Starts: 21 Nov 2025 16:00Ends from: 7 Dec 2025 18:00
Selected items / dec 2025
- RetroClear filters

ERIK WÖRTZ, sideboard, "Ladoga", IKEA, 1960-/70-tal
Final bid5,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK

ARNE VODDER, tillskrivet, skrivbord och skrivbordsstol, fanér av riopalisander, 1960-/70-tal
Final bid15,000 SEK
Est22,000 - 25,000 SEK

HERTHA BENGTSON, kopp med fat, porslin, "Fructus", Rörstrand
Final bid1,300 SEK
Est2,500 SEK

STIG LINDBERG, 4 del, porslin, "Colorado", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est1,500 SEK

VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK

SVEND AAGE HOLM SØRENSEN, taklampa, mässing, modell 6395, Danmark, 1960-tal
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK

LOUNGESTOL rotting, "nr 234", Tropikmöbler AB, Ransta, 1950-talets mitt
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK

ERLING VALLDEBY (1899-1973), 1 par vägglampor, stengods, NK Nordiska Kompaniet, sannolikt 1930-/40-tal
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK

SPEGEL, swedish modern, Glas och Trä, 1940-/50-tal
Final bid7,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK

INGEGERD SILOW, rölakan, monogramsignerad, ca 170 x 230 cm
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK

UNO VALLMAN, stor samling utställningsaffischer, samtliga "Uno Vallman Galerie du Passeur, 90 rue du bac Paris 1-20.4 1965"
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK