Categories

1
10h 18m
SHANE SCHNECK, klädhängare, "Coat Rack", HAY_35896a_lg.jpeg
SHANE SCHNECK, klädhängare, "Coat Rack", HAY
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK
10h 20m
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Sirene", Lapponia, 1971_35847a_lg.jpeg
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Sirene", Lapponia, 1971
Current bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
10h 24m
ALF JARNESTAD, vas, keramik, "ALFA" Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft_35761a_8dc85367ad47cbe_lg.jpeg
ALF JARNESTAD, vas, keramik, "ALFA" Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Current bid600 SEK
Est400 SEK
10h 44m
ERIK HÖGLUND, skål, glas, Boda, signerad_35704a_8dc8539eab7dc76_lg.jpeg
ERIK HÖGLUND, skål, glas, Boda, signerad
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
11h 04m
EFVA ATTLING, hänge med kedja, silver, "Rose Petal"_35792a_8dc8566e922d624_lg.jpeg
EFVA ATTLING, hänge med kedja, silver, "Rose Petal"
Current bid200 SEK
Est400 SEK
11h 10m
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Jaaras dröm", Lapponia, Finland 1970_35857a_lg.jpeg
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Jaaras dröm", Lapponia, Finland 1970
Current bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
11h 14m
HEE WELLING, barstolar, 3 st, "About a Stool", HAY, samtida_35930a_lg.jpeg
HEE WELLING, barstolar, 3 st, "About a Stool", HAY, samtida
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
11h 18m
SALT- OCH PEPPARSTRÖARE, stål, Georg Jensen, Danmark _35702a_8dc8539cc603e05_lg.jpeg
SALT- OCH PEPPARSTRÖARE, stål, Georg Jensen, Danmark
Current bid200 SEK
Est400 SEK
11h 20m
PENDELLAMPA, "Bulb", formgiven av Sofie Refer, &Tradition, samtida_35868a_lg.jpeg
PENDELLAMPA, "Bulb", formgiven av Sofie Refer, &Tradition, samtida
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
11h 36m
BENGT EDENFALK, vas, glas, Skruf, signerad _35907a_lg.jpeg
BENGT EDENFALK, vas, glas, Skruf, signerad
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
1d 10h
NILS STRINNING, skåp med skjutdörrar, String, samtida_35863a_lg.jpeg
NILS STRINNING, skåp med skjutdörrar, String, samtida
Current bid400 SEK
Est800 SEK
1d 10h
SKÅL, glas, Erik Höglund, "Novy", signerad och daterad -92_35699a_8dc853828121308_lg.jpeg
SKÅL, glas, Erik Höglund, "Novy", signerad och daterad -92
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
1d 10h
KARIN MOBRING & TOMAS JELINEK, karmstol, "Stockholm", Ikea_35806a_8dc853b317250ae_lg.jpeg
KARIN MOBRING & TOMAS JELINEK, karmstol, "Stockholm", Ikea
Current bid300 SEK
Est800 SEK
1d 10h
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, matsalsmöbel, 13 delar, NK, 1965_35940a_lg.jpeg
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, matsalsmöbel, 13 delar, NK, 1965
Starting bid200 SEK
Est5,000 SEK
1d 10h
TAKLAMPA, lackerad metall, "Caché Pendel", formgiven av Aurèlien Barbry, Le Klint, nutida_35941a_lg.jpeg
TAKLAMPA, lackerad metall, "Caché Pendel", formgiven av Aurèlien Barbry, Le Klint, nutida
Current bid300 SEK
Est1,800 SEK
1d 11h
LJUSSTAKAR, 4 st, glas, "Festivo", Iittala, 1900-talets andra hälft _35698a_8dc853a01c9dcb7_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 4 st, glas, "Festivo", Iittala, 1900-talets andra hälft
Current bid450 SEK
Est700 SEK
1d 11h
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida_35875a_lg.jpeg
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
1d 11h
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, signerad_35932a_lg.jpeg
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, signerad
Current bid900 SEK
Est3,000 SEK
1d 11h
BERTIL FRIDHAGEN, soffa, 1950-/60-tal_35997a_lg.jpeg
BERTIL FRIDHAGEN, soffa, 1950-/60-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
2d 10h
HEE WELLING, barstolar, 3 st, "About a Stool", HAY, samtida_35924a_lg.jpeg
HEE WELLING, barstolar, 3 st, "About a Stool", HAY, samtida
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
2d 11h
ARTHUR PERCY, vas, glas, "Reffla", Gulllaskruf_35789a_8dc8566709d553d_lg.jpeg
ARTHUR PERCY, vas, glas, "Reffla", Gulllaskruf
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 11h
MÄRTA FRIMAN, soffbord, Gärsnäs, 2000-tal_35993a_lg.jpeg
MÄRTA FRIMAN, soffbord, Gärsnäs, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
2d 11h
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida_35871a_lg.jpeg
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
3d 10h
PHILIPPE STARCK, pendellampa, "Romeo Babe G9", Flos, Italien, samtida_35917a_lg.jpeg
PHILIPPE STARCK, pendellampa, "Romeo Babe G9", Flos, Italien, samtida
Current bid200 SEK
Est800 SEK
3d 10h
MARC SADLER, fönsterlampa, "Twiggy Small", Foscarini_35904a_lg.jpeg
MARC SADLER, fönsterlampa, "Twiggy Small", Foscarini
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
3d 10h
MICHAEL ANASTASSIADES, bordslampa, "IC Lights T2", Flos, Italien, nutida _35887a_lg.jpeg
MICHAEL ANASTASSIADES, bordslampa, "IC Lights T2", Flos, Italien, nutida
Current bid700 SEK
Est3,000 SEK
3d 10h
PHILIPPE STARCK, pendellampa, "Romeo Babe G9", Flos, Italien, samtida_35912a_lg.jpeg
PHILIPPE STARCK, pendellampa, "Romeo Babe G9", Flos, Italien, samtida
Current bid200 SEK
Est800 SEK
3d 10h
MARIA LOVISA DAHLBERG, 1 par ljusstakar, trä, nutida_35898a_lg.jpeg
MARIA LOVISA DAHLBERG, 1 par ljusstakar, trä, nutida
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
3d 10h
EFVA ATTLING, 1 par örhängen, silver, "Rose Petal"_35790a_8dc85676d971c36_lg.jpeg
EFVA ATTLING, 1 par örhängen, silver, "Rose Petal"
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
3d 10h
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida_35867a_lg.jpeg
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK
3d 10h
BO WESTERDAHL, sideboard, "Boss", Fogia, samtida_35974a_lg.jpeg
BO WESTERDAHL, sideboard, "Boss", Fogia, samtida
Current bid600 SEK
Est3,000 SEK
3d 10h
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Samsas", 1900-talets andra hälft _35995a_lg.jpeg
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Samsas", 1900-talets andra hälft
Current bid600 SEK
Est3,000 SEK
3d 11h
MATTHIAS SMITH, vägglampa, "Noc Wall", HAY, samtida_35864a_lg.jpeg
MATTHIAS SMITH, vägglampa, "Noc Wall", HAY, samtida
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
3d 11h
KAKELPLATTA, stengods, Stig Carlson, IFÖ, 1900-talets andra hälft _35844a_8dc86cfa34b1262_lg.jpeg
KAKELPLATTA, stengods, Stig Carlson, IFÖ, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
3d 11h
VITRINSKÅP, "Stockholm", Englesson, 2000-tal_35803a_8dc853abebe8f6e_lg.jpeg
VITRINSKÅP, "Stockholm", Englesson, 2000-tal
Current bid4,200 SEK
Est6,000 SEK
3d 11h
VITRINSKÅP, "Stockholm", Englesson, 2000-tal_35802a_8dc853acaa6e006_lg.jpeg
VITRINSKÅP, "Stockholm", Englesson, 2000-tal
Current bid600 SEK
Est6,000 SEK
4d 10h
VICKE LINDSTRAND, skål, glas, signerad_35703a_8dc8539f6059c8f_lg.jpeg
VICKE LINDSTRAND, skål, glas, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 11h
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida_35911a_lg.jpeg
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
4d 11h
CECILIE MANZ, taklampa, "Caravaggio", Fritz Hansen, Danmark, nutida_35937a_lg.jpeg
CECILIE MANZ, taklampa, "Caravaggio", Fritz Hansen, Danmark, nutida
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
4d 11h
INGER PERSSON, figur, stengods, Rörstrand Ateljé_35763a_8dc8536700a6d2e_lg.jpeg
INGER PERSSON, figur, stengods, Rörstrand Ateljé
Current bid300 SEK
Est600 SEK
4d 11h
ARTHUR PERCY, vaser, 3 st, glas, "Reffla", Gulllaskruf_35791a_8dc85667c2bad57_lg.jpeg
ARTHUR PERCY, vaser, 3 st, glas, "Reffla", Gulllaskruf
Current bid200 SEK
Est800 SEK
4d 11h
GOLVLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero_35841a_8dc86ca7841840b_lg.jpeg
GOLVLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Current bid250 SEK
Est1,000 SEK
6d 10h
 RICHARD WOODS, vas, keramik, "Tree Trunk", Hay, nutida_36147a_8dc8b884abfe27c_lg.jpeg
RICHARD WOODS, vas, keramik, "Tree Trunk", Hay, nutida
Current bid200 SEK
Est400 SEK
6d 10h
STEFAN BORSELIUS, 4 st stolar, "Dundra", Blå Station, 2000-tal_36089a_8dc8ad4f79fe5b5_lg.jpeg
STEFAN BORSELIUS, 4 st stolar, "Dundra", Blå Station, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
6d 10h
MARI SIMMULSON, vas, keramik, Upsala-Ekeby, signerad MS_36075a_8dc8b887ace29d4_lg.jpeg
MARI SIMMULSON, vas, keramik, Upsala-Ekeby, signerad MS
Current bid250 SEK
Est1,200 SEK
6d 10h
TAKLAMPA, Flos, "Light point zero", samtida_36111a_8dc8c653be70e27_lg.jpeg
TAKLAMPA, Flos, "Light point zero", samtida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
6d 10h
TAKLAMPA, svartlackerad metall, Globen Lighting, samtida_36009a_8dc8ae41dd56605_lg.jpeg
TAKLAMPA, svartlackerad metall, Globen Lighting, samtida
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
6d 10h
TAKLAMPA, Globen Lightning, samtida_36063a_8dc8ae410eeea6b_lg.jpeg
TAKLAMPA, Globen Lightning, samtida
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
Contact

Olséns Auktioner

Linnégatan 21

602 23 Norrköping 

011 - 470 92 00

info@olsensauktioner.se

Opening hours

Monday 12.30 - 17.00 CET
Tuesday 12.30 - 17.00 CET
Wednesday 12.30 - 18.00 CET
Thursday 12.30 - 17.00 CET
Friday 11.00 - 15.00 CET
Last saturday every month 11.00 - 14.00 CET
Day before holiday closing 15.00 CET
CLOSED 27th - 30th december

Follow us

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.