Starts: 21 Nov 2025 16:00Ends from: 7 Dec 2025 18:00

Selected items / dec 2025

VAS, silver, rokokostil, CG Hallberg, Stockholm 1934
Final bid5,200 SEK
Est3,000 SEK
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
HENRIK NOURIN (verksam 1730-1774), bägare, silver, Norrköping 1739
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
DOSA, emaljarbete, rokoko, 1700-tal
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
Final bid16,500 SEK
Est15,000 - 18,000 SEK
SKULPTUR, alabaster, 1900-talets andra hälft, större modell
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Final bid2,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
BOJAN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid500 SEK
Est800 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Final bid5,600 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
LYKTA, mässing och glas, 1700-tal
Final bid15,000 SEK
Est4,000 SEK
BROR FORSLUND (1902-1982), skulptur, snidat trä, signerad
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
DEKORELEMENT, skuret och bronserat trä, 1700-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
POSITIV, Harmonipan, Wener Baus, 1900-talets andra hälft
Final bid3,600 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
ERIC HEDLAND (1885-1958), skulptur, gips, signerad
Final bid1,900 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, sannolikt omkring år 1900
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
UNO VALLMAN, stor samling utställningsaffischer, samtliga "Uno Vallman Galerie du Passeur, 90 rue du bac Paris 1-20.4 1965"
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK