- LightingClear filters

TAKLAMPA, metall och glas, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

TAKAMPEL, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

GOLVLAMPA, borstad mässing, Mio, samtida
Current bid200 SEK
Est500 SEK

Current bid350 SEK
Est500 SEK

HANS-AGNE JAKOBSSON, 3 st, vägglampor, mässing, "v 149", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, etikettmärkta
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

TAKLAMPA, hamrad koppar, omkring år 1900
Current bid400 SEK
Est700 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est300 SEK

GUNNAR MUSKOS, ljuslykta, glas och mässing, "Hjortron", Trollheden Design, 1900-talets andra hälft
Current bid1,300 SEK
Est2,000 SEK

SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1800-tal
Current bid900 SEK
Est2,000 SEK

EHLÉN JOHANSSON, kandelaber, IKEA PS 2012
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

TAKLAMPA, art déco, 1930-tal
Current bid500 SEK
Est1,500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, målat trä och gips, barockstil, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TAKLAMPA, metall och träspån, Lucifer, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

GOLVLAMPA, mässing, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

SKEPPSLJUSTAKE, mässing, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

GOLVLJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, 1900-tal
Current bid800 SEK
Est400 SEK

TAKAMPEL, glas, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

TAKAMPEL, glas, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

KANDELABER, målat trä, allmogestil, "Essungastaken", Essunga hembygds-fornminnes förening
Current bid300 SEK
Est800 SEK

GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

GEORG MALMKVIST, bordslampa, kolmårdsmarmor, Kolmården, 1900-tal
Current bid400 SEK
Est600 SEK

TAKLAMPA, patinerad metall och glas, 1920-/30-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK

ALTARLJUSSTAKAR, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, mässing och glas, "L 95", Markaryd, 1960-tal
Current bid250 SEK
Est400 SEK

VÄGGPENDYL SAMT LAMPETTER, 1 par, förgyllt trä, rokokostil, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

CARL FAGERLUND, taklampa, "Bubblan", Orrefors, 1960-/70-tal
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

TAKKRONA, tenn, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est500 SEK

GOLVLAMPA, mässing, Nya ÖIA, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK

LAMPSKÄRM, textil, "Morfars Trädgårds", Cecilia Hall för Jobs Handtryck
Current bid350 SEK
Est800 SEK

LUR OCH LJUSHÅLLARE, vitmetall, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TAKKRONA, mässing och glas, barockstil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est1,200 SEK

LJUSSTAKE, bouilottemodell, empirestil, 1900-talets första hälft
Current bid450 SEK
Est800 SEK

SKRIVBORDSLAMPA, metall, industrimodell, Asea- Skandia, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK

PIERRE FORSELL, väglampett, mässing, "Reflex", Skultuna
Current bid400 SEK
Est800 SEK

BORDSLAMPA, svärtad metall, art déco, "Horax", Erpé, 1930-tal
Current bid550 SEK
Est1,000 SEK

OLIVER SCHICK, taklampa, "Ronde Pendant", Gubi, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

ROYAL COPENHAGEN, bordslampa, glas, 1900-/2000-tal
Current bid500 SEK
Est300 SEK

LJUSSTAKAR, 2 par, tenn, bla Markströms tenn, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

GOLVLAMPOR, 1 par, patinerad metall, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK

MÄSSINGSFÖREMÅL, 6 st, bla Scandia Malm, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ASTA STRÖMBERG, ljusstakar, glas, "P52", Strömbergshyttan, signerade
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, taklampa "Gem", Foscarini, Italien, formgiven 2017
Starting bid200 SEK
Est4,000 SEK

VAXSTAPELSTÄLL, smide, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ANNE NILSSON, ljusstake, glas, "Celeste", Orrefors
Current bid200 SEK
Est300 SEK