Starts: 21 Nov 2025 16:00Ends from: 7 Dec 2025 18:00
Selected items / dec 2025
- PaintingClear filters

PER KRAFT D.Y. (1777-1863), hans krets, Carl XIV Johan, olja på uppfodrad duk
Final bid25,000 SEK
Est15,000 - 18,000 SEK

OKÄND KONSTNÄR, 1 par parmålningar, olja på duk, 1700-tal
Final bid12,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på pannå, signerad
Final bid10,500 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK

TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på duk, signerad
Final bid3,600 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), olja på duk, signerad
Final bid50,000 SEK
Est60,000 - 70,000 SEK

PELLE ÅBERG (1909-1964), olja på pannå, signerad
Final bid2,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK

AXEL LINDMAN (1848-1930), olja på duk, signerad
Final bid8,200 SEK
Est3,000 SEK

ULF LUNDELL (född 1949), olja på duk, monogramsignerad och daterad 99
Final bid4,600 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK

BO BESKOW (1906-1989), olja på duk, signerad
Final bid3,200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

PETER GODWIN (Australien, född 1953), tempera på pannå, signerad och daterad 2016 à tergo
Final bid1,700 SEK
Est4,000 SEK

ALFRED WAHLBERG (1834-1906), olja på duk, signerad och daterad 63
Final bid24,000 SEK
Est50,000 - 60,000 SEK

GÉRARD THOMAS, hans krets, flamländsk skola, 1600-/1700-tal
Final bid8,200 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK

CARL ERIC BJÖRKEGREN (1920-1994), olja på duk, signerad och daterad 1974
Final bid4,200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

UNO VALLMAN, 5 del, matgrupp med måleri av Uno Vallman, tillskrivet, 1930-/40-tal
Final bid3,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

UNO VALLMAN (1913 - 2004), samling teckningar, skisser och akvarell, bla signerade
Final bid350 SEK
Est1,000 SEK

UNO VALLMAN (1913 - 2004), olja på papper, osignerad
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK