1
18h 36m
TAKLAMPA, metall och glas, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
18h 38m
TAKAMPEL, glas, 1900-tal
TAKAMPEL, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
18h 40m
GOLVLAMPA, borstad mässing, Mio, samtida
Current bid200 SEK
Est500 SEK
19h 16m
Current bid350 SEK
Est500 SEK
19h 40m
HANS-AGNE JAKOBSSON, 3 st, vägglampor, mässing, "v 149", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, etikettmärkta
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
19h 50m
TAKLAMPA, hamrad koppar, omkring år 1900
Current bid400 SEK
Est700 SEK
19h 58m
LJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est300 SEK
20h 00m
GUNNAR MUSKOS, ljuslykta, glas och mässing, "Hjortron", Trollheden Design, 1900-talets andra hälft
Current bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
20h 02m
SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1800-tal
Current bid900 SEK
Est2,000 SEK
20h 06m
EHLÉN JOHANSSON, kandelaber, IKEA PS 2012
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
20h 10m
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal
Current bid500 SEK
Est1,500 SEK
1d 18h
LJUSSTAKAR, 1 par, målat trä och gips, barockstil, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 18h
TAKLAMPA, metall och träspån, Lucifer, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
1d 18h
GOLVLAMPA, mässing, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
1d 19h
SKEPPSLJUSTAKE, mässing, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 19h
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
1d 19h
GOLVLJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, 1900-tal
Current bid800 SEK
Est400 SEK
1d 19h
TAKAMPEL, glas, 1900-tal
TAKAMPEL, glas, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
1d 20h
TAKAMPEL, glas, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
2d 18h
KANDELABER, målat trä, allmogestil, "Essungastaken", Essunga hembygds-fornminnes förening
Current bid300 SEK
Est800 SEK
2d 18h
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
2d 18h
GEORG MALMKVIST, bordslampa, kolmårdsmarmor, Kolmården, 1900-tal
Current bid400 SEK
Est600 SEK
2d 18h
TAKLAMPA, patinerad metall och glas, 1920-/30-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK
2d 19h
ALTARLJUSSTAKAR, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 19h
HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, mässing och glas, "L 95", Markaryd, 1960-tal
Current bid250 SEK
Est400 SEK
2d 19h
VÄGGPENDYL SAMT LAMPETTER, 1 par, förgyllt trä, rokokostil, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
2d 19h
CARL FAGERLUND, taklampa, "Bubblan", Orrefors, 1960-/70-tal
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
2d 19h
TAKKRONA, tenn, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est500 SEK
2d 19h
GOLVLAMPA, mässing, Nya ÖIA, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK
2d 20h
LAMPSKÄRM, textil, "Morfars Trädgårds", Cecilia Hall för Jobs Handtryck
Current bid350 SEK
Est800 SEK
3d 18h
LUR OCH LJUSHÅLLARE, vitmetall, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 18h
TAKKRONA, mässing och glas, barockstil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
3d 19h
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est1,200 SEK
3d 19h
LJUSSTAKE, bouilottemodell, empirestil, 1900-talets första hälft
Current bid450 SEK
Est800 SEK
4d 18h
SKRIVBORDSLAMPA, metall, industrimodell, Asea- Skandia, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
4d 18h
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK
4d 18h
PIERRE FORSELL, väglampett, mässing, "Reflex", Skultuna
Current bid400 SEK
Est800 SEK
4d 18h
BORDSLAMPA, svärtad metall, art déco, "Horax", Erpé, 1930-tal
Current bid550 SEK
Est1,000 SEK
4d 18h
OLIVER SCHICK, taklampa, "Ronde Pendant", Gubi, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
4d 19h
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
4d 19h
ROYAL COPENHAGEN, bordslampa, glas, 1900-/2000-tal
Current bid500 SEK
Est300 SEK
4d 19h
LJUSSTAKAR, 2 par, tenn, bla Markströms tenn, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 20h
GOLVLAMPOR, 1 par, patinerad metall, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK
5d 18h
MÄSSINGSFÖREMÅL, 6 st, bla Scandia Malm, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
5d 18h
ASTA STRÖMBERG, ljusstakar, glas, "P52", Strömbergshyttan, signerade
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
5d 18h
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, taklampa "Gem", Foscarini, Italien, formgiven 2017
Starting bid200 SEK
Est4,000 SEK
5d 19h
VAXSTAPELSTÄLL, smide, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
5d 19h
ANNE NILSSON, ljusstake, glas, "Celeste", Orrefors
Current bid200 SEK
Est300 SEK