Kategorier

11d 9h
TAKLAMPA, mässing och glas, swedish modern, 1940-tal
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering5 000 SEK
11d 9h
SOFFBORD, swedish modern, 1940-tal
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering3 000 SEK
11d 9h
HARALD NOTINI (1879-1959), bordslampa, mässing, modell "15542", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-/50-tal
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering4 000 SEK
11d 9h
COLLIER, 18k guld, med turkoser, Iran 1970-tal, tot vikt ca 50 g
Aktuellt bud9 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
11d 9h
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med turkoser, Iran 1970-tal, tot vikt ca 5,3 g
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
11d 9h
JOHAN KROUTHÉN (1858-1932), olja på duk, signerad och daterad 1926
Aktuellt bud30 000 SEK
Värdering40 000 - 50 000 SEK
11d 9h
BYRÅ, rokoko, 1700-talets andra hälft, Sverige
Aktuellt bud7 800 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
11d 9h
VÄGGLYKTOR, 1 par, järn och glas, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud800 SEK
Värdering3 000 SEK
11d 9h
ROYAL COPENHAGEN, 12 kaffekoppar med fat, porslin, "Musselmalet", modellnr 1035, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
11d 9h
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, assietter, "Musselmalet", modell 1087, helblond
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
11d 9h
ROYAL COPENHAGEN, fat, porslin, "Musselmalet", modell 1195, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
11d 9h
ROYAL COPENHAGEN, skål på fot, "Musselmalet", modell 1022, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
11d 9h
ROYAL COPENHAGEN, 14 del, servisporslin, "Musselmalet", Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
11d 9h
ROYAL COPENHAGEN, skål på fot, porslin, "Musselmalet", modellnr 1023, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
11d 9h
ROYAL COPENHAGEN, sockerskål och gräddknna, porslin, "Musselmalet", modellnr 1032 samt 1112, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 000 SEK
11d 9h
HELALLIANSRING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 2.10 ct
Aktuellt bud10 000 SEK
Värdering15 000 - 18 000 SEK
11d 9h
CARMOSÉRING, 18k guld, med safir och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 4,6 g
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
11d 9h
CERTINA, armbandsur, 18k guld, 1980-tal, tot vikt ca 24 g
Aktuellt bud3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
11d 9h
HÄNGE MED KEDJA, 18k guld, med diamanter och rubiner, tot vikt ca 11,9 g
Aktuellt bud4 800 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
11d 9h
GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943), olja på duk, signerad och daterad-35
Aktuellt bud4 600 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
11d 9h
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Ikarus", Lapponia, Finland
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
11d 10h
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Sirene", Lapponia, 1971
Aktuellt bud900 SEK
Värdering2 000 SEK
11d 10h
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Dans i galaxen", Lapponia, Finland 1971
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
11d 10h
BJÖRN WECKSTRÖM, brosch, sterlingsilver, "Space Silver", Lapponia 1970
Aktuellt bud750 SEK
Värdering2 000 SEK
11d 10h
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Jaaras dröm", Lapponia, Finland 1970
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering4 000 SEK
11d 10h
BJÖRN WECKSTRÖM, armband, sterlingsilver, "Moonbridge", Lapponia, Finland 1972
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
11d 10h
BJÖRN WECKSTRÖM, armring, sterlingsilver, "Space Silver", Lapponia, Finland, 1970
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
11d 10h
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 800 SEK
11d 10h
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
11d 10h
ATTILA SUTA (född 1976), skåp, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
11d 10h
RING, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 14,5 g
Aktuellt bud5 200 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
11d 10h
COLLIER, 18k guld, med safirer och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 7,5 g
Aktuellt bud3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
11d 10h
ATTILA SUTA (född 1976), bockbord, barockstil, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud4 400 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
11d 10h
STOLAR, 10 st, "Hallunda", ur Ikeas 1700-talsserie
Aktuellt bud9 800 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
11d 10h
STOLAR, 4 st, "Hallunda", ur Ikeas 1700-talsserie
Aktuellt bud900 SEK
Värdering5 000 SEK
11d 10h
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 200 SEK
11d 10h
ABRAHAM SUNDSTRÖM (verksam 1790-1798), Västerås 1795, vikt ca 374 g
Aktuellt bud3 600 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
11d 10h
ATTILA SUTA (född 1976), soffbord/bänk, barockstil, sannolikt 2000-tal
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
11d 10h
ATTILA SUTA (född 1976), damarbetsbord, gustaviansk stil, sannolikt 2000-tal
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
11d 10h
ATTILA SUTA (född 1976), förvaringsmöbel, gustaviansk stil, 2000-tal
Aktuellt bud800 SEK
Värdering2 000 SEK
11d 10h
GUNNAR ASPLUND, vägglampa, ASEA Skandia, 1900-talets mitt
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering2 500 SEK
11d 10h
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering6 000 SEK
11d 10h
OMEGA, armbandsur, 18k guld, Constellation, "Pie-pan", automatiskt urverk, tot vikt ca 64 g
Aktuellt bud24 000 SEK
Värdering35 000 - 40 000 SEK
11d 10h
PIERRE FORSELL, bordslampa, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud8 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
11d 10h
EMILIO VEDOVA (Italien, 1919-2006), tillskriven, blandteknik, signerad
Aktuellt bud5 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
11d 10h
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, bordslampa, "Birdie Grande", Foscarini, Italien, nutida
Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 000 SEK
11d 10h
CHANEL, axelremsväska, svart quiltat lammskinn
Aktuellt bud8 000 SEK
Värdering15 000 - 20 000 SEK
11d 10h
CHANEL, kedjeskärp, gulmetall samt svart läder
Aktuellt bud500 SEK
Värdering3 000 SEK
Kontakt

Olséns Auktioner

Linnégatan 21

602 23 Norrköping 

011 - 470 92 00

info@olsensauktioner.se

Öppettider

Måndag 12.30 - 17.00
Tisdag 12.30 - 17.00
Onsdag 12.30 - 18.00
Torsdag 12.30 - 17.00
Fredag 11.00 - 15.00
Sista lördagen i månaden 11.00 - 14.00
ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
30/4 12.30 - 15.00, 1/5 STÄNGT

Följ oss

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.