9h 15 m
UGNSLUCKA, gjutjärn, Näfveqvarn, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
9h 17 m
FLASKSTÄLL, med flaskor, allmoge, omkring år 1900
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK
9h 19 m
LÅS OCH NYCKLAR, smide och mässing, bla 1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 21 m
ÅLTINA, rotting, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 23 m
SKÅLAR, 2 st, lergods, 1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 25 m
KVARN, gjutjärn, "Tor", sannolikt 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 27 m
UGNSLUCKA, gjutjärn, Ankarsrum, 1900-talets början
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
9h 29 m
POLHEMSLÅS,  järn, antikt
POLHEMSLÅS, järn, antikt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 31 m
TALJOR, 2 st, 1800-tal
TALJOR, 2 st, 1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 33 m
PALL, allmoge, 1800-/1900-tal
PALL, allmoge, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 35 m
VIKTER, järn och mässing, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
9h 37 m
SÅG, smide, 1700-/1800-tal
SÅG, smide, 1700-/1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
9h 39 m
ÅNGSTRYKJÄRN, gjutjärn, Husqvarna, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
9h 41 m
LAGGKÄRL, allmoge, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
9h 43 m
KITTEL, koppar, 1800-tal
KITTEL, koppar, 1800-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
9h 45 m
LOKOR, 1 par, allmoge, 1700-/1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
9h 47 m
SKÅP, allmoge, 1700-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
9h 49 m
SAMLING YXOR, 5 st, 1900-tal
SAMLING YXOR, 5 st, 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
9h 51 m
TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
9h 53 m
SAMLING YXOR, 7 st, 1900-tal
SAMLING YXOR, 7 st, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
9h 55 m
SVEPASK, matsäcksskrin, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
9h 57 m
UGNSLUCKA, gjutjärn, Näfveqvarn, No 2, 1900-talets början
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
9h 59 m
SÖMNADSTILLBEHÖR, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
10h 01 m
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
10h 03 m
DAMEJEANNE, glas, 1900-tal
DAMEJEANNE, glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
10h 05 m
KOPPARHINK, 1800-tal
KOPPARHINK, 1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
10h 07 m
BRÄNNARE, "No 703", Primus, AB BA Hjorth & Co, Stockholm
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
10h 09 m
VAXSTAPELSTÄLL, smide, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
10h 11 m
LAGGKÄRL, 3 st, allmoge, 1800-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
10h 13 m
PETER FREUDENTHAL (född 1938), färglitografi, signerat och daterad -79
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
10h 15 m
MATTA, Kelim, modern design, ca 164 x 160 cm
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK
10h 17 m
SERVISGLAS, 39 del, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
10h 19 m
BYRÅ, rokokostil, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
10h 21 m
GÖRAN WÄRFF, ljuslykta, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
10h 23 m
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
10h 25 m
BRICKBORD, orientalisk stil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK
10h 27 m
DUK, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK
10h 29 m
SAMLING ARMBANDSUR, 6 st, metall, bla Polo Jack, Citizen, Tajms, Moretime, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
10h 31 m
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
10h 33 m
ALTARLJUSSTAKAR, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 8h
MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 183 x 114 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering5 000 SEK
1d 8h
JOSEF EKBERG, lockurna, porslin, Gustavsberg, art deco, 1920-/30-tal, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 200 SEK
1d 8h
ELEKTRISK BRÄNNUGN, Sähköpolttouuni Valmi Staia, Uterm AB Kolmården, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 800 SEK
1d 8h
SKÅL PÅ FOT OCH SKRIN, pressglas, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 8h
SKRIVBORDSLAMPA, metall, industrimodell, Asea- Skandia, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 8h
MATSALSMÖBEL, 9 del, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering6 000 SEK
1d 8h
MATSALSSKÅP, GR Möbler Tibro, Solgården Antikmåleri & Inredning, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering4 000 SEK
1d 8h
SVEN SKALD, pastell, signerad
SVEN SKALD, pastell, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK