Senast inkommet

GUNNAR CYRÉN, skål, glas, Orrefors, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering3 500 SEK

SKULPTUR, trä, signerad K-G, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 2,3 g
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering2 000 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 500 SEK

Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 000 SEK

TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

RINGAR, 2 st 18k guld, tot vikt ca 1,8 g
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 500 SEK

RING, 18k vitguld, med diamanter, vikt ca 2,8 g
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering3 500 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

CAFÉSTOLAR, 3 st, sk Bryggeristolar, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK

BORDSLAMPA, porslin och mässing, Frankrike, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE, vas, "California", porslin, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ELIS BERGH, vas, glas, Kosta, 1945, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

GOLVUR, England, 1800-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

ORIENTMATTA, Kirman, ca 251 x 170 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK

HALSKEDJA MED BERLOCK, 18k guld, bla GD & Co, Malmö, tot vikt ca 10 g
Startbud200 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK

Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK

JAMIE HAYON, "Palett", soffbord, &Tradition, nutida
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering6 000 SEK

MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 183 x 114 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering5 000 SEK

JOSEF EKBERG, lockurna, porslin, Gustavsberg, art deco, 1920-/30-tal, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 200 SEK

ELEKTRISK BRÄNNUGN, Sähköpolttouuni Valmi Staia, Uterm AB Kolmården, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 800 SEK

SKÅL PÅ FOT OCH SKRIN, pressglas, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

SKRIVBORDSLAMPA, metall, industrimodell, Asea- Skandia, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MATSALSMÖBEL, 9 del, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering6 000 SEK

MATSALSSKÅP, GR Möbler Tibro, Solgården Antikmåleri & Inredning, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering4 000 SEK

SVEN SKALD, pastell, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SPEGELBRICKA, mässing, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

NYSILVERBRICKA MED BORD, nysilver och trä, bla tidigt 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering700 SEK

LIEVORE ALTHERR MOLINA, 3 st, stolar, "Catifa", Arper, Italien
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KAPPA, ull, Lesslie's, Göteborg, strl ca 38
Aktuellt bud850 SEK
Värdering400 SEK

ANDERS FORSBERG (1871-1914), tusch och täckvitt, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

FICKUR, Omega, silver, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud750 SEK
Värdering600 SEK

KUDDE, sammet, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

WILHELM VON WRIGHT, "Skandinaviens fiskar", andra upplagan, med 53 kolorerade kromlitografier
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK

STOL, sengustaviansk, 1800-talets början
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK

VÄGGKROK, metall, 1900-talets början
Aktuellt bud550 SEK
Värdering400 SEK

PRINSESSORNAS KOKBOK, Stockholm Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1935
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGBONAD, Kina, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VASER, 3 st, lergods, Gabriel keramik, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

CITIZEN, armbandsur, 2 st, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

SPJÄLSÄNG, Oliver Furniture, 2000-tal
Aktuellt bud550 SEK
Värdering3 000 SEK

TIDNINGSSTÄLL, akrylplast, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BÖCKER, 12 st, bla Emile Zola och Erik Arensen, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK