EN
Starts: 21 Nov 2025 16:00Ends from: 7 Dec 2025 18:00
Selected items / dec 2025
Ending soonest
- DesignClear filters

WIWEN NILSSON (1897-1974), collier, sterlingsilver, med bergkristall, Lund 1947
Final bid19,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK

VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE (1927-2004), collier, silver, "Forget me knot", Georg Jensen
Final bid2,000 SEK
Est4,000 SEK

OLLE HERMANSSON, eldhund, gjutjärn, "Räven", Husqvarna, 1900-tal
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK

TAGE BJÖRKLUND, kaffekanna samt sockerskål, silver, Strängnäs 1953
Final bid14,000 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK

GÖRAN STRAND, skrivbord, teak, Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, 1950-/60-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

STIG LINDBERG, 5 st kaffekoppar med fat, benporslin, "Betula", Gustavsberg, 1950-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK

YNGVE EKSTRÖM, 1 par, fåtöljer, "Lamino", Swedese, år 2014
Final bid5,200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

ERIK WÖRTZ, sideboard, "Ladoga", IKEA, 1960-/70-tal
Final bid5,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK

CARL MALMSTEN, fåtölj, "Oscar", OH Sjögren, inköpt 2021
Final bid6,000 SEK
Est8,000 SEK

ARNE VODDER, tillskrivet, skrivbord och skrivbordsstol, fanér av riopalisander, 1960-/70-tal
Final bid15,000 SEK
Est22,000 - 25,000 SEK

ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
Final bid7,400 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK

ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
Final bid6,800 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK

HERTHA BENGTSON, kopp med fat, porslin, "Fructus", Rörstrand
Final bid1,300 SEK
Est2,500 SEK

STIG LINDBERG, 4 del, porslin, "Colorado", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est1,500 SEK

SKÅL PÅ FOT, silver, GAB, Stockholm, 1935
Final bid6,800 SEK
Est4,000 SEK

BORGILA, vas, silver, Stockholm 1949
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK

SVEND AAGE HOLM SØRENSEN, taklampa, mässing, modell 6395, Danmark, 1960-tal
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK

ERLING VALLDEBY (1899-1973), 1 par vägglampor, stengods, NK Nordiska Kompaniet, sannolikt 1930-/40-tal
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK

LOUIS WEISDORF, taklampa, "Konkylie" / "Tivolilampan", Lyfa, Danmark
Final bid4,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK

EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Final bid2,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

VAS, silver, CG Hallberg, Stockholm 1954
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK

BERTRAM POT, golvlampa, "Prop light", för Moooi, 2000-tal
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK

LISA BENGTSSON, trädgårdsskulptur, metall, formgiven 2019
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK

LISA BENGTSSON, trädgårdsskulptur, metall, formgiven 2019
Final bid2,400 SEK
Est1,000 SEK

LISA BENGTSSON, trädgårdsskulptur, metall, formgiven 2019
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK

BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria Flap", Firma Karl Mathsson, år 1967
Final bid8,800 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK

EERO SARINEN, 4 st karmstolar, "Tulip", Knoll Studio, 2000-tal
Final bid7,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK

EERO SARINEN, 4 st karmstolar, "Tulip", Knoll Studio, 2000-tal
Final bid18,500 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK

INGEGERD SILOW, rölakan, monogramsignerad, ca 170 x 230 cm
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK

Opening hours
Monday 12.30 - 17.00 CET
Tuesday 12.30 - 17.00 CET
Wednesday 12.30 - 18.00 CET
Thursday 12.30 - 17.00 CET
Friday 11.00 - 15.00 CET
Last saturday every month 11.00 - 14.00 CET
Day before holiday closing 15.00 CET
© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.



