Starts: 21 Nov 2025 16:00Ends from: 7 Dec 2025 18:00

Selected items / dec 2025

CERTINA, damarmbandsur, 18k vitguld, tot vikt ca 18,5 g
Final bid11,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, GAB, Stockholm, 1935
Final bid6,800 SEK
Est4,000 SEK
BORGILA, vas, silver, Stockholm 1949
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
PRADA, handväska, "Glace Calf Twin Pocket Tote Bag", 2000-tal
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
TAKAMPEL, alabaster, 1900-talets början
Final bid6,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK
SPEGEL, swedish modern, Glas och Trä, 1940-/50-tal
Final bid7,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
SKULPTUR, alabaster, 1900-talets andra hälft, större modell
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
LOUIS WEISDORF, taklampa, "Konkylie" / "Tivolilampan", Lyfa, Danmark
Final bid4,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Final bid2,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1972
Final bid36,000 SEK
Est35,000 - 40,000 SEK
SKÅLAR OCH FAT, 7 del, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid700 SEK
Est800 SEK
BOJAN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid500 SEK
Est800 SEK
TERRIN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Final bid5,600 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
TRÅGSOFFA, 1700-/1800-tal
TRÅGSOFFA, 1700-/1800-tal
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
STOLAR, 1 par, 1700-tal
STOLAR, 1 par, 1700-tal
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1700-/1800-tal, märkta AAS
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
SÅSKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid650 SEK
Est800 SEK
LJUSKRONA, empire, 1800-talets första hälft
Final bid6,600 SEK
Est5,000 SEK
Final bid200 SEK
Est800 SEK
LYKTA, mässing och glas, 1700-tal
Final bid15,000 SEK
Est4,000 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0.60 ct
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
AXEL LINDMAN (1848-1930), olja på duk, signerad
Final bid8,200 SEK
Est3,000 SEK
BÄGARE, silver, GAB, år 1947, total vikt ca 220 gram
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
VAS, silver, CG Hallberg, Stockholm 1954
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
BERTRAM POT, golvlampa, "Prop light", för Moooi, 2000-tal
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
Final bid4,600 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
LISA BENGTSSON, trädgårdsskulptur, metall, formgiven 2019
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
Final bid2,400 SEK
Est1,000 SEK
BO BESKOW (1906-1989), olja på duk, signerad
Final bid3,200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria Flap", Firma Karl Mathsson, år 1967
Final bid8,800 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
Final bid7,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
PETER GODWIN (Australien, född 1953), tempera på pannå, signerad och daterad 2016 à tergo
Final bid1,700 SEK
Est4,000 SEK
BROR FORSLUND (1902-1982), skulptur, snidat trä, signerad
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
ALFRED WAHLBERG (1834-1906), olja på duk, signerad och daterad 63
Final bid24,000 SEK
Est50,000 - 60,000 SEK
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
Final bid18,500 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
SPEGEL, rokoko, bronserad, 1700-talets andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter, MGAB 1976
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
GÉRARD THOMAS, hans krets, flamländsk skola, 1600-/1700-tal
Final bid8,200 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
DEKORELEMENT, skuret och bronserat trä, 1700-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK