- GlasswareClear filters
TAPIO WIRKKALA, vas, glas, "Kantarelli", Iittala, Finland
Current bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
ISHINK/VINKYLARE, glas, Boda, 1900-talets mitt
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
KARAFF, glas, sannolikt Reijmyre, 1900-tal
Current bid100 SEK
Est300 SEK
MILAN VOBRUBA, 3 st, vaser och skål, glas, Gusum, 1900-talets slut
Current bid200 SEK
Est300 SEK
LJUSLYKTOR, 3 st, glas, Orrefors, etikettmärkta
Current bid100 SEK
Est300 SEK
SKÅL OCH COASTERS, 11 del, glas, Iittala, 1900-talets mitt
Current bid250 SEK
Est300 SEK
FAT, glas, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
VINKANNA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SKULPTUR, glas, Wentzelholms glashytta, på lös ljussockel, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
RODOLFO DORDONI, bordslampa Lumiere XXS, Foscarini, Italien, nutida
Current bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
GUNNAR ASPLUND, vägglampa, ASEA Skandia, 1900-talets mitt
Current bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
OLLE ALBERIUS, vas, Orrefors, signerad Ariel nr 118-E7
Current bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
VAS, glas, Orrefors, 1900-tal
Current bid100 SEK
Est300 SEK
VAS, glas, Reijmyre, 1900-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
PLUNTA OCH SNAPSGLAS, 10 del, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
GUNNEL SAHLIN, skålfat, glas, Artist Collection, Kosta Boda, signerat
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, Kosta Boda Atelier, signerad och numrerad
Current bid900 SEK
Est1,200 SEK
SKÅL OCH LJUSSTAKAR, 5 del, kristall, "Sofiero", Gunnar Cyrén, Orrefors, 1900-/2000-tal
Current bid400 SEK
Est500 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
GLASFÖREMÅL, 3 del, bla karaff Kastrup Holmegaard, 1900-talets andra hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
TEKANNA, glas, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK