- RetroClear filters
BERTIL FRIDHAGEN, soffa, 1950-/60-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, 1900-talets mitt,
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
SKÅLAR, 4 st, keramik, bla Gabriel och Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJ, 1940-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
Current bid500 SEK
Est300 SEK
Current bid250 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, teak, 1950-/60-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
STIG LINDBERG, kaffeservis, 13 delar, benporslin, "Blå Husar", Gustavsberg
Current bid600 SEK
Est1,000 SEK
KARAFF, glas, Orrefors, 1900-talets mitt
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
FIGURER, 2 st, glas, bla Murano, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK
BÄNK, teak, 1950-/60-tal
Current bid100 SEK
Est300 SEK
FLADDERMUSFÅTÖLJER, 1 par, svartlackerad metall, 2000-tal
Current bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
SKÅP, fanerat med ek, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
VAS, keramik, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
BRINGARE, glas, 1900-talets mitt
Current bid100 SEK
Est300 SEK
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
LYCKOTROLL, plast, Thomas Dam, Danmark, sannolikt 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, björn, ur serien "Lill-Skansen", Gustavsberg
Current bid300 SEK
Est500 SEK
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
Current bid250 SEK
Est400 SEK
Current bid200 SEK
Est800 SEK
SKULPTUR, glas, 1900-talets andra hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
Current bid550 SEK
Est1,500 SEK
FASADLYKTA, metall och glas, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
JOSEF FRANK, väska, mönster "Under ekvatorn", Firma Svenskt Tenn, sannolikt sent 1900-tal
Current bid250 SEK
Est400 SEK
SVEN PALMQVIST, vas, kristall, Orrefors, signerad
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
VAS, glas, sannolikt Bo Borgström Åseda Glasbruk, 1960-/70-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
PENTTI SARPANEVA, armband, brons, Finland, 1960-/1970-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK
Current bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1960-/70-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, glas, "Kantarelli", Iittala, Finland
Current bid800 SEK
Est1,000 SEK
ISHINK/VINKYLARE, glas, Boda, 1900-talets mitt
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, ek, 1950-/60-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
SKÅL OCH COASTERS, 11 del, glas, Iittala, 1900-talets mitt
Current bid100 SEK
Est300 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, matsalsmöbel, 13 delar, NK, 1965
Current bid200 SEK
Est5,000 SEK
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, bordslampa, "Cobra", för Gubi, nutida
Current bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
VÄGGLYKTOR, 1 par, järn och glas, 1900-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est3,000 SEK
GUNNAR ASPLUND, vägglampa, ASEA Skandia, 1900-talets mitt
Current bid1,500 SEK
Est2,500 SEK
Current bid4,200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
BREITLING, armbandsur, stål, kronograf, 1900-talets mitt
Current bid5,000 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
Current bid250 SEK
Est5,000 SEK
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, "Cobra", för Gubi, nutida
Current bid200 SEK
Est4,000 SEK