Starts: 24 Apr 2024 14:25Ends from: 12 May 2024 17:00

Vårens utvalda

RODOLFO DORDONI, bordslampa Lumiere XXS, Foscarini, Italien, nutida_33544a_8dc63686e153bab_lg.jpeg
RODOLFO DORDONI, bordslampa Lumiere XXS, Foscarini, Italien, nutida
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, 1800-talets första hälft _33631a_8dc64321cf1ec80_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, 1800-talets första hälft
Final bid3,200 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, bordslampa, "Cobra", för Gubi, nutida_33538a_8dc64325d36ad0e_lg.jpeg
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, bordslampa, "Cobra", för Gubi, nutida
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, swedish modern, 1940-tal_33226a_8dc5eea9c990ccd_lg.jpeg
TAKLAMPA, mässing och glas, swedish modern, 1940-tal
Final bid3,200 SEK
Est5,000 SEK
HARALD NOTINI (1879-1959), bordslampa, mässing, modell "15542", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-/50-tal_31938a_8dc638c77d13107_lg.jpeg
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
VÄGGLYKTOR, 1 par, järn och glas, 1900-talets första hälft_33289a_8dc643058dd3196_lg.jpeg
VÄGGLYKTOR, 1 par, järn och glas, 1900-talets första hälft
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
GUNNAR ASPLUND, vägglampa, ASEA Skandia, 1900-talets mitt_33546a_8dc6460f7ca0389_lg.jpeg
GUNNAR ASPLUND, vägglampa, ASEA Skandia, 1900-talets mitt
Final bid4,000 SEK
Est2,500 SEK
PIERRE FORSELL, bordslampa, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft_33170a_8dc5f8746c8ed43_lg.jpeg
Final bid11,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, bordslampa, "Birdie Grande", Foscarini, Italien, nutida_33540a_8dc63685fcbed14_lg.jpeg
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
ALF SVENSSON, 3 st, vägglampor, mässing, Bergboms, 1950-/60-tal_33623a_8dc6460e856c9e6_lg.jpeg
Final bid6,400 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
BORDSLAMPA, metall, 1900-talets första hälft _33635a_8dc6464e2517a78_lg.jpeg
BORDSLAMPA, metall, 1900-talets första hälft
Final bid1,400 SEK
Est3,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brännförgylld brons och marmor, 1800-tal_33636a_8dc6431ea33dedf_lg.jpeg
Final bid5,200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, sannolikt 1800-talets första hälft _33630a_8dc6431d9b59dae_lg.jpeg
Final bid4,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal_31902a_8dc4d7485269717_lg.jpeg
KANDELABRAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
GIUGLIO LACCHETTO, bordslampa, "Magneto", Foscarini, Italien, nutida _33543a_8dc636852751d62_lg.jpeg
GIUGLIO LACCHETTO, bordslampa, "Magneto", Foscarini, Italien, nutida
Final bid1,200 SEK
Est1,800 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1940-tal_33624a_8dc64365f47323d_lg.jpeg
BORDSLAMPA, mässing, 1940-tal
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, "Cobra", för Gubi, nutida_33539a_8dc6430adfa2c71_lg.jpeg
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, "Cobra", för Gubi, nutida
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, 1 par, lampor, mässing, modell B221, Markaryd, 1900-talets mitt_33627a_8dc638c6a7545f3_lg.jpeg
Final bid5,200 SEK
Est5,000 SEK
GUSUMS BRUK, 1 par kandelabrar, mässing, tidigt 1900-tal_32735a_8dc643131a7f6be_lg.jpeg
GUSUMS BRUK, 1 par kandelabrar, mässing, tidigt 1900-tal
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, 1800-talets första hälft _33297a_8dc64612191cdb1_lg.jpeg
Final bid3,000 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modellnr 2479, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt_32736a_8dc6431125e00ce_lg.jpeg
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH 5", Louis Poulsen_33541a_8dc64306e93cd23_lg.jpeg
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH 5", Louis Poulsen
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
ERIK TIDSTRAND, vägg-/bordslampa, mässing, NK Nordiska Kompaniet, 1930-tal_33679a_8dc646113eae075_lg.jpeg
Final bid4,800 SEK
Est4,000 SEK
ROBERT DUDLEY BEST, golvlampa, Best and Lloyd, England, nutida_33542a_8dc643095a978cd_lg.jpeg
ROBERT DUDLEY BEST, golvlampa, Best and Lloyd, England, nutida
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brännförgylld brons, 1800-talets första hälft, _33637a_8dc6432432c13c0_lg.jpeg
Final bid13,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK