7h 30 m
BYRÅ, rokokostil, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
7h 32 m
MATTA, Kelim, ca 202 x 145 cm
MATTA, Kelim, ca 202 x 145 cm
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering5 000 SEK
7h 34 m
CITIZEN, armbandsur, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7h 36 m
TERMOS, AB Termoverken Jönköping, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7h 38 m
JULSTJÄRNA, trä, 2000-tal
JULSTJÄRNA, trä, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7h 40 m
FELIX HATZ (1904-1999), litografi, signerad, daterad -57 och numrerad 5/30
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7h 42 m
KARBIDLYKTOR, 2 st, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7h 44 m
ANTTI KOTILAINEN, skrivstol, "Sola", Martela, 2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
7h 46 m
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1970-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
7h 48 m
MUNSPEL, "The 64 chromonica", Hohner, Tyskland
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
7h 50 m
GOLVURNA, orientalisk, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK
7h 52 m
KINESISK KERAMIK, 5 del, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7h 54 m
T GAUGAIN, litografiskt tryck, G. Morland Pinx, London 1785
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
7h 56 m
SAMLING KLOCKARMBAND, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7h 58 m
ELIS BERGH, 73 del, glasservis,"Ekeberga bård", Kosta
Aktuellt bud850 SEK
Värdering2 000 SEK
8h 00 m
COLLIER, ARMBAND SAMT ÖRHÄNGEN, bärnsten, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
8h 02 m
STOLAR, 1 par, snarlika, sengustavianska, 1800-talets fösta hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
8h 04 m
OKÄND KONSTNÄR, olja på träpannå, 1800-tal, osignerad
Aktuellt bud750 SEK
Värdering600 SEK
8h 06 m
STOLAR, 4 st, nutida
STOLAR, 4 st, nutida
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
8h 08 m
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
8h 10 m
SVEN SKALD (1905-1975), pastell, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
8h 12 m
YNGVE EKSTRÖM, 4 st, stolar, "Kontik", Troeds, Bra Bohag, 1960-tal
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
8h 14 m
VASER, 2 st, glas, Börne Augustsson, Åseda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
8h 16 m
VITRA, konferensbord, "Segment table", nutida
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering8 000 SEK
8h 18 m
ISHINK & VINKYKL, plast, Guzzini, Italien, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
8h 20 m
GOLVURNA, lergods, 1900-talets början
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
8h 22 m
SKOMAKARLAMPA, patinerad mässing och glas, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
8h 24 m
LEKSAKER, 3 st, metall, A Budgie Toy och Corci Toys, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
8h 26 m
COLLIER, 2 st, bärnsten, 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
8h 28 m
BRINGARE, SKÅL OCH GREPFAT, 3 del, majolika, bla Rörstrand, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
8h 30 m
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK
8h 32 m
SPEGEL, 1900-talets mitt
SPEGEL, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
8h 34 m
CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
8h 36 m
DALAHÄSTAR OCH SPARGRIS, 8 st, bemålat trä, Dalarna, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
8h 38 m
LJUSSTAKAR, 1 par, målat trä och gips, barockstil, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
8h 40 m
SKRIVSTÄLL, tenn, Svedboms Guldsmeds AB, Vetlanda, 1934-36
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
8h 42 m
VIN-, WHISKY- OCH SNAPSGLAS, 24 st, glas, Duka, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
8h 44 m
SERVERINGSFAT, porslin, "lökmönster", Meissen, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
8h 46 m
TAKLAMPA, glas och mässing, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
8h 48 m
YTTERFODER, 3 st, lergods, Gabriel keramik, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 6h
PARKSOFFA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering3 000 SEK
1d 6h
BÖCKER, 6 band, "Illustrerad Världshistoria", Baltiska Förlaget A.-B, Malmö, 1927
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 6h
DUK, linne, Almedahls, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 6h
STOLAR, 1 par, sengustavianska, 1800-talets fösta hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering2 000 SEK
1d 6h
TESERVIS, flintgods, "Skåne"/"Vindsäter", Rörstrand, omkring år 1900
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 6h
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 6h
ÖRHÄNGEN, 3 par, 18k guld, odlade pärlor och snäckskalskaméer, svenska sämplar, tot vikt ca 6,8 g
Aktuellt bud3 400 SEK
Värdering5 000 SEK
1d 6h
TAKLAMPA, glas, 1900-talets början
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK