Börjar: 29 sep 2023 16:00Avslutas: 12 okt 2023 17:00

Del av Norrköpingshem / 12 okt 2023

VASER, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris11 000 SEK
Värdering1 200 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
DOSA, silver, 1900-tal, tot vikt ca 165 g
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på duk, signerad och daterad 55
Slutpris7 600 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
STOP, silver, Langlands & Robertson. Newcastle 1779, vikt ca 316 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
FIGURIN, porslin, Waldemar Lindström, Rörstrand, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
SKULPTURER, 3 st,, sannolikt nefrit, orientaliska, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
MATSALSBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på plåt, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, glas, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
VASER, 1 par, silver, Frankrike, 1800-talets andra hälft, tot vikt ca 820 g
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, J Anderson, Stockholm, otydlig årsstämpel 1924, vikt ca 1130 g
Slutpris5 400 SEK
Värdering6 000 SEK
KAFFESERVIS, 4 del, silver, tot vikt ca 840 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 500 SEK
STOP, silver, CH Hallberg, Stockholm 1913, vikt ca 1 256 g
Slutpris7 200 SEK
Värdering7 000 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt Guangxu (1875-1908)
Slutpris14 000 SEK
Värdering5 000 SEK
FAT, 6 st, silver, sannolikt orientaliska, tot vikt ca 790 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
PETER PAUL RUBENS, kopia efter, omkring år 1700, olja på pannå
Slutpris13 500 SEK
Värdering8 000 SEK
DAVID WALLIN (1876-1957), olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LOCKURNOR, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 SEK
LENNART DERWINGER (1937-2005), olja på duk, signerad och daterad -91
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, vitmetall, sent 1800-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 SEK
KNUD KYHN, figurin, stengods, Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
STOP, silver, Walker & Hall, Sheffield, England 1949, vikt ca 315 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
THOMAS HELLSTRÖM, figur, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SÅSSNIPA, silver, vikt ca 100 g
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, sannolikt 1900-talets första hälft, tot vikt ca 710 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
MATSKEDAR, 12 st, silver, Carl Olof Holm, Norrköping 1852, tot vikt ca 465 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1896, tot vikt ca 1 410 g
Slutpris9 200 SEK
Värdering8 000 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
VASER, 1 par, nysilver, orientaliska, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SKÅLFAT, silver, vikt ca 115 g
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
STOLAR, 4 st, nyrokoko, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
BARTOLOMÉ ESTEBAN MURILLO, kopia efter, olja på duk, sannolikt 1700-tal
Slutpris7 400 SEK
Värdering8 000 SEK
KONSOLUR, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
LEONARD WIEDH (1866-1938), olja på duk, signerad
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
FAT, 5 st, silver, tot vikt ca 314 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
TAKLYKTA, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
SEVERIN NILSON (1846-1918), 1 par, olja på duk, signerade
Slutpris10 000 SEK
Värdering6 000 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
PRESENTERFAT, silver, 1800-/1900-tal, vikt ca 1 650 g
Slutpris8 600 SEK
Värdering8 000 SEK
TERRIN, tenn, 1800-tal
TERRIN, tenn, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ANSHELM DAHL (1897-1964), olja på duk, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
VASER, 1 par, silver, orientaliska, tot vikt ca 218 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
SPARBÖSSOR, 1 par, mässing, Östgötabanken, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK