15h 33 m
FRANCISCO GOMEZ & PAOLO RIZZATTO, "Hope", Luceplan, nutida
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
15h 35 m
KRUS, 5 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
15h 37 m
STÖVLAR, 2 par, Viking och Tretorn, stl 40
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK
15h 39 m
KRUS SAMT MUGGAR, 9 del, saltglaserad keramik, bla Sven Bohlin, Höganäs.
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
15h 41 m
UNIFORMSMÄRKE, "Royal Horse Guard ER II", England, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
15h 43 m
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
15h 45 m
SYMASKIN, Husqvarna Automatic, 1900-talets mitt
Aktuellt bud450 SEK
Värdering500 SEK
15h 47 m
SOCKERSKÅL, silver, C G Hallberg, Stockholm 1919, vikt ca 495 g
Aktuellt bud6 200 SEK
Värdering4 500 SEK
15h 49 m
SERVISPORSLIN, 15 del, porslin, "Mullbär", Gefle, 1900-talets mitt
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
15h 51 m
KARMSTOL, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
15h 53 m
TILLBRINGARE, 3 glas, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
15h 55 m
 JACOB ÄNGMAN, 7 st kaffeskedar, silver, "Rosenholm", GAB, 1960-/70-tal, tot vikt ca 85 g
Aktuellt bud950 SEK
Värdering800 SEK
15h 57 m
BORDSUPPSATS, 5 delar, nysilver och silver, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK
15h 59 m
FIGUR, lergods, tomte, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
16h 01 m
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, taklampa "Gem", Foscarini, Italien, formgiven 2017
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering4 000 SEK
16h 03 m
SERVISPORSLIN, "Gamla Linköping", Hackefors, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering400 SEK
16h 05 m
RINGAR, 2 st, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 3 g
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
16h 07 m
LISA LARSON, figur, stengods, giraff, ur Stora Zoo
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK
16h 09 m
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing/glas, omkring år 1900
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
16h 11 m
JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 800 SEK
16h 13 m
RING OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 4,5 g
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
16h 15 m
ULRICA HYDMAN VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
16h 17 m
PIEDESTALER, 1 par, marmor, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
16h 19 m
LOCKASK, porslin, Limoges, Frankrike, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
16h 21 m
VÄLLINGKLOCKA, mässing, EM Mora, 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
16h 23 m
NILS SEWERIN (1920-1985), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
16h 25 m
BESTICK, 9 del, silver, GAB Stockholm bla 1958, tot vikt ca 265 g
Aktuellt bud3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
16h 27 m
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, 1800-tal, osignerad
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 000 SEK
16h 29 m
VASER, 2 st snarlika, porslin, Kina, 1900-tal
Aktuellt bud450 SEK
Värdering800 SEK
16h 31 m
RING, 14k guld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,8 g
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
16h 33 m
GOLVLAMPA, smide, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
16h 35 m
LOUIS BASTIN (1912-1979), färglitografi, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
16h 37 m
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Faiancas Ramos, Portugal, samtida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
16h 39 m
SKOR, 1 par, Veronique, Italien, stl 39
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
16h 41 m
RING, 18K guld, med pärla, vikt ca 1,3 g
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 000 SEK
16h 43 m
FAT, porslin, orientalisk, 1700-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 400 SEK
16h 45 m
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
16h 47 m
RING, sterlingsilver, med röd och ljusblå stenar, sent 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering900 SEK
16h 49 m
BESTICK, 12 st, "Pampas", rostfritt stål, Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK
16h 51 m
GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, 3 st vaser, biskviporslin, "Suvi", Arabia, Finland
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
16h 53 m
AKROBAT, plåt och textil, "Jimmy Acrobat Clown", Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 15h
STÖVLETTER, 1 par, Ecco, stl 6
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 15h
XAVIER PANCHARD, 1 par, pallar, "H60", Tolix, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 15h
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, Ceson, Göteborg 1968, tot vikt ca 65 g
Aktuellt bud450 SEK
Värdering700 SEK
1d 15h
LJUSKRONA, gustaviansk stil, Rejmyre Armaturfabrik AB, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK
1d 15h
SKJORTA OCH VÄST, till folkdräkt, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 15h
FICKUR, silver, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 15h
SPEGLAR, 1 par, förgyllda och bronserade, 1800-tal
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
STÄNGT 24 dec - 6 jan