EN
Shortest time left
- DesignClear filters
![SHANE SCHNECK, klädhängare, "Coat Rack", HAY_35896a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35896-itemimages/35896a_med.jpeg)
SHANE SCHNECK, klädhängare, "Coat Rack", HAY
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK
![BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Sirene", Lapponia, 1971_35847a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35847-itemimages/35847a_med.jpeg)
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Sirene", Lapponia, 1971
Current bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
![ALF JARNESTAD, vas, keramik, "ALFA" Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft_35761a_8dc85367ad47cbe_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35761-itemimages/35761a_8dc85367ad47cbe_med.jpeg)
ALF JARNESTAD, vas, keramik, "ALFA" Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Current bid600 SEK
Est400 SEK
![ERIK HÖGLUND, skål, glas, Boda, signerad_35704a_8dc8539eab7dc76_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35704-itemimages/35704a_8dc8539eab7dc76_med.jpeg)
ERIK HÖGLUND, skål, glas, Boda, signerad
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
![EFVA ATTLING, hänge med kedja, silver, "Rose Petal"_35792a_8dc8566e922d624_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35792-itemimages/35792a_8dc8566e922d624_med.jpeg)
EFVA ATTLING, hänge med kedja, silver, "Rose Petal"
Current bid200 SEK
Est400 SEK
![BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Jaaras dröm", Lapponia, Finland 1970_35857a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35857-itemimages/35857a_med.jpeg)
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Jaaras dröm", Lapponia, Finland 1970
Current bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
![HEE WELLING, barstolar, 3 st, "About a Stool", HAY, samtida_35930a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35930-itemimages/35930a_med.jpeg)
HEE WELLING, barstolar, 3 st, "About a Stool", HAY, samtida
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
![SALT- OCH PEPPARSTRÖARE, stål, Georg Jensen, Danmark _35702a_8dc8539cc603e05_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35702-itemimages/35702a_8dc8539cc603e05_med.jpeg)
SALT- OCH PEPPARSTRÖARE, stål, Georg Jensen, Danmark
Current bid200 SEK
Est400 SEK
![PENDELLAMPA, "Bulb", formgiven av Sofie Refer, &Tradition, samtida_35868a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35868-itemimages/35868a_med.jpeg)
PENDELLAMPA, "Bulb", formgiven av Sofie Refer, &Tradition, samtida
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
![BENGT EDENFALK, vas, glas, Skruf, signerad _35907a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35907-itemimages/35907a_med.jpeg)
BENGT EDENFALK, vas, glas, Skruf, signerad
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
![NILS STRINNING, skåp med skjutdörrar, String, samtida_35863a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35863-itemimages/35863a_med.jpeg)
NILS STRINNING, skåp med skjutdörrar, String, samtida
Current bid400 SEK
Est800 SEK
![SKÅL, glas, Erik Höglund, "Novy", signerad och daterad -92_35699a_8dc853828121308_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35699-itemimages/35699a_8dc853828121308_med.jpeg)
SKÅL, glas, Erik Höglund, "Novy", signerad och daterad -92
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
![KARIN MOBRING & TOMAS JELINEK, karmstol, "Stockholm", Ikea_35806a_8dc853b317250ae_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35806-itemimages/35806a_8dc853b317250ae_med.jpeg)
KARIN MOBRING & TOMAS JELINEK, karmstol, "Stockholm", Ikea
Current bid300 SEK
Est800 SEK
![KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, matsalsmöbel, 13 delar, NK, 1965_35940a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35940-itemimages/35940a_med.jpeg)
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, matsalsmöbel, 13 delar, NK, 1965
Starting bid200 SEK
Est5,000 SEK
![TAKLAMPA, lackerad metall, "Caché Pendel", formgiven av Aurèlien Barbry, Le Klint, nutida_35941a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35941-itemimages/35941a_med.jpeg)
TAKLAMPA, lackerad metall, "Caché Pendel", formgiven av Aurèlien Barbry, Le Klint, nutida
Current bid300 SEK
Est1,800 SEK
![LJUSSTAKAR, 4 st, glas, "Festivo", Iittala, 1900-talets andra hälft _35698a_8dc853a01c9dcb7_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35698-itemimages/35698a_8dc853a01c9dcb7_med.jpeg)
LJUSSTAKAR, 4 st, glas, "Festivo", Iittala, 1900-talets andra hälft
Current bid450 SEK
Est700 SEK
![SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida_35875a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35875-itemimages/35875a_med.jpeg)
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
![VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, signerad_35932a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35932-itemimages/35932a_med.jpeg)
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, signerad
Current bid900 SEK
Est3,000 SEK
![BERTIL FRIDHAGEN, soffa, 1950-/60-tal_35997a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35997-itemimages/35997a_med.jpeg)
BERTIL FRIDHAGEN, soffa, 1950-/60-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
![HEE WELLING, barstolar, 3 st, "About a Stool", HAY, samtida_35924a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35924-itemimages/35924a_med.jpeg)
HEE WELLING, barstolar, 3 st, "About a Stool", HAY, samtida
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
![ARTHUR PERCY, vas, glas, "Reffla", Gulllaskruf_35789a_8dc8566709d553d_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35789-itemimages/35789a_8dc8566709d553d_med.jpeg)
ARTHUR PERCY, vas, glas, "Reffla", Gulllaskruf
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
![MÄRTA FRIMAN, soffbord, Gärsnäs, 2000-tal_35993a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35993-itemimages/35993a_med.jpeg)
MÄRTA FRIMAN, soffbord, Gärsnäs, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
![ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida_35871a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35871-itemimages/35871a_med.jpeg)
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
![PHILIPPE STARCK, pendellampa, "Romeo Babe G9", Flos, Italien, samtida_35917a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35917-itemimages/35917a_med.jpeg)
PHILIPPE STARCK, pendellampa, "Romeo Babe G9", Flos, Italien, samtida
Current bid200 SEK
Est800 SEK
![MARC SADLER, fönsterlampa, "Twiggy Small", Foscarini_35904a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35904-itemimages/35904a_med.jpeg)
MARC SADLER, fönsterlampa, "Twiggy Small", Foscarini
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
![MICHAEL ANASTASSIADES, bordslampa, "IC Lights T2", Flos, Italien, nutida _35887a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35887-itemimages/35887a_med.jpeg)
MICHAEL ANASTASSIADES, bordslampa, "IC Lights T2", Flos, Italien, nutida
Current bid700 SEK
Est3,000 SEK
![PHILIPPE STARCK, pendellampa, "Romeo Babe G9", Flos, Italien, samtida_35912a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35912-itemimages/35912a_med.jpeg)
PHILIPPE STARCK, pendellampa, "Romeo Babe G9", Flos, Italien, samtida
Current bid200 SEK
Est800 SEK
![MARIA LOVISA DAHLBERG, 1 par ljusstakar, trä, nutida_35898a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35898-itemimages/35898a_med.jpeg)
MARIA LOVISA DAHLBERG, 1 par ljusstakar, trä, nutida
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
![EFVA ATTLING, 1 par örhängen, silver, "Rose Petal"_35790a_8dc85676d971c36_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35790-itemimages/35790a_8dc85676d971c36_med.jpeg)
EFVA ATTLING, 1 par örhängen, silver, "Rose Petal"
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
![ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida_35867a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35867-itemimages/35867a_med.jpeg)
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK
![BO WESTERDAHL, sideboard, "Boss", Fogia, samtida_35974a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35974-itemimages/35974a_med.jpeg)
BO WESTERDAHL, sideboard, "Boss", Fogia, samtida
Current bid600 SEK
Est3,000 SEK
![CARL MALMSTEN, fåtölj, "Samsas", 1900-talets andra hälft _35995a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35995-itemimages/35995a_med.jpeg)
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Samsas", 1900-talets andra hälft
Current bid600 SEK
Est3,000 SEK
![MATTHIAS SMITH, vägglampa, "Noc Wall", HAY, samtida_35864a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35864-itemimages/35864a_med.jpeg)
MATTHIAS SMITH, vägglampa, "Noc Wall", HAY, samtida
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
![KAKELPLATTA, stengods, Stig Carlson, IFÖ, 1900-talets andra hälft _35844a_8dc86cfa34b1262_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35844-itemimages/35844a_8dc86cfa34b1262_med.jpeg)
KAKELPLATTA, stengods, Stig Carlson, IFÖ, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
![VITRINSKÅP, "Stockholm", Englesson, 2000-tal_35803a_8dc853abebe8f6e_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35803-itemimages/35803a_8dc853abebe8f6e_med.jpeg)
VITRINSKÅP, "Stockholm", Englesson, 2000-tal
Current bid4,200 SEK
Est6,000 SEK
![VITRINSKÅP, "Stockholm", Englesson, 2000-tal_35802a_8dc853acaa6e006_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35802-itemimages/35802a_8dc853acaa6e006_med.jpeg)
VITRINSKÅP, "Stockholm", Englesson, 2000-tal
Current bid600 SEK
Est6,000 SEK
![VICKE LINDSTRAND, skål, glas, signerad_35703a_8dc8539f6059c8f_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35703-itemimages/35703a_8dc8539f6059c8f_med.jpeg)
VICKE LINDSTRAND, skål, glas, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
![SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida_35911a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35911-itemimages/35911a_med.jpeg)
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
![CECILIE MANZ, taklampa, "Caravaggio", Fritz Hansen, Danmark, nutida_35937a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35937-itemimages/35937a_med.jpeg)
CECILIE MANZ, taklampa, "Caravaggio", Fritz Hansen, Danmark, nutida
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
![INGER PERSSON, figur, stengods, Rörstrand Ateljé_35763a_8dc8536700a6d2e_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35763-itemimages/35763a_8dc8536700a6d2e_med.jpeg)
INGER PERSSON, figur, stengods, Rörstrand Ateljé
Current bid300 SEK
Est600 SEK
![ARTHUR PERCY, vaser, 3 st, glas, "Reffla", Gulllaskruf_35791a_8dc85667c2bad57_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35791-itemimages/35791a_8dc85667c2bad57_med.jpeg)
ARTHUR PERCY, vaser, 3 st, glas, "Reffla", Gulllaskruf
Current bid200 SEK
Est800 SEK
![GOLVLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero_35841a_8dc86ca7841840b_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/35841-itemimages/35841a_8dc86ca7841840b_med.jpeg)
GOLVLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Current bid250 SEK
Est1,000 SEK
![RICHARD WOODS, vas, keramik, "Tree Trunk", Hay, nutida_36147a_8dc8b884abfe27c_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/36147-itemimages/36147a_8dc8b884abfe27c_med.jpeg)
RICHARD WOODS, vas, keramik, "Tree Trunk", Hay, nutida
Current bid200 SEK
Est400 SEK
![STEFAN BORSELIUS, 4 st stolar, "Dundra", Blå Station, 2000-tal_36089a_8dc8ad4f79fe5b5_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/36089-itemimages/36089a_8dc8ad4f79fe5b5_med.jpeg)
STEFAN BORSELIUS, 4 st stolar, "Dundra", Blå Station, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
![MARI SIMMULSON, vas, keramik, Upsala-Ekeby, signerad MS_36075a_8dc8b887ace29d4_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/36075-itemimages/36075a_8dc8b887ace29d4_med.jpeg)
MARI SIMMULSON, vas, keramik, Upsala-Ekeby, signerad MS
Current bid250 SEK
Est1,200 SEK
![TAKLAMPA, Flos, "Light point zero", samtida_36111a_8dc8c653be70e27_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/36111-itemimages/36111a_8dc8c653be70e27_med.jpeg)
TAKLAMPA, Flos, "Light point zero", samtida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
![TAKLAMPA, svartlackerad metall, Globen Lighting, samtida_36009a_8dc8ae41dd56605_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/36009-itemimages/36009a_8dc8ae41dd56605_med.jpeg)
TAKLAMPA, svartlackerad metall, Globen Lighting, samtida
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
![TAKLAMPA, Globen Lightning, samtida_36063a_8dc8ae410eeea6b_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/36063-itemimages/36063a_8dc8ae410eeea6b_med.jpeg)
TAKLAMPA, Globen Lightning, samtida
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-olsensauktioner/30d7a313-bb86-4158-a693-910ee836aec6_Olsen_Symbol.png?auto=compress,format)
Opening hours
Monday 12.30 - 17.00 CET
Tuesday 12.30 - 17.00 CET
Wednesday 12.30 - 18.00 CET
Thursday 12.30 - 17.00 CET
Friday 11.00 - 15.00 CET
Last saturday every month 11.00 - 14.00 CET
Day before holiday closing 15.00 CET
CLOSED 27th - 30th december
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.