Starts: 28 Nov 2025 16:00Ends from: 11 Dec 2025 18:00
En samlares textila skatter

FOLKDRÄKT, 6 del, dam, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK

HÄTTA, Dala-Floda, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK

DRÄKTVÄSKA, till folkdräkt, omkring år 1900
Final bid900 SEK
Est700 SEK

SKEDEVIDRÄKT, dam, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid1,700 SEK
Est1,400 SEK

TILLBEHÖR TILL FOLKDRÄKT, 6 st, 1900-tal
Final bid850 SEK
Est400 SEK

FOLKDRÄKT, 3 del, dam, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est1,000 SEK

SJAL, till folkdräkt, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

Final bid800 SEK
Est1,000 SEK

HÄTTOR, 3 st, till Folkdräkt, 1800-/1900-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK

FÖRKLÄDE, till folkdräkt, skinn, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est400 SEK

FOLKDRÄKT, 3 del, herr, 1900-tal
Final bid3,200 SEK
Est800 SEK

SJALAR, 4 st, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK

FOLKDRÄKT, 4 del, dam, 1900-tal
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK

JOSEF FRANK, duk, "Poisons" för Svenskt Tenn.
Final bid850 SEK
Est800 SEK

PANELGARDINER, 1 par, SAMT GARDINKAPPOR, 1 par, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK

DUK, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK

TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK

Final bidNo bids
Est600 SEK

DRAPERI, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Final bid2,400 SEK
Est1,000 SEK

TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est1,200 SEK

Final bid200 SEK
Est1,500 SEK

LAPPTÄCKE, blockhusruta, omkring år 1900
Final bid500 SEK
Est800 SEK

DUKAR, 3 st, Hallandssöm, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est400 SEK

DUK, spets och siden, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est400 SEK

KIMONO, siden, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK

KIMONO, 1900-tal
Final bidNo bids
Est500 SEK

SARI, siden, Uttams, Indien, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK

SARI, siden, 1900-talets första hälft
Final bidNo bids
Est400 SEK

DUK, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK

GARDIN, yllejava, tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK

DUK, 1800-tal, ullbroderi i bla korsstygn
Final bid200 SEK
Est400 SEK

DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK

DRAPERI SAMT DUKAR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid450 SEK
Est1,000 SEK

BONAD, yllejava, tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK

DUKAR, 3 st, Björke Vävstuga, 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est600 SEK

SAMLING KANTBAND, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK

SAMLING ACESSOARER, textil, 1900-talets först hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK

SÖMNADSTILLBEHÖR, 1900-talets första hälft
Final bidNo bids
Est400 SEK

VÄSKA OCH SKÄRP, 1900-talets mitt
Final bidNo bids
Est400 SEK

KLÄNNING, siden, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK

KLÄNNING, sidenbrokad, Mea Stockholm, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK

KUDDE, sammet, 1800-tal
Final bidNo bids
Est600 SEK

KLÄNNING, siden, omkring år 1900
Final bid650 SEK
Est800 SEK

KUDDAR, 2 st, siden, 1800-tal
Final bidNo bids
Est800 SEK

KUDDAR, 2 st, siden och sammet, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK

KUDDE, sammet, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK

KUDDE, siden, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK