- Folk artClear filters

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, snidat trä, 1900-tal, monogramsignerad HR
Current bid200 SEK
Est400 SEK

FOLKDRÄKT, 3 del, dam, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

LAGGKÄRL, större modell, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est800 SEK

TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SÅG, smide, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

ÅNGSTRYKJÄRN, gjutjärn, Husqvarna, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SKÅP, allmoge, 1700-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

KANDELABER, målat trä, allmogestil, "Essungastaken", Essunga hembygds-fornminnes förening
Current bid300 SEK
Est800 SEK

VÄST OCH BYXOR, till folkdräkt, herr, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

BRÄNNARE, "No 703", Primus, AB BA Hjorth & Co, Stockholm
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Current bid200 SEK
Est300 SEK

KVARN, gjutjärn, "Tor", sannolikt 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

DALAHÄST, bemålat trä, större modell, Nils Olsson, 1900-tal
Current bid900 SEK
Est800 SEK

Current bid300 SEK
Est800 SEK

LJUSTER, smide, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SIDOBORD/PALL, mangoträ, 1900-talets andra hälft, enligt uppgift NK Nordiska Kompaniet
Current bid450 SEK
Est800 SEK

KORGSÄNG, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

DRAPERI SAMT DUKAR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BOCKBORD, allmoge, 1700-/1800-tal
Current bid600 SEK
Est1,500 SEK

SAMLING SPIK, smide, allmoge, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

SLAGBORD, furu, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

MORTEL, med stöt, marmor, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

VAXSTAPELSTÄLL, smide, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

TRÅG, allmoge, större modell, sannolikt 1800-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK

KORGSÄNG, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

FLASKSTÄLL, med flaskor, allmoge, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

DALAHÄST, bemålat trä, Nils Olsson, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

TASERUDSSTAKE, trä, Matts, Arvika, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

VÄGGFOTOGENLAMPA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

DALAHÄSTAR, 2 st, bemålat trä, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

KOPPARTUNNA, J Olsson Ödeshög, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

HINK, koppar och mässing, England, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

BORD, allmoge, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

HÖRNSKÅP, allmoge, med datering 1825
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK