FIGURINER, 2 st, porslin, MJ Hummel, Goebel, 1900-tales andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, matsalsmöbel, 13 delar, NK, 1965
Aktuellt bud200 SEK
Värdering5 000 SEK
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering4 000 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
BERNHARD HANDELL, färglitografi, signerad och numrerad
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
BANKETTER, 1 par, empirstil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud800 SEK
Värdering2 500 SEK
TAKLAMPA, större modell, möjligen Meridiani, Italien, samtida
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 7,9 g
Aktuellt bud3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
FAT, glas, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
DRÄKT, dam, Escada, 1980-/90-tal, strlk ca 38
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
ELLJUSSTAKE, luciatåg, trä, design Sten Bengtsson, 2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering3 000 SEK
ALBERT SJÖSTRÖM (1883-1963), olja på pannå, signerad och daterad 1954
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
LOUIS VUITTON, axelband, läder
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
ROLEX, Oyster Precision, armbandsur, 1974
Aktuellt bud13 500 SEK
Värdering25 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering4 000 SEK
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
RING, 14k guld, med odlade pärlor, vikt ca 1,9 g
Aktuellt bud400 SEK
Värdering700 SEK
GOLVVAS, lergods, 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
FAT, 5 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k guld, med cabochonslipad ametist, Stokholm otydlig årsstämpel, vikt ca 5,2 g
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
CHIFFONJÉ, sengustaviansk, 1800-talets första hälft
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering4 000 SEK
ANTTI KOTILAINEN, 1 par stolar, "Sola", Martela, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
HISSGARDIN, bomull, "Stensöta", GP & J Baker, 2000-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, 1945
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 6,5 g
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Aktuellt bud500 SEK
Värdering3 000 SEK
VITRINSKÅP, design Ingmar Ottossons Möbelsnickeri AB, Jönköping, 2008
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering4 000 SEK
MATTA, galleri, Kelim, ca 385 x 85 cm
Startbud200 SEK
Värdering2 500 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Nardi, Italien, 2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
BOKSKÅP, Karl Johan, 1800-talets första hälft
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering9 000 SEK
LJUSLYKTOR, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1800-/1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5,5 g
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering3 500 SEK
SNEDKLAFFSEKRETÄR, sengustaviansk, omkring år 1800
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
SAMLING RESEUR, 7 st, brons och mässing, 1900-tal
Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 500 SEK
Aktuellt bud200 SEK
Värdering5 000 SEK
SOFFA OCH 2 ST KARMSTOLAR, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 297 x 199 cm
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, bordslampa, "IC Lights T1 hög", Flos, Italien, samtida
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 200 SEK
MATSALSSKÅP, gustaviansk stil, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
ÄNDRADE ÖPPETTIDER: 10/5 STÄNGT