- MiscellaneousClear filters
STIG LINDBERG, skål, keramik, Gustavsbergs studio, 1900-talets andra hälft, signerad med Gustavsbergs studiohand
Current bid400 SEK
Est500 SEK
SKÅLAR, 3 st, glas, Orrefors, bla Simon Gate
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
SPELDOSA, porslin, Goebel
Current bid300 SEK
Est300 SEK
SKULPTUR, glas, 1900-talets andra hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
ANNE NILSSON, skål, glas, "Zenith", Orrefors
Current bid200 SEK
Est300 SEK
Current bid700 SEK
Est1,500 SEK
FASADLYKTA, metall och glas, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, Kelimvävnader, ca 50 x 50 cm
Current bid250 SEK
Est2,500 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
SVEN PALMQVIST, vas, kristall, Orrefors, signerad
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
VAS, porslin, sannolikt Lomonosov USSR, 1900-talets andra hälft
Current bid100 SEK
Est300 SEK
VAS, glas, sannolikt Bo Borgström Åseda Glasbruk, 1960-/70-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
KLÄDHÄNGARE, "Afteroom coat hanger", Menu, samtida
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPSFOT, mässing, empirestil, sannolikt Gusums Bruk
Current bid700 SEK
Est1,500 SEK
TEKANNOR OCH MUGG, 3 del, porslin, Kina/Japan, bla 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
Current bid200 SEK
Est800 SEK
LOCKURNOR, 1 par, porslin, England, 1900-tal
Current bid400 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Current bid300 SEK
Est600 SEK
ROLF BERG, figur, lergods, 1900-/2000-tal
Current bid1,100 SEK
Est300 SEK
LARS TORNØE, väggkrokar, 5 st, "The Dots large", Muuto
Current bid250 SEK
Est800 SEK
TEKANNA, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
SMYCKESKRIN, 2 st, bla skinn, 1900-talets slut
Current bid200 SEK
Est300 SEK
TAKPLAFOND, glas och vitmetall, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est500 SEK
KORGAR, 3 st, större modell, 1900-/2000-tal
Current bid250 SEK
Est500 SEK
RULLATOR, Volaris, S7 Smart, 2000-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
RULLATOR, Dolomite, "Yas 600", 2000-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
TAKPLAFOND, glas och patinerad mässing, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est500 SEK
Current bid250 SEK
Est400 SEK
SCHACK OCH BRIDGESPEL, 1900-tal
Current bid350 SEK
Est500 SEK
KINESISK KERAMIK, 8 del, porslin, mestadels 1800-/1900-tal
Current bid350 SEK
Est1,000 SEK
BOJAN, porslin, Kina, 1800-tal
Current bid800 SEK
Est1,000 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, glas, "Kantarelli", Iittala, Finland
Current bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, sannolikt 1900-tal
Current bid450 SEK
Est800 SEK
Current bid600 SEK
Est2,500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, vitmetall och mässing, 1900-talets mitt
Current bid1,300 SEK
Est800 SEK
VAS, porslin, 2000-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
ASSIETTER, 4+1 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK
KURT LINDBLOM, 4 st, tenntavlor, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
SHANE SCHNECK, klädhängare, "Coat Rack", HAY
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK
ISHINK/VINKYLARE, glas, Boda, 1900-talets mitt
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
Current bid1,000 SEK
Est2,500 SEK
FIGURER, 1 par, orientaliska, sannolikt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
Current bid100 SEK
Est300 SEK
Current bid200 SEK
Est300 SEK
BIRGITTE FRIGAST, 2 st tomtenissar, porslin/textil, Danmark
Current bid300 SEK
Est1,000 SEK
LJUSLYKTOR, 3 st, glas, Orrefors, etikettmärkta
Current bid100 SEK
Est300 SEK
MINIATYRMÅLNING, 1800-tal, i bronsram
Current bid600 SEK
Est1,500 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Goebel, 1900-tal
Starting bid100 SEK
Est800 SEK