- LightingClear filters

TAKKRONA, mässing, barockstil, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BORDSLAMPA, patinerad metall och marmor, art déco, 1930-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SKRIVBORDSLAMPA, "Lyxy", Rotaliana, Italien, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

MÅNSKENSAMPEL, glas, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est1,500 SEK

Current bid200 SEK
Est500 SEK

KANDELABER, porslin, Höganäs, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

TAKKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Current bid500 SEK
Est800 SEK

TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

GOLVLAMPA, mässing, 1900-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est800 SEK

Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

ADVENTSLJUSSTAKE, Markslöjd, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, TESI, Göteborg 1951
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est800 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

LJUSLYKTA, keramik, Paradisverkstan, Öland, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TAKLAMPA, Front Design, "Fog", Zero Interiör, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

LJUSLYKTA, furu, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BORDSLAMPA, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

KANDELABRAR, 1 par, målat trä, Borås Hemslöjd, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BORDS-/VÄGGLAMPA, EWÅ, Värnamo, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LJUSKRONA, smide och mässing, sannolikt Rolf Sinnemark, samtida
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

LYKTA, keramik, 1900-talets andra hälft, större modell
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KANDELABER, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

TAKLAMPA, Karlskrona Lampfabrik, nutida
Current bid700 SEK
Est1,200 SEK

TOM AHLSTRÖM & HANS EHRICH, bordslampa, metall och plast, A & E Design, Fagerhults, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, "Solo", bla Fagerhults Ljusarmatur, 1950-/60-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

TASERUDSSTAKE, trä, Matts, Arvika, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

LJUSSTAKE, silver, rokokostil, CG Hallberg 1952
Current bid600 SEK
Est1,000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

LJUSSTAKAR, 6 st, glas, sk fattigmanssilver, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VÄGGFOTOGENLAMPA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Metallslöjden Gusum, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VÄGGLAMPA, Italien, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GOLVLAMPA, teak och mässing, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BORDSLAMPA, koppar och glas, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

Starting bid200 SEK
Est800 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

GOLVLAMPA, Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

TAKLAMPA, metall och glas, 1930-/40-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

HANNELORE DREUTLER, bordslampa, glas, Ateljé Lyktan, Studio Åhus, 1990
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK