Starts: 21 Nov 2025 16:00Ends from: 7 Dec 2025 18:00
Selected items / dec 2025
- MiscellaneousClear filters

VAS, silver, rokokostil, CG Hallberg, Stockholm 1934
Final bid5,200 SEK
Est3,000 SEK

OLLE HERMANSSON, eldhund, gjutjärn, "Räven", Husqvarna, 1900-tal
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK

BORDSPENDYL, patinerad metall, Louis XV-stil, Joseph Leja, Stockholm, 1800-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK

HENRIK NOURIN (verksam 1730-1774), bägare, silver, Norrköping 1739
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK

DOSA, emaljarbete, rokoko, 1700-tal
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK

JACOB ÄNGMAN, 67 delar, bestick, silver, "Rosenholm", GAB, 1900-tal
Final bid16,500 SEK
Est15,000 - 18,000 SEK

SKULPTUR, alabaster, 1900-talets andra hälft, större modell
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK

EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Final bid2,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

BOJAN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid500 SEK
Est800 SEK

STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK

VASER, 1 par, porslin, Kina, med Kangxis märkning, 1800-tal eller äldre
Final bid5,600 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK

MATSERVIS, 70 del, Charles Ahrenfeldt, Limoges, Frankrike, 1900-talets första hälft
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK

LYKTA, mässing och glas, 1700-tal
Final bid15,000 SEK
Est4,000 SEK

BROR FORSLUND (1902-1982), skulptur, snidat trä, signerad
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK

HILMA PERSSON-HJELM, 1 par ljusstakar, flintgods, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK

DEKORELEMENT, skuret och bronserat trä, 1700-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK

POSITIV, Harmonipan, Wener Baus, 1900-talets andra hälft
Final bid3,600 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK

ERIC HEDLAND (1885-1958), skulptur, gips, signerad
Final bid1,900 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK

Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK

TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, sannolikt omkring år 1900
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK

UNO VALLMAN, stor samling utställningsaffischer, samtliga "Uno Vallman Galerie du Passeur, 90 rue du bac Paris 1-20.4 1965"
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK