Starts: 29 Apr 2022 17:00Ends from: 8 May 2022 16:00
Aprilauktion
Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15
Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
TABURETT, 1800-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Est600 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est500 SEK
CHRISTIAN DIOR, väska, "Speedy"
Final bid3,400 SEK
Est1,500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, "Open Minds", vas, glas, Kosta Boda
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Pernilla", Dux, 1900-talets slut
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 36 g
Final bid13,000 SEK
Est15,000 SEK
Final bid350 SEK
Est600 SEK
SKÅP, sannolikt 1800-talets första hälft
Final bid1,900 SEK
Est3,000 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida
Final bid350 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt 22 g
Final bid8,200 SEK
Est9,000 SEK
MARIAN GRABINSKI, bänkar, 1 par, IKEA, 1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est600 SEK
JOHAN FORSBERG, golvur, "Urbild", Forsberg Form
Final bid8,200 SEK
Est4,000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft , eklektisk stil
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
DAVID ROSÉN, 3 del, Nordiska Kompaniet, NK, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est600 SEK
ARMBANDSUR, Nilax, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
SOFFA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est1,500 SEK
KAFFE-/MOCKASKEDAR, 11 st, silver, GAB Stockholm 1969, tot vikt 183 g
Final bid750 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, barockstil, sannolikt 1800-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 8 g
Final bid2,900 SEK
Est3,200 SEK
CARL FAGERLUND, 1 par, bordslampor, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
Final bid2,400 SEK
Est6,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, omkring år 1900, olja på duk, otydligt signerad Salzburg
Final bid3,400 SEK
Est1,500 SEK
MATTA, Gabbeh, ca 165x215 cm
Final bid300 SEK
Est600 SEK
FÅTÖLJ, sannolikt 1800-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
HAMADAN, old, ca 200 x 107 cm
Final bid250 SEK
Est500 SEK
RING, 20k guld, med diamant, tot vikt ca 3 g
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
CRÈMEKOPPAR MED FAT, 12 st, fältspatsporslin, "Gripsholm", Rörstrand
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
Final bid5,200 SEK
Est4,000 SEK
IB KOFOD LARSEN, fåtölj, "Kandidaten", 1960-tal
Final bid5,200 SEK
Est5,000 SEK
KRUS MED LOCK, lergods, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GUNNAR NYLUND, 5 st, ytterfoder, Rörstrand
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPA, empirestil, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 20k samt 18k, tot vikt 4,9 g
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
PALL, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PUNCHMUGGAR, 6 st, silver, Ceson, tot vikt ca 190 g
Final bid800 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, bronserad metall, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
KIRMAN, orientmatta, semiantik, ca 220 x 310 cm
Final bid1,300 SEK
Est2,500 SEK
GUNNAR NYLUND, 3 st, ytterfoder, Rörstrand
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KAFFESKEDAR, 17 st snarlika, silver, Lappland, tot vikt ca 241 g
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
NILS LANDBERG, 11 st vinglas, "Prelude", Orrefors
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj "Lamino", Swedese
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK