, 1800-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

URNA, keramik, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

FLASKA, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KARBIDLYKTOR, 2 st, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MUNSPEL, "The 64 chromonica", Hohner, Tyskland
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SAMLING KLOCKARMBAND, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VASER, 2 st, glas, Börne Augustsson, Åseda, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

ISHINK & VINKYKL, plast, Guzzini, Italien, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LEKSAKER, 3 st, metall, A Budgie Toy och Corci Toys, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BRINGARE, SKÅL OCH GREPFAT, 3 del, majolika, bla Rörstrand, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
Current bid300 SEK
Est1,000 SEK

DALAHÄSTAR OCH SPARGRIS, 8 st, bemålat trä, Dalarna, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, målat trä och gips, barockstil, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SKRIVSTÄLL, tenn, Svedboms Guldsmeds AB, Vetlanda, 1934-36
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BÖCKER, 6 band, "Illustrerad Världshistoria", Baltiska Förlaget A.-B, Malmö, 1927
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

DUK, linne, Almedahls, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KARAFF MED GLAS, 6 st, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

TAKLAMPA, glas, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

GITHA HESKE, väggklocka, keramik, signerad, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Current bid400 SEK
Est1,000 SEK