4d 20h
STUMPASTAKE, gjutjärn, Duoform, Scandia Present
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
4d 20h
SERVERINGSFAT/TÅRTFAT, porslin, "Isabella Silver", Royal Worcester, England, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 20h
SKÅL, sterlingsilver, 1900-tal, vikt ca 95 g
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering800 SEK
4d 20h
SVEN GUNNARSSON, 2 st figurer, skuret och målat trä, signerade
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
4d 20h
JULLJUSSTAKE, bemålat trä, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 20h
BESTICK, 12 st, "Pampas", rostfritt stål, Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
4d 20h
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
4d 20h
KJELL ENGMAN, pokalglas, glas, Kosta Boda, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
4d 20h
BORDSLAMPOR, 1 par, trä, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 20h
MAJA FJAESTAD (1873-1961), träsnitt, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 20h
TALLRIKAR, 12 st, porslin och glas, MM Duka, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
4d 20h
LISA LARSON, figurin, stengods, "Blomsterflicka", Gustavsberg
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK
4d 20h
SKRIVBORD, omkring år 1900
SKRIVBORD, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 20h
PAUL K JÖRGENSEN, olja på pannå, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
4d 20h
CHRISTIAN TROELS & JACOB PLEJDRUP, matbord, DK3, Danmark, nutida
Startbud200 SEK
Värdering30 000 - 35 000 SEK
4d 20h
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 20h
SVEN JONSSON, spegel, keramik, "Lagun", Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 18h
 ULRICA HYDMAN-VALLIEN, bringare, glas, "Tulipa", Kosta Boda, Artist Coll, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 18h
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 18h
SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA SAMT BRICKA, silver, rokokostil, Gewe, 1970-tal, tot vikt ca 380 g
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
5d 18h
IVAR HAMMARLUND (1899-1983), olja på duk, signerad och daterad -36
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 18h
GARDINLÄNGDER, 4 st, virkade, sannolikt 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 18h
MATTA, Kelim, ca 230 x 186 cm
MATTA, Kelim, ca 230 x 186 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering6 000 SEK
5d 18h
CHAMPAGNEKYLARE, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 500 SEK
5d 18h
BERTIL VALLIEN, vas / flaska, glas, Kosta Boda, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 18h
SLAGBORD, furu, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
5d 18h
INKERI SEPPÄLÄ, 12 del servisporslin, stengods, "Taika", Arabia, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 18h
SIDOBORD, metall, 2000-tal
SIDOBORD, metall, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 18h
KAMERA, Nikon, EM, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 18h
SAMLING NOTBÖCKER OCH BLAD, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 18h
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 500 SEK
5d 18h
KRUS, 5 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 18h
KARAFFER, 2 st, glas, Reijmyre, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 18h
MARTTI RYTKÖNEN, skål, glas, Orrefors, signerad och daterad 2001
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 18h
JAN JOHANSSON, 10 st rödvinsglas, Orrefors
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 19h
JAN JOHANSSON, 10 st vitvinsglas, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 19h
SKJORTA OCH VÄST, till folkdräkt, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 19h
LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerat och numrerat 68/101
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 200 SEK
5d 19h
SKOR, 2 par, Jenny by Ara och Arche, stl 6 och 39
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 19h
ARTHUR PERCY, vas, porslin, "Safir", Gefle, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 19h
OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi, Finland, signerad
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
5d 19h
 MODELLSKEPP, "Clipper Siglo XIX", 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 19h
MARION BELIN (1933-2022), handkolorerad litografi, signerad och daterad -92
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 19h
HÖRNSKÅP, allmoge, med datering 1825
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
5d 19h
LARS JONSSON (född 1952), färglitografi, signerad och numrerad 86/200
Aktuellt bud550 SEK
Värdering3 000 SEK
5d 19h
MATSERVIS, 56 del, porslin, "Blå Magnolia", Royal Copenhagen
Aktuellt bud800 SEK
Värdering2 000 SEK
5d 19h
TAKLAMPA, metall och glas, 1930-/40-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 19h
GOLVURNA, lergods, 1900-tal
GOLVURNA, lergods, 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK