Senast inkommet

KONSTLITTERATUR, 5 st, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre, sannolikt 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KANDELABER, porslin, Höganäs, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud250 SEK
Värdering4 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

PRYDNADSDOCKOR, 4 st, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

JORDGLOB, Colombus Jordglob, Ivar Asp A.B Stockholm, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

ADVENTSLJUSSTAKE, Markslöjd, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ÖRNEN-LYX, armbandsur, 14k guld, armband 18k guld
Startbud200 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK

BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BORDSUR, art déco, 1920-/30-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

KARIN MOBRING, soffbord, "Karusell", Ikea, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, blandteknik, signerad och daterad -81
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

INGEGERD GÄRTNER (1916-2006), färglitografi, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, "Louise", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

MATBORD, ek, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

LOCKASK, biskviporslin, Wedgwood, England, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, Norell, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering2 500 SEK

FOHUND, grön sten, orientalisk, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GUNNAR CYRÉN, 2 st vitvinsglas, glas, "Nobel", Orrefors
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), färglitografi, signerad och numrerad 305/310
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

GAFFLAR, 2 st, sterlingsilver, Borgila 1958 samt CG Hallberg 1961
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

ELIS BERGH, vas, glas, Kosta, 1945, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SYBORD, empirestil, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

MAJ HEMBERG (1906-1992), provtryck, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

KANNA SAMT VATTENCISTERN, koppar, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

SAMLING SILVERBESTICK, 12 del, silver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering4 000 SEK

MATTA, Kelim, ca 245 x 197 cm
Startbud200 SEK
Värdering8 000 SEK

SKÅL, flintgods, tidigt 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

FICKUR OCH ARMBANDSUR, 8 st, metall, bla SAAB, Eiger och Inventio, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

RINGAR, 4 st, silver, bla 1961 och 1996, tot vikt ca 15,9 g
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

CHARLES SJÖHOLM (född 1933), olja på pannå, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

VITRINSKÅP, "Anne", Horreds, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KAFFESKEDAR, 8 st, silver, snarlika, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

ELIS BERGH, 42 del, glasservis,"Ekeberga bård", Kosta, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

TRÄDGÅRDSMÖBEL, 3 del, Dacore, 2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, TESI, Göteborg 1951
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

ALBERT ENGSTRÖM, 11 st, böcker, Albert Bonniers förlag, 1965
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SÅSSLEV, silver, CJ 1873
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

KRUS, med lock, lergods, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KNIV, Bergans slirkniv, Norge
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

BORDSPLATEAU, mässing och glas, 1900-tal
Aktuellt bud650 SEK
Värdering600 SEK

ALEXANDRE KAJ LINDSTRÖM (född 1959), färglitografi, signerad och numrerad 116/150
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK