Starts: 21 Nov 2025 16:00Ends from: 7 Dec 2025 18:00

Selected items / dec 2025

VAS, silver, rokokostil, CG Hallberg, Stockholm 1934
Final bid5,200 SEK
Est3,000 SEK
WIWEN NILSSON (1897-1974), collier, sterlingsilver, med bergkristall, Lund 1947
Final bid19,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
GUCCI, väska, "Soho chain tote"
Final bid4,800 SEK
Est8,000 SEK
CARTIER, armbandsur, herr, Santos, automatisk
Final bid32,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
ASSIETTER, 3 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Final bid4,600 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
PIERRE BALMAIN, damarmbandsur, 18k guld, med diamanter
Final bid36,000 SEK
Est32,000 - 36,000 SEK
TAGE BJÖRKLUND, kaffekanna samt sockerskål, silver, Strängnäs 1953
Final bid14,000 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
Final bid36,000 SEK
Est30,000 - 35,000 SEK
BROSCHNÅL, 18k guld, svenska stämplar Sig P, Stockholm 1955, vikt ca 5,8 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
RING, 18k vitguld, med diamanter och safirer, otydliga svenska stämplar 1929
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
BROSCH, 23k guld och platina, med 22 diamanter, sannolikt omkring år 1900
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, LL&C, Stockholm 1894, vikt ca 64 g
Final bid52,000 SEK
Est45,000 - 50,000 SEK
FICKUR, 14k guld, 1900-talets första hälft
Final bid12,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
HANDKOLORERAD KARTA, Gerard & Leonard Valck, Sueciae Magnae, totius orbis regni antiquissimi, hodierna in sex principales suas partes. Amsterdam c. 1690.
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
PÄRLCOLLIER, orientpärlor, lås av 18k guld med diamanter, Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1938
Final bid6,000 SEK
Est1,500 SEK
Final bid30,000 SEK
Est16,000 - 18,000 SEK
HENRIK NOURIN (verksam 1730-1774), bägare, silver, Norrköping 1739
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
PER KRAFT D.Y. (1777-1863), hans krets, Carl XIV Johan, olja på uppfodrad duk
Final bid25,000 SEK
Est15,000 - 18,000 SEK
LJUSKRONA, mässing, omkring sekelskiftet 1900
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
KARMSTOL, gustaviansk, 1700-tal
Final bid1,200 SEK
Est3,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1 par parmålningar, olja på duk, 1700-tal
Final bid12,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
DOSA, emaljarbete, rokoko, 1700-tal
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
Final bid9,200 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på pannå, signerad
Final bid10,500 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
SPEGEL MED TRYMÅ, 1800-talets andra hälft
Final bid6,800 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på duk, signerad
Final bid3,600 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, 1 par, fåtöljer, "Lamino", Swedese, år 2014
Final bid5,200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), olja på duk, signerad
Final bid50,000 SEK
Est60,000 - 70,000 SEK
Final bid16,500 SEK
Est15,000 - 18,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1960
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
 ERIK WÖRTZ, sideboard, "Ladoga", IKEA, 1960-/70-tal
Final bid5,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Oscar", OH Sjögren, inköpt 2021
Final bid6,000 SEK
Est8,000 SEK
PELLE ÅBERG (1909-1964), olja på pannå, signerad
Final bid2,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Final bid15,000 SEK
Est22,000 - 25,000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen, år 2007
Final bid7,400 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA OCH BRICKA, silver, CG Hallberg, 1954
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
Final bid6,800 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
HERTHA BENGTSON, kopp med fat, porslin, "Fructus", Rörstrand
Final bid1,300 SEK
Est2,500 SEK
Final bid400 SEK
Est1,500 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
KLOCKKEDJA, 18k guld, 1800-/1900-tal
Final bid10,500 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid4,600 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK