Aktuellt bud500 SEK
Värdering3 000 SEK
VITRINSKÅP, design Ingmar Ottossons Möbelsnickeri AB, Jönköping, 2008
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering4 000 SEK
MATTA, galleri, Kelim, ca 385 x 85 cm
Startbud200 SEK
Värdering2 500 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Nardi, Italien, 2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
TERRIN, FAT OCH SÅSSNIPA, 3 del, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
BOKSKÅP, Karl Johan, 1800-talets första hälft
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering9 000 SEK
LJUSLYKTOR, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1800-/1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5,5 g
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering3 500 SEK
SNEDKLAFFSEKRETÄR, sengustaviansk, omkring år 1800
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
SAMLING RESEUR, 7 st, brons och mässing, 1900-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 500 SEK
KARMSTOLAR OCH STOLAR, 6 del, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering5 000 SEK
SOFFA OCH 2 ST KARMSTOLAR, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 297 x 199 cm
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, bordslampa, "IC Lights T1 hög", Flos, Italien, samtida
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
MATSALSSKÅP, gustaviansk stil, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
HÄNGEN, 8 st, 18k guld, total vikt ca 6,2 g
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
JORGE PENSI, 7 st stolar, "Bikini chair", 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
STOL, 1800-talets första hälft, målad och bronserad
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, silver och bärnsten, sannolikt 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, Kelim, ca 292 x 200 cm
Startbud200 SEK
Värdering6 000 SEK
SOFFA, 1900-talets andra hälft, klädsel av kalvskinn
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
LACKASK, med kortlekar och marker, orientalisk, 1900-tal
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, Domi Möbler, Vinslöv, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA-108", Vitra, samtida
Startbud200 SEK
Värdering4 000 SEK
SMYCKEN, mestadels silver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
ARMBANDSUR, Seiko, Quartz
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
MATBORD, empirestil, sannolikt 1900-talets mitt
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering9 000 SEK
SIDEBOARD, 2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGRELIEFER, 2 st, metall, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
DUKAR OCH PLÄD, 6 st, linne/bomull, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, modell Chippendale, tot vikt ca 119 g
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
BROSCHER, 4 st, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, skål, porslin, "Paratiisi", Arabia
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, bronserad metall, sannolikt 1900-talets första hälft, större modell
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
ARBETSSTOL, Horreds, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
SALONGSBORD, empirestil, 1800-tal, skiva av kalksten
Aktuellt bud5 200 SEK
Värdering11 000 SEK
HERMÈS, scarf, "Brides de Gala", siden, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
MYNT, brons, romerskt, antikt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 5,9 g
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
RING, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, vikt ca 4 g
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
STOLAR, 1 par, sk Bellmanmodell, 1800-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
VINKANNA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, barstolar, 4 st, CBI, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
ÄNDRADE ÖPPETTIDER: 10/5 STÄNGT